Zapowiedzi

Listopad w łódzkim Teatrze Wielkim

Teatr Wielki przedstawia spektakle i wydarzenia repertuarowe.

Teatr Wielki w Łodzi

Listopad 2021

Don Pasquale | Gaetano Donizetti

6 listopada | 18:30

7 listopada | 18:00

Dla pięciorga głównych bohaterów Donizetti stworzył pełne blasku, muzycznych i wokalnych perełek dzieło, w którym akcja sceniczna i relacje między postaciami są tak samo zabawne i błyskotliwe, co każda nuta w mistrzowskiej partyturze kompozytora. Nie ma tu czasu na nudę i odpoczynek od uśmiechu; są – gra pozorów, subtelny dowcip i sytuacyjny komizm. Spektakl w reżyserii Michała Znanieckiego, pod mistrzowską batutą Marty Kosielskiej.

Wspólne śpiewanie pieśni niepodległościowych

11 listopada | 18:00

Tradycją koncertów w Sali Kameralnej stały się wieczory, podczas których artyści śpiewają pieśni wspólnie z publicznością. Szczególnym dniem – idealnym dla takich „artystycznych symbioz”- jest Święto Niepodległości. Bogaty repertuar polskich pieśni patriotycznych, począwszy od Rozkwitały pąki białych róż po Serce w plecaku, służy takim okazjom najlepiej. W Święto Niepodległości, ze śpiewnikami w ręku, otwartym sercem i odwagą, publiczność stanie obok artystów, by zespolić brzmienia wszystkich głosów. Dla tych, którzy nie czują się pewnie na scenicznych deskach, pozostaje wielka przyjemność wspólnego śpiewu ramię w ramię z sąsiadem obok. Oba momenty są niezwykle wzruszające dla wszystkich uczestników koncertu. Te wyjątkowe chwile tym razem Teatr będzie świętować w foyer.

Ziemia Obiecana | Franz von Suppé i Michael Nyman

18 listopada | 18:30

19 listopada | 18:30

Nowozelandzki choreograf opowiada historię Łodzi i to tańcem! Gray Veredon zauroczony miastem, filmem Andrzeja Wajdy i powieścią noblisty Reymonta stworzył jedyny i niepowtarzalny balet. Obrazy starej Łodzi, życie jej mieszkańców i losy powieściowych bohaterów przeplatają się w nim w rytmie wyznaczonym przez fabryczne maszyny, podkreślając oryginalność klimatu „miasta prządek”. To niezwykle oryginalny spektakl teatralny, w którym nie da się nie poczuć rytmu pulsującego życiem miasta fabrykanckich fortun, pałacowego przepychu i dramatów zwykłych ludzi.

Trouble in Tahiti | Leonard Bernstein

Głos ludzki | Francis Poulenc

21 listopada | 18:00

Podczas jednego wieczoru Teatr Wielki w Łodzi proponuje Widzom dwie jednoaktowe opery współczesne w reżyserii Michała Znanieckiego, pod batutą Michała Kocimskiego.

Pierwsza część, tego jakże ekscytującego wieczoru, to opera Leonarda Bernsteina Trouble in Tahiti. To dzieło, które zaskakuje niebanalnymi rozwiązaniami dramaturgicznymi, a w muzyce – nowatorstwem i inwencją, nie brakuje w niej także charakterystycznych „amerykanizmów” i soulowych nastrojów – tak lubianych przez publiczność całego świata.

Druga część wieczoru – Głos ludzki – to dzieło będące wstrząsającym monologiem – niezwykle osobistym wyznaniem nieprzytomnie zakochanej kobiety. Propozycja Francisa Poulenca w swej treści i formie jest zaskakująca, ale i niezwykła! Jest wypełniona wielkim lądunkiem emocji, zmiennością nastrojów i klimatów, a przez to wysoko zawieszająca poprzeczkę wykonawczyni, która wokal i aktorstwo musi mieć „w jednym paluszku”. Tej trudnej i wymagającej roli podjęła się primadonna Łódzkiej Opery – Joanna Woś.

Nabucco | Giuseppe Verdi

28 listopada | 18:00

Tęsknota Izraelitów za utraconą wolnością przeplata się w operze z dworskimi intrygami, żądzą władzy oraz rozterkami miłosnymi córek króla. Choć akcja toczy się w VI wieku p.n.e., w rzeczywistości nawiązuje do ruchów wolnościowych, które zmierzały do zjednoczenia Włoch pod panowaniem Wiktora Emanuela II. W okresie swojej premiery treść dzieła utożsamiana przez Włochów z własnym losem, dziś – już pozbawiona politycznego kontekstu – wywołuje wśród widzów równie niezapomniane wrażenie. To wszystko w wykonaniu najlepszych solistów, chóru i orkiestry Łódzkiej Opery pod batutą Adama Banaszaka.

KONCERTY W REGIONIE

KARDYNAŁOWI STEFANOWI WYSZYŃSKIEMU PRYMASOWI TYSIĄCLECIA

11 listopada | 18:00

Kościół rektoralny p.w. Najświętszego Serca Jezusowego przy Zgromadzeniu Zakonnym Sióstr Urszulanek p.w. Serca Jezusa Konającego w Ozorkowie

14 listopada | 19:00

Rzymskokatolicka Parafia Św. Antoniego z Padwy w Zduńskiej Woli

27 listopada | 18:00

Kościół p.w. Św. Małgorzaty w Zadzimiu

Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz.

Musicie mieć w sobie coś z orłów! – serce orle i wzrok orli ku przyszłości.

Te słowa Kardynała Tysiąclecia – Stefana Wyszyńskiego nie tylko są swoistym drogowskazem życiowym. Są także dobitnym przesłaniem Kardynała towarzyszącym mu przez całe życie i dewizą, która kazała mu czynić to, co czynił, być tym, kim był i dokonywać takich wyborów, jakich dokonywał. A był Człowiekiem wielkim, tak jak wielka była jego wiara w ludzi i nadzieja, że dobro zawsze zwycięża zło, a wartość każdego mierzy się tym, co i jak czyni innym.

W tym roku mija 120. rocznica urodzin Prymasa i 40. – Jego odejścia, a w lutym 2001 zakończony został proces beatyfikacyjny Kardynała; długo wyczekiwana beatyfikacja odbyła się 12 września tego roku.

Skromną cegiełką Teatru Wielkiego w Łodzi w tym nadzwyczajnym Święcie będzie koncert „Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu Prymasowi Tysiąclecia”. W ten sposób artyści Teatru pragną wspólnie z Państwem uczcić tego Wielkiego Człowieka tym, w czym czują się najlepiej – piękną muzyką i wspaniałym śpiewem fragmentów dzieł takich mistrzów, jak: Giuseppe Verdi, Giacomo Puccini, Leo Delibes, Stanisław Moniuszko, Bułat Okudżawa, Andrew Llyod Webber, Astor Piazzolla.

Komentarze
Udostepnij