Zapowiedzi

Łódzki Teatr wielki zapowiada premiery przyszłego sezonu

Premiery sezonu 2023/2024 oraz XXVII Łódzkie Spotkania Baletowe przedstawia Teatr Wielki.

WIECZÓR KOMPOZYTORÓW POLSKICH:

Mieczysław Karłowicz
ODWIECZNE PIEŚNI

poemat symfoniczny

choreografia Conrad Drzewiecki

przekaz choreograficzny Dominika Antkowiak

Wojciech Kilar
KOŚCIELEC
1909 N.O.M. |NON OMNIS MORIAR|

poemat symfoniczny

choreografia Jacek Przybyłowicz

Karol Szymanowski
HARNASIE

balet pantomima

choreografia Karol Urbański

kierownictwo muzyczne prof. Marcin Nałęcz-Niesiołowski

premiera 30 września 2023 r.

Wieczór baletowy do muzyki polskich kompozytorów zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Dawno już na naszej scenie nie słyszeliśmy i nie widzieliśmy takiego zestawu wspaniałych kompozycji. Kompozycji, które łączy góralski folklor i miłość do muzyki.

Kompozycja Wojciecha Kilara Kościelec 1909 to poemat symfoniczny powstały z okazji 100. rocznicy urodzin Mieczysława Karłowicza, który w 1909 roku zginął tragicznie w Tatrach u stóp Małego Kościelca, a 3 tygodnie wcześniej odniósł triumf wykonaniem Odwiecznych pieśni w Filharmonii Warszawskiej.

„Odwieczne pieśni” to prawdziwie osobista wypowiedź kompozytora, w której uzewnętrznił on również swój indywidualny styl. Mimo, iż poemat ten pod względem brzmieniowym jest nadal bliski utworom późnoromantycznym, to pod wieloma względami odnajdziemy w nim oryginalne, typowo „karłowiczowskie” rysy: szerokooddechowe, liryczne tematy o słowiańskim kolorycie, ciekawe zabiegi w zakresie instrumentacji, czy też przeważające wolne tempo połączone ze swobodnie, choć dynamicznie kształtowaną formą. Tak pisała o utworze Anna Iwanicka-Nijakowska.

Karol Szymanowski natomiast góralskim folklorem i duchem nasiąkał od najmłodszych lat. Sam kompozytor pisał: … gdy się pojmie prawdziwą góralską pasję do nadawania plastycznych kształtów wszystkiemu, co Górala w życiu otacza, gdy się przeniknie te chropawe, kanciaste, jakby w opornym głazie kute formy, ukazuje się w tej muzyce prawdziwe oblicze nieugiętego, twardego, specyficznie góralskiego „liryzmu”, przedziwna „epickość” spokojnie falującej powierzchni i głęboko na dnie ukryta, teatralna niemal „dramatyczność” treści, znajdująca swój wyraz w tańcu.

Tak, więc duch gór czuwa nad tym wieczorem, a jeśli swojej przychylności dołożą nam łaskawie duchy kompozytorów to będzie to wieczór skrzący się wspaniałą muzyką i tańcem.

Krzysztof Penderecki RAJ UTRACONY
Sacra rappresentazione w dwóch aktach
libretto Christopher Fry

kierownictwo muzyczne Rafał Janiak
reżyseria Michał Znaniecki
scenografia Luigi Scoglio
premiera 25 listopada 2023 r.

autor plakatu Tymek Borowski

Uważam, że rozwój to nie tylko podążanie naprzód; czasami trzeba się zastanowić, cofnąć te dwa kroki, aby pójść do przodu.
Krzysztof Penderecki

Tym razem przed nami wyzwanie – Raj utracony – mistrzowska opera Krzysztofa Pendereckiego wg poematu Johna Miltona, w której wątki biblijne w jakże czytelny sposób znajdują swoje odniesienia w rzeczywistości. To wybitne dzieło Maestro Pendereckiego nigdy nie gościło na łódzkiej scenie, jest zatem okazja, aby zrealizować przedstawienie z rozmachem, z pełnym wykorzystaniem możliwości technicznych i artystycznych Teatru Wielkiego w Łodzi tak, aby zachwycić, oczarować i rozkochać w nim widzów Łodzi oraz całego regionu łódzkiego a być może nawet Polski. Mamy nadzieję, że opera ta na długo zagości w repertuarze Teatru i będzie przynosić pełnię wzruszeń kolejnym pokoleniom naszej publiczności. To muzyczno-wokalne dzieło będzie naszym hołdem dla Mistrza, ale i dowodem na to, że muzyka Wielkich jest wielka i ponadczasowa!

Wspaniałe niewątpliwie widowisko operowe zapewnią nam swoim profesjonalizmem i wyobraźnią sceniczną dobrze już znani łódzkim melomanom: Michał Znaniecki (reżyseria), Luigi Scoglio (scenografia) i Rafał Janiak (kierownictwo muzyczne).

Premierę spektaklu RAJ UTRACONY dofinansowano ze środków

Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Giuseppe Verdi
TRAVIATA
opera

kierownictwo muzyczne Rafał Janiak
reżyseria Pia Partum
scenografia i światło Katarzyna Borkowska
kostiumy Wojciech Dziedzic
premiera 9 lutego 2024 r.

„Traviata” z librettem Francesca Piave wg powieści Aleksandra Dumasa „Dama kameliowa” podczas swej prapremiery w weneckim teatrze La Fenice w 1853 roku nie była najlepiej przyjęta. Mieszczańska publiczność nie potrafiła zaakceptować tego, że akcja opery toczy się współcześnie, a główna bohaterka jest kurtyzaną! Historia pokazała, że nie mieli racji: „Traviata” jest dziś jedną z najczęściej wystawianych oper. Verdi komponując „Traviatę” dał literaturze operowej rejestr operowych przebojów: Brindisi, E’strano, Di Provenza, Addio del passato, Gran Dio… A odtwórczyniom roli tytułowej nieograniczone możliwości popisu wokalnego i aktorskiego.

To dzieło należy do klasyki operowej i każdy teatr operowy powinien je mieć w swoim repertuarze, bo w przeciwieństwie do prapremierowej publiczności, obecnie widzowie kochają historię Violetty i Alfreda oraz muzykę Verdiego. Szczególnie łódzka publiczność darzy wielką estymą to dzieło Verdiego i jest zakochana w opowiadanej historii. W chwili obecnej Teatr Wielki w Łodzi nie ma w swoim repertuarze tego operowego hitu, ostanie przedstawienie było zagrane w 2016 roku. W ramach uzupełnienia repertuaru naszego Teatru premierę „Traviaty” planujemy 9 lutego 2024 roku. Będzie to już piąta realizacja tego tytułu w naszym Teatrze, każda z poprzednich była przyjmowana entuzjastycznie przez nie tylko łódzką widownię. Na scenie zobaczymy solistów, chór, balet i orkiestrę Teatru Wielkiego w Łodzi. Reżyserować będzie Pia Patrum.

Hector Berlioz
ROMEO I JULIA
symfonia dramatyczna/balet
w ramach XXVII Łódzkich Spotkań Baletowych

kierownictwo muzyczne Rafał Janiak
choreografia Sasha Waltz
premiera 11 maja 2024 r.

Impulsem do powstania dzieła był dramat Szekspira o tym samym tytule, który Bizet uważał za dzieło niemal boskie. Dlatego sam bardzo skrupulatnie pracował nad każdym taktem. Nie ma drugiego takiego dzieła; kompozycja utworu jest dokładnie wyważona, a połączenie rozmaitych gatunków dało znakomity efekt. Chóralne recytatywy jakby klamrą spinają całość, w prologu wprowadzając widza w istotę konfliktu, a w finale podsumowując i objaśniając przyczyny tragedii. Obecna premiera planowana jest na maj 2024, będzie otwierała XXVII Łódzkie Spotkania Baletowe, a na scenie zobaczymy prawie cały zespół naszego Teatru: solistów, balet, chór i orkiestrę. To unikalne dzieło daje wspaniałą okazję powrotu na łódzkiej scenie do tradycji wystawiania spektakli baletowych z udziałem orkiestry, co zdecydowanie podnosi walory artystyczne prezentowanego dzieła.

Engelbert Humperdinck
JAŚ I MAŁGOSIA
baśń operowa w trzech obrazach

kierownictwo muzyczne Rafał Janiak
reżyseria Romuald Wicza-Pokojski

premiera 1 czerwca 2024 r.

Tym razem planujemy przygotowanie spektaklu, dla którego trudno byłoby wyznaczyć granicę wieku jego odbiorców. Trudno, ponieważ granica ta nie istnieje, a to dlatego, że „Jaś i Małgosia”, baśń operowa – jak nazwał swoje dzieło sam kompozytor – jest dla wszystkich: dla tych, którym mamy opowiadają do poduszki piękne bajki, dla tych którzy czytają już samodzielnie, ale i dla dorosłych, którzy równie chętnie jak dzieci uciekają w świat baśni, fantazji i marzeń, z odległego już niestety dzieciństwa. Jest też „Jaś i Małgosia” ucztą dla najwytrawniejszego melomana. Nie bez powodu operą Humperdincka zachwycał się sam Richard Wagner. Znakomita charakterystyka muzyczna postaci, bogactwo melodyczne, zróżnicowanie nastrojów oraz bogata instrumentacja dają gwarancję na przedstawienie, które będzie towarzyszyło kolejnym pokoleniom młodych melomanów. Premiera tego spektaklu będzie uzupełniała ofertę naszego Teatru dla najmłodszych widzów. Będzie to opera familijna dla całych rodzin, pierwsza od wielu lat na naszej scenie opera dla dzieci grana w języku polskim. Na scenie zobaczymy solistów, balet i orkiestrę Teatru Wielkiego w Łodzi.

XXVII Łódzkie Spotkania Baletowe

Teatr Wielki w Łodzi prowadzi rozmowy z następującymi zespołami branymi pod uwagę do udziału w kolejnej edycji ŁSB:

Zespół Dimitrisa Papaioannou z Grecjispektakl INK autorstwa Dimitrisa Papaioannou

L-E-V Dance Company z Izraela
spektakl OCD Love w chor. Sharon Eyal

Aterballetto z Włoch wieczór składający się z dwóch choreografii:

Secus Ohada Naharina i Yeled Eyala Dadona

Balet Opery w Lyonie z Francji – wieczór składający się z dwóch choreografii Merce’a Cunninghama – Beach Birds i Biped (zespół zainauguruje ŁSB pod koniec kwietnia 2024)

Polski Balet Narodowy
spektakl Dracula w chor. K. Pastora z udziałem orkiestry Teatru Wielkiego-Opery Narodowej (na zamknięcie ŁSB)

Teatr Wielki w Łodzi planuje także własną premierę baletową Romeo i Julia. Obecnie prowadzone są rozmowy w kwestii pozyskania licencji na spektakl oryginalnie stworzony przez Sashę Waltz na zamówienie Opery Paryskiej, a później prezentowany także przez La Scalę i Operę Berlińską.

Komentarze
Udostepnij