Zapowiedzi

„Los” ZERUYA SHALEV | Polecają Bator i Sobolewska

„LOS”
ZERUYA SHALEV
Wydawnictwo W.A.B.
Przełożyła Magdalena Sommer
Premiera: 17 maja

Nowa powieść jednej z najwybitniejszych pisarek współczesnej literatury światowej, autorki m.in „Życia miłosnego” i „Bólu”. „Los” polecają Justyna Sobolewska i Joanna Bator!

Dwie kobiety, dwie epoki, dwa życia, jedno decydujące spotkanie. Po śmierci ojca Atara postanawia dotknąć największego tabu w jego życiu — historii pierwszego, utrzymanego w sekrecie małżeństwa z kobietą, która walczyła u jego boku w szeregach podziemnej organizacji, przed powstaniem państwa Izrael. Spotkanie, które miało zamknąć traumatyczny rozdział w życiu obu bohaterek, okazuje się pierwszym krokiem na drodze do szeregu wydarzeń, których żadna z nich nie jest w stanie zatrzymać ani przewidzieć, do czego doprowadzą.

Zeruya Shalev mistrzowsko splata przeżycia obu kobiet w jedną poruszającą fabułę. W wymiarze między tym, co jawne, a tym, co ukryte, między tragedią a komedią, zagląda bezpośrednio do wnętrza ludzkiej duszy, do chwil, w których pełni zgrozy i zdumienia stajemy twarzą w twarz z naszym losem.

„Los” Zeruyi Shalev pokazuje z literacką brawurą, jak to, co prywatne ito, co polityczne splata się w naszym życiu w nierozerwalny sposób.Opowiadając historię Atary i pierwszej żony jej ojca, autorka ukazujesplątanie trzech czasów indywidualnego i zbiorowego życia, bowiempodjęta przez bohaterkę decyzja ożywia przeszłość i zmienia przyszłość.Tytułowy los rodziny Atary jest odbiciem dziejów narodu uwikłanego wwewnętrzne rozdarcie i nieprzepracowane traumy
JOANNA BATOR

Niecierpliwie czekam na każdą nową powieść Zeruyi Shalev i nigdy się nie zawodzę. „Los” czyta się w wielkim napięciu, bo Shalev pokazuje rodzinę jako pole walki, gdzie toczą się kameralne wojny, i gdzie wracają cienie z przeszłości. Opowieść o rodzinie splata się z opowieścią o początkach Izraela, o zawiedzionych nadziejach i o goryczy bojowników, których państwo odrzuciło. Opowiada o poczuciu winy, o traceniu i odzyskiwaniu, a współczesność oświetlają tutaj opowieści biblijne. Shalev sprawia, że schodzimy w głąb nie tylko przeszłości, ale i podświadomości razem z bohaterkami Rachel i Atarą, które starają się zrozumieć swoje życie. Co tu dużo mówić – zazdroszczę tym, którzy dopiero będą czytać, i którzy mają tę podróż do wnętrza przed sobą.
JUSTYNA SOBOLEWSKA


16 maja Zeruya Shalev odwiedzi nas w Polsce na premierę książki w Empiku oraz następnego dnia w Big Book Cafe.

Komentarze
Udostepnij