Zapowiedzi

Leszek Możdżer i projekt „COMPOSITES” nagrodzony w dorocznej ankiecie Jazz Forum

W dorocznej ankiecie czasopisma Jazz Forum – JAZZ TOP 2023 – współpracujący z Warszawską Operą Kameralną pianista i kompozytor Leszek Możdżer został laureatem w aż czterech kategoriach. Muzyk Roku, Kompozytor, Fortepian i Koncert Roku za jesienną trasę koncertową z Orkiestrą Warszawskiej Opery Kameralnej Composites w 2023 roku.

Szczególnie to ostatnie wyróżnienie jest nam bliskie, bo to projekt specjalny tego wybitnego polskiego jazzmana stworzony z myślą o naszej Orkiestrze MACV, a zainicjowany przez Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej, Alicję Węgorzewską. Composites to muzyka wolności i wyobraźni, wyrafinowania i technicznej doskonałości, muzyka kunsztowna i żywa, bo wciąż zmienna, wynikająca z improwizacji. W trasie koncertowej soliście i naszej orkiestrze towarzyszyła Patrycja Betley grająca na instrumentach perkusyjnych, całość poprowadził maestro Marcin Sompoliński.

Jak mówi Leszek Mozdżer – Muzyka jest świadectwem tego, że istnieje jakiś lepszy świat. Często ludzie mi mówią, że muzyka pomaga im przetrwać. Życie w dzisiejszym społeczeństwie nie jest łatwe, ale dzięki muzyce jest do zniesienia.

Marek Dusza, Jazz Forum – Owacje publiczności były najlepszym podziękowaniem za ten wyjątkowy wieczór, za muzykę kojącą nerwy i spowalniającą rytm serc, tak by był czas wsłuchać się we własne myśli, snuć refleksje. Przy takiej muzyce łatwiej się zadumać. Najprościej byłoby powiedzieć, że jest idealna na długie jesienne wieczory, ale to zbyt banalne. To muzyka sięgająca do głębokich pokładów naszej wrażliwości, z których istnienia nawet sobie nie zdawaliśmy sprawy. Niech pozostanie z nami na wszystkie pory roku.

Muzycznahiperprzestrzen.pl – Połączenie jazzu z muzyką klasyczną w wykonaniu Leszka Możdżera i orkiestry MACV brzmi naprawdę naturalnie, jakby pianista był członkiem zespołu od dawna. I to niezależnie, czy mówimy o nowych, wyjątkowych kompozycjach z płyty Composites, czy o starszych, m.in. Silento, Neubauer Waltz, Nikita’s Dream czy zagrany na bis cover nieśmiertelnego utworu Don’t Give Up Petera Gabriela. Gra Patrycji Betley na przebogatym zestawie instrumentów perkusyjnych wybornie wzbogaciła kompozycje Możdżera.

KUP ALBUM

Komentarze
Udostepnij