Zapowiedzi

„Ludowa historia Polski” – prapremiera na Małej Scenie Teatru Nowego w Łodzi

Na Małej scenie Nowego trwają próby do nowej premiery w ramach projektu „Nowy i Młodzi”.
17 i 18 września zapraszamy Widzów, wspólnie z Festiwalem Łódź Czterech Kultur, na prapremierę spektaklu „Ludowa historia Polski” według tekstu Adama Leszczyńskiego, w reżyserii Piotra Pacześniaka i opracowaniu dramaturgicznym Wery Makowskiej.

Historia Polski, jaką znamy nie, jest historią wszystkich. Historia Polski jaką znamy jest historią elit. Każdy zasługuje na należne mu miejsce w zapisie przeszłości tak, jak każdy zasługuje na swoje miejsce w przyszłości, która dopiero nadejdzie.

Idąc za ideą Leszczyńskiego proponujemy krytyczne spojrzenie na historię Polski jako historię wielkiego folwarku zbudowanego na wyzysku, dla korzyści tych najbardziej uprzywilejowanych, od handlu niewolnikami w państwie Mieszka I począwszy, na bezwzględnej transformacji ustrojowej 1989 roku kończąc. To, co sądzimy o historii ziem, na których przyszło nam żyć, wymaga radykalnej, krytycznej rewizji. Nie zaprojektujemy przyszłości nie uporawszy się wcześniej z bolesną, pełną sprzeczności przeszłością.

Perspektywę zaproponowaną w Ludowej historii Polski traktujemy jako historię niedokończonej emancypacji. Jako spojrzenie w przeszłość pozwalające nam dostrzec zarys rewolucji kształtującej się na naszych oczach. Znajdujemy się w momencie przełomowym. Od 1990 roku nigdy tak wielu młodych ludzi nie deklarowało się po lewej stronie politycznego spektrum, jak dzisiaj.

Leszczyński jako historyk czyni tutaj ważny krok, kolejny należy do ludzi z pola sztuki. Dlatego na spojrzeniu historycznym nie chcielibyśmy poprzestać. W takim wypadku wystarczyłoby przeczytać książkę. Nie wiemy, czy teatr ma narzędzia mogące pomóc w projektowaniu realnych rozwiązań politycznych i systemowych. Na pewno jednak ma narzędzia pozwalające podzielić się marzeniem o lepszym jutrze, fantazją o sprawiedliwym świecie, snem o równości. Uważamy, że to było, jest i zawsze będzie zadaniem żywego, zaangażowanego teatru. Dawać nadzieję na to, że sen w końcu stanie się rzeczywistością.

Należy myśleć o tworzeniu sojuszy, o tworzeniu wspólnego frontu walki o realną zmianę społeczną. Żebyśmy, parafrazując słowa Andrzeja Ledera, nie przespali kolejnej rewolucji. Ludowa historia Polski może być zapalnikiem do takiej rozmowy. A, jak mówił Bernard Marie-Koltes, nie ma rozmowy o sztuce bez rozmowy o wykluczeniu.

Piotr Pacześniak

Spektakl realizowany w ramach projektu „Nowy i Młodzi”

Spektakl realizowany we współpracy z Festiwalem Łódź Czterech Kultur.

17 września/ godz. 19:15/ KUP BILET

18 września/ godz. 19:15/ KUP BILET

19 września/ godz. 19:15/ KUP BILET

Występują:

Jolanta Jackowska

Halszka Lehman

Przemysław Dąbrowski

Łukasz Gosławski

Damian Sosnowski

Autor

Adam Leszczyński

Reżyseria, opracowanie muzyczne

Piotr Pacześniak

Dramaturgia, opracowanie tekstu

Wera Makowskx

Wideo

Jagna Nawrocka

Scenografia i kostiumy

Anna Rogóż

Choreografia

Anna Obszańska

Inspicjentka

Hanna Molenda – Jaźwińska

prapremiera

17 i 18 września 2021 r.

Komentarze
Udostepnij