„Drozdowski zawsze odznacza się aktorską prawdą, wierzy mu się bez zastrzeżeń” – pisze Wanda Ziembicka-Has w swojej rekomendacji. I dalej: „Mateusza Drozdowskiego można postawić za wzór młodego, wszechstronnie utalentowanego i rozumiejącego, co w teatrze znaczy zespołowość, aktora”.
Aktor był rekomendowany przez Zarząd Sekcji Krytyków Teatralnych ZASP.
Mateusz Drozdowski (ur. 1996) jest aktorem scen muzycznych i lalkowych, pedagogiem, instruktorem tańca, menadżerem i animatorem kultury, certyfikowanym instruktorem fitness; od 2023 współtworzy zespół aktorski Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Absolwent Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni z 2020r.
Nagroda im. L. Schillera przyznawana jest przez Zarząd Główny ZASP od 1956 roku. Laureata ogłaszamy zawsze 14 marca – w rocznicę urodzin Leona Schillera.
Nagroda – będąca wyróżnieniem za wysoki poziom i jakość wykonawczą wnoszoną przez młodych twórców – pierwotnie przyznawana była reżyserom i teoretykom teatru, a obecnie również aktorom lub zespołom składającym się z młodych artystów sceny.
Nagradzane są osiągnięcia w dziedzinie inscenizacji teatralnej, reżyserskiej, sztuki aktorskiej oraz prace badawcze o teatrze.
Pierwszym laureatem był Kazimierz Dejmek, najszerzej znany ze swojej inscenizacji „Dziadów” w Teatrze Narodowym w 1967 roku.
Dejmek zdał eksternistyczny egzamin aktorski w 1946 roku, a już po nim studiował jako wolny słuchacz w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Łodzi. Wspólnie m.in. z Januszem Warmińskim przyczynił się do powstania Teatru Nowego w Łodzi w 1949 roku, którego dyrektorem został rok później. To w czasie tej dyrektury został odznaczony Nagrodą im. Schillera.
W roku 1988 objął funkcję prezesa – kontrolowanego przez władze – oficjalnego Stowarzyszenia ZASP (w tym czasie działał też nielegalny ZASP skupiający artystów związanych z opozycją). Na początku 1989 przyczynił się do porozumienia obu organizacji, a następnie przekazał funkcję prezesa – wybranemu na zjednoczeniowym zjeździe w październiku 1989 roku – Andrzejowi Łapickiemu.
Z tym zjazdem i z tym prezesem łączy się również historia spinek, które stały się symbolem Nagrody im. Schillera.
Są to tzw. „Spinki Leopolda Kielanowskiego”; mieszkający po wojnie w Anglii Leopold Kielanowski, wielokrotnie wybierany prezesem Związku Artystów Scen Polskich za Granicą, w 1980 roku został wybrany prezesem honorowym Stowarzyszenia. Oryginalne spinki Leopold Kielanowski podarował prezesowi Andrzejowi Szczepkowskiemu w 1987 roku, ten z kolei przekazał je na ręce wybranego – na wspomnianym wyżej zjeździe w 1989 roku – prezesa Andrzeja Łapickiego, jako symbol zjednoczonego ZASP-u.
Wśród laureatów tej nagrody znajdują się m.in.: Jerzy Jarocki, Konrad Swinarski, Krystian Lupa, Agnieszka Glińska, Zbigniew Raszewski, Wojciech Pszoniak, Krzysztof Kolberger, Jerzy Radziwiłowicz, Joanna Szczepkowska, Krystyna Janda, Krzysztof Globisz, Edyta Jungowska, Mirosław Baka, Agnieszka Skrzypczak i Radosław Stępień.
fot. zdjęcie ze spektaklu „Niedoparki” w reż. Marka Zákostelecký’ego