Zapowiedzi

Lot przez tęczę – premiera we Wrocławskim Teatrze Lalek

Wrocławski Teatr Lalek zaprasza…

Lot przez tęczę

premiera 05.06.2021

Duża Scena
wiek 4+

PRZEKŁAD: Wojtyszko/Krofta
TEKST : Andrej Sannikau & René Levínský
ADAPTACJA,REŻYSERIA, TEKSTY PIOSENEK:
Radosław Kasiukiewicz

SCENOGRAFIA i KOSTIUMY: Aleksandra Starzyńska
MUZYKA: Tomasz Kasiukiewicz
WIZUALIZACJE:  Anna Maria Szalwa

OBSADA: Kamila Chruściel, Radosław Kasiukiewicz, Marek Koziarczyk, Patrycja Łacina-Miarka, Sławomir Przepiórka, Marek Tatko

INSPICJENTKA: Agnieszka Drobna

Mała myszka Piki ma wielkie marzenie: chciałaby pofrunąć wysoko do nieba, zobaczyć świat z góry i przelecieć przez tęczę. Jej przyjaciele, Tipo i Chiki, robią wszystko, żeby mogła je spełnić. Nie powstrzyma ich nic i nikt, nawet wielki szczur Rydlak, chcący zająć mysią norkę. Z pomocą przychodzi mędrzec Ziba i jego wynalazki, a także tajemnicza latająca mysz, którą znają wszystkie dzieci…

„Lot przez tęczę” to polska prapremiera sztuki na podstawie bajek białoruskiego dysydenta Andreja Sannikaua. W roku 2010 Sannikau wystartował w wyborach prezydenckich jako najpoważniejszy kontrkandydat Aleksandra Łukaszenki. Po ogłoszeniu wyników uczestniczył w protestach, za co został aresztowany i osadzony. W zamknięciu spędził w sumie 16 miesięcy, podczas których pisał bajki dla swojego – wówczas czteroletniego – synka Danika. Na kanwie tych historii powstała sztuka „Lot przez tęczę. Bajka dla Danika”. Tekst we współpracy z Sannikauem stworzył Reneè Levinsky – czeski dramaturg, fizyk teoretyczny i specjalista w dziedzinie teorii gier.

W spektaklu Radosława Kasiukiewicza na pierwszy plan wysuwa się opowieść o solidarności i przyjaźni, dzięki którym spełnia się wielkie, pozornie nierealne marzenie o wolności. Reżyser zrezygnował z bezpośrednich odniesień politycznych, które mogłyby być nieczytelne dla małych widzów, zastępując je teatralną metaforą. Dzięki temu w „Locie przez tęczę”. każdy widz, niezależnie od wieku, może odnaleźć swoją własną historię – o tym, co jest mu najbliższe.


Z radością informujemy, że po polskiej prapremierze “Lotu przez tęczę”, odbędzie się spotkanie z gościem specjalnym – autorem sztuki, na podstawie której powstał spektakl, białoruskim opozycjonistą Andrejem Sannikauem. Spotkanie poprowadzi Henryk Mazurkiewicz, pochodzący z Białorusi krytyk teatralny, doktorant filozofii na UWr.

 fot. Natalia Kabanow

Komentarze
Udostepnij