Zapowiedzi

Letnia scena dla dzieci na warszawskim Jazdowie – pokazy spektakli i warsztaty

Instytut Teatralny zaprasza w ostatnie weekendy wakacji – 20 i 27 sierpnia o godz. 12.00 – na bezpłatne pokazy plenerowe spektakli dla dzieci. Współorganizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Teatru na Pustej Podłodze pamięci Tadeusza Łomnickiego.

„Letnia scena dla dzieci na Jazdowie” to propozycja Instytutu Teatralnego na spędzenie ostatnich weekendów lata wśród bajkowych opowieści. W sierpniu na zielony Jazdów zawitają dwa spektakle lalkowe objazdowych teatrów plenerowych – „Ananas” i „Kuchnia pana Lulka”.

Po spektaklach artyści poprowadzą autorskie warsztaty edukacyjne, przybliżające dzieciom techniki animacji teatralnej.

Wstęp na pokazy jest bezpłatny. W związku z ograniczoną liczbą miejsc na warsztaty prosimy o pobranie bezpłatnych wejściówek dla dzieci (opiekunowie wstęp wolny).

„Ananas” | 20 sierpnia, godz. 12.00 | spektakl dla widzów od lat 4

Spektakl na podstawie książki Anny Świrszczyńskiej „Cudowna broda szacha”. Przedstawienie nawiązuje do tradycji teatru jarmarcznego, gdzie opowieść przedstawiana była wprost z wozu, bądź budy jarmarcznej, a bohaterowie, czyli lalki, ukazywali się w małej przestrzeni okienka. Tu też podobnych sytuacji nie zabraknie, a wspomniany wóz stanie się niezwykłym wręcz wehikułem, który przeniesie widzów nie tylko w czasie, ale i przestrzeni geograficznej. Dynamiczna fabuła, opowiadana wierszem, opatrzona muzyką stworzoną przy użyciu etnicznych instrumentów, z pewnością otworzy młodym widzom pole wyobraźni.

Po spektaklu odbędą się krótkie warsztaty lalkowe, które mają na celu przybliżenie dzieciom form teatralnych.

scenariusz i reżyseria: Teatr Uszyty

muzyka: Andrzej Kopczyk

scenografia: Teatr Uszyty oraz Robert Poryziński

występują: Katarzyna Kopczyk i Andrzej Kopczyk

Teatr Uszyty powstał w 2014 roku z miłości do teatru, lalek i pracy rzemieślniczej. Na co dzień aktorskie małżeństwo – Katarzyna i Andrzej Kopczykowie – pracuje w Teatrze Groteska w Krakowie, a w wolnych chwilach, przy pomocy śrubek, igły, młotka, piły, humoru i wyobraźni, tworzy własne przedstawienia.

„Kuchnia pana Lulka” | 27 sierpnia, godz. 12.00 | spektakl dla widzów od lat 3

„Kuchnia Pana Lulka” przedstawia wesoły dzień pracy pewnego Kucharza, który przez plotki jest na skraju bankructwa. Pan Lulek ma w swojej kuchni małego lokatora – Szczura, który choć bardzo przeszkadza mu w prowadzeniu restauracji, ostatecznie pomaga w kryzysowej sytuacji. Wesoły splot wydarzeń doprowadza do szczęśliwie słodkiego zakończenia. Spektakl jest połączeniem cyrku z teatrem lalkowym.

Po pokazie odbędą się warsztaty pacynkowe, umożliwiające zmierzenie się dzieciom z techniką animacji przedmiotu.

Cichy Teatr powstał z połączenia pasji do teatru i cyrku. Od wielu lat w ramach swojej działalności prowadzi działania z pedagogiki teatru i cyrku, tworzy parady i spektakle. Cichy Teatr jest również współorganizatorem Open Street Festivalu w Karpaczu, który prezentuje szeroko pojętą sztukę uliczną i plenerową.

***

Współorganizatorem „Letniej sceny dla dzieci na Jazdowie” jest Stowarzyszenie Teatru na Pustej Podłodze pamięci Tadeusza Łomnickiego.

Przez całe lato w każdą niedzielę o godz. 17.00 na „Scenie Letniej dla Dzieci im. Jadwigi Warnkówny w Brwinowie” odbywają się spektakle połączone z krótkimi warsztatami lalkowymi.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego jest Narodową Instytucją Kultury finansowaną ze środków budżetu Państwa.

Komentarze
Udostepnij