Zapowiedzi

„LET ME OUT”: MIĘDZYNARODOWY KONKURS CHOREOGRAFICZNY W OPERZE NA ZAMKU W SZCZECINIE

Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na Międzynarodowy Konkurs Choreograficzny, który odbędzie w sobotę 29 czerwca 2024 o godz.19.00. Na scenie zobaczymy sześć finałowych choreografii, z których jurorzy wyłonią najlepszą. W drugiej części – „Twisted relations” autorstwa Grzegorza Brożka, kierownika Baletu Opery na Zamku.

Opis:

Zapraszamy na finał Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego z udziałem najlepszych młodych choreografów z różnych stron świata! W pierwszej części wieczoru galowego, na scenie Opery na Zamku w Szczecinie, zobaczymy wybrane przez jury spośród blisko stu nadesłanych do prezentacji etiudy z Brazylii/Szwajcarii, Chin, Hiszpanii, Francji i Portugalii. W drugiej części wystąpią tancerze Opery na Zamku w miniaturze baletowej „Twisted relations” autorstwa kierownika baletu Grzegorza Brożka. To fragment spektaklu „Tożsamości. Wieczór nowych choreografii” – nowej i nowatorskiej propozycji artystów baletu szczecińskiej Opery. Po części artystycznej poznamy laureatów Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego. Podział nagród należeć będzie do 5-osobowego jury, w składzie: Robert Bondara, Ivan Cavallari, Anna Hop, Karol Urbański, Grzegorz Brożek. Mocno wierzymy, że zorganizowany przez Operę na Zamku konkurs nie tylko da zakwalifikowanym do niego artystom możliwość zaprezentowania swojej wizji tańca w konfrontacji z innymi wykonawcami oraz poddania się ocenie wybitnych autorytetów zasiadających w jury, ale przyciągnie również wspaniałych widzów, którym przyniesie wiele ciekawych doznań i dyskusji, a także mocno poruszy.

Kierownik baletu Opery na Zamku Grzegorz Brożek: „To pierwszy taki konkurs w Polsce i pierwsza edycja, w którym gości się choreografów z całego świata. Mogli wziąć w nim udział tylko osoby z profesjonalnym wykształceniem tanecznym, czyli z dyplomem ukończenia szkoły baletowej, lub bardzo długo pracują w operach, w których są profesjonalne zespoły baletowe. W tym konkursie nie liczy się tylko strona techniczna, ale i wykorzystanie przestrzeni, narracja. Tematem przewodnim jest hasło «Let me out», czyli «Wypuść mnie». Różnorodność nadesłanych prac jest tak wielka, że śmiało mogę powiedzieć, że będzie to jeden z najważniejszych wieczorów baletowych w tym roku w całej Polsce. Jestem pewien, że nasz finał to otwarcie im drogi do nowych kontraktów, że wiele scen ich zauważy. Ci artyści to powiew świeżości i nowości, oni nie idą żadnym utartym szlakiem, które często można zobaczyć w spektaklach. Mamy tu neoklasykę, taniec współczesny, ale bez „zgranych” już ruchów. Poza tym – z tych miniatur kipią ogromne emocje. Już gdy oglądałem wideo, które jest przecież dość «płaskie», bo tak naprawdę widzimy tylko część, miałem ciarki”.

Data wydarzenia: 29 czerwca 2024, sobota, godz. 19.00

Choreografie:

  • Beatriz Mira, Tiago Barreiros (Portugalia) – „Corrente”
  • Li Tuokun, Zhang Yutong (Chiny) – “Block”
  • Davidson Hegglin Farias (Szwajcaria/Brazylia) – “Transfigured Night”
  • Sergi Martinez Castello (Hiszpania) – “Skins”
  • Manuel Sanchez Cirbián (Hiszpania) – “Dreamscape”
  • Léa Bridarolli (Francja), Eneas Vaca Bualo (Argentyna) – “Pia & Mareas”

Miniatura:

Grzegorz Brożek – “Twisted relations”

Wykonawcy: Chiara Belloni, Boglárka Novák, Aleksandra Januszak-Kacperska, Nayu Hata, Martina Vanzetto, Patryk Kowalski, Giulio Refosco, Alessandro Imperiali, Kazutora Komura, Damiano Maffeis

Asystentka choreografa: Emme McBeth

Inspicjentka: Maria Malinowska-Przybyłowicz

Patroni: NIMiT

Komentarze
Udostepnij