Zapowiedzi

Lidia Lisowicz i Emil Musialski z nagrodą przyznaną przez portalik24.pl

Podczas finału XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem „Książka jest jak ogród”  (7 czerwca) w jeleniogórskiej bibliotece Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza wręczono nagrody przyznane przez młodych widzów i lokalny portal internetowy portalik24.pl. Laureatami nagrody zostali aktorzy-lalkarze, Lidia Lisowicz i Emil Musialski, za występ w spektaklu „Cesarz” autorstwa i w reż. Freda Apke w Zdrojowym Teatrze Animacji im. Bogdana Nauki.

Lidia Lisowicz, która nie mogła przybyć osobiście, została uhonorowana nagrodą za barwną i wyrazistą tytułową kreację w inscenizacji sztuki „Cesarz”. Z jeleniogórskim Teatrem Animacji jest związana od roku 1979, kiedy to zadebiutowała w przedstawieniu „Czarodziejski młyn” Aliny i Jerzego Afanasjewów w reżyserii Andrzeja Dziedziula, ówczesnego dyrektora teatru. Następnie była obsadzana w realizacjach Janusza Ryla–Krystianowskiego (w latach 1980–89), który jeleniogórską scenę budował od zera: zespół, repertuar i styl; zaproponował nową jakość polskiego lalkarstwa lat 80. Występowała potem przede wszystkim w przedstawieniach lalkowych – zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych pod wodzą ówczesnych dyrektorów Andrzeja Kempy (1989–1994) i Bogdana Nauki (1994–2020). W 1998 zdobyła Srebrny Kluczyk w plebiscycie popularności. W 2009 zadebiutowała jako reżyserka widowiska  „Tomcio Paluszek” Jerzego Zaborowskiego.

Emil Musialski odebrał nagrodę za udany debiut teatralny – rolę koniuszego Lo w „Cesarzu” Zdrojowego Teatru Animacji im. Bogdana Nauki. Urodzony 6 czerwca 1998 w Dębinie, już jako nastolatek rozpoczął występy z młodzieżową grupą działającą w Teatrze Ruchu i Maski Maszkaron w Pałacu Młodzieży – Pomorskim Centrum Edukacji w Szczecinie. W 2016 dostał Nagrodę Aktorską za rolę w przedstawieniu „Orfeja” na II Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Amatorskich „Teatralia” w Legionowie‎. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcące nr 10 w Szczecinie (2017), studiował na wydziale Animacja Kultury na Uniwersytecie Szczecińskim (w latach 2017–2018). W 2023 ukończył Wydział Lalkarski Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego we Wrocławiu. Jeszcze podczas studiów w 2022 wraz z obsadą aktorską spektaklu „Złe zabawy” wg tekstu Maliny Prześlugi w reż. Dudy Paivy otrzymał zespołową nagrodą specjalną na jubileuszowym 40. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi.

Piotr Grosman

Komentarze
Udostepnij