Zapowiedzi

ŁAWA PRZYSIĘGŁYCH – wrześniowa premiera w warszawskim Ateneum

TEATR ATENEUM | SCENA 20| PREMIERA | ŁAWA PRZYSIĘGŁYCH| 11 WRZEŚNIA

IVAN KLIMA
ŁAWA PRZYSIĘGŁYCH
REŻ. JAKUB KROFTA

Spektakl „Ława przysięgłych” w reż. Jakuba Krofty w końcu będzie można zobaczyć na żywo. 11 września na SCENIE 20 Teatru Ateneum odbędzie się długo wyczekiwana premiera. Do tej pory spektakl prezentowany był tylko online. Artyści nie mogą doczekać się spotkania i wymiany energii z widzami. Cały czas pracowali nad kształtem i wymową spektaklu, który poraża aktualnością.

TEN SĄD JEST TROCHĘ DZIWNY

Sprawa na pozór wydaje się prosta. Oto sądowa ława przysięgłych, złożona ze zwykłych ludzi od sklepikarki po fryzjera, ma orzec, czy pewien obywatel zamordował swoją narzeczoną czy nie zamordował. Okoliczności wskazują, że raczej nie, i że zrobił to całkiem ktoś inny. Problem w tym, że sąd, dla którego pracuje ława przysięgłych, jest trochę dziwny. Zdaje się oczekiwać, że ława wyda werdykt nie mający się nijak do rzeczywistości, i robi wszystko, żeby tak właśnie się stało. W związku z czym sprawa zaczyna się wikłać i plątać, zmierzając w stronę horroru i absurdu.

Ta czarna komedia napisana została w latach 60. przez znanego czeskiego pisarza i dramaturga, ale że była niecenzuralna, bo demaskowała niecne praktyki sądowe czasów komunizmu, miała kłopoty z przebiciem się na deski sceniczne. Tymczasem okazuje się, że zdumiewająco pasuje także do naszych czasów… Polską prapremierę przygotowują rodacy Ivana Klimy, czeski reżyser Jakub Krofta i scenograf Jan Štepanek.

POSŁUCHAJ PODCASTU O „ŁAWIE PRZYSIĘGŁYCH”

Jak powstaje spektakl w czasach koronawirusa? Skąd pomysł na wystawienie “Ławy przysięgłych” Ivana Klimy, znanego czeskiego pisarza i dramaturga? Dlaczego sztuka napisana w latach 60. zdumiewająco pasuje do naszych czasów? O tym wszystkim w podcaście „ATENEUM, SŁUCHAM” opowiadają: Ivan Klima i jego syn Michal Klima, dziennikarz i tłumacz, Jakub Krofta oraz aktorzy grający w „Ławie przysięgłych”.

SPOTIFY: https://spoti.fi/2UDG3p2

YOUTUBE: https://bit.ly/3DbiCET

“Ateneum, słucham” powstał z myślą o widzach, którzy chcą wiedzieć więcej na temat powstawania spektakli, pracy aktorów nad rolami. Przewodniczką po scenach Teatru Ateneum jest Teresa Drozda. Dzięki niej słuchacze poznają opowieści, anegdoty i idee stojące za poszczególnymi tytułami dostępnymi w repertuarze Teatru Ateneum.

PREMIERA: 11 września 2021
SPEKTAKLE: 12, 14, 15 września | 3, 5 października

TWÓRCY:
Przekład: Janusz AndermanReżyseria – Jakub Krofta
Scenografia – Jan Štepanek

OBSADA:
Przewodnicząca – Maria Ciunelis
Prokurator – Przemysław Bluszcz
Obrońca – Tomasz – Kozłowicz
Powrócony – Janusz Łagodziński
Bizneswomen – Magdalena Schejbal
Lobbysta – Grzegorz Damięcki
Sklepikarka – Dorota Nowakowska/ Katarzyna Łochowska
Fryzjer – Bartłomiej Nowosielski
Dowódca – Tadeusz Borowski

fot. Bartek Warzecha

Komentarze
Udostepnij