Zapowiedzi

Łukasz Barys laureatem Nagrody Dramaturgicznej im. Tadeusza Różewicza w Gliwicach

W Teatrze Miejskim w Gliwicach odbyła się uroczystość finałowa II edycji Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza. Nagrodę główną w wysokości 50 000zł Kapituła przyznała Łukaszowi Barysowi za sztukę  „Szwaczka”.

Łukasz Barys jest poetą i prozaikiem, wydał książkę poetycką „Wysokie słońce” oraz powieści „Kości, które nosisz w kieszeni” i „Jeśli przecięto cię na pół”. Otrzymał Nagrodę im. Adama Włodka oraz Paszport „Polityki”.

Szwaczka to gorzka diagnoza kondycji współczesnych dwudziestokilkulatków – ich niedojrzałości, narcyzmu, lęku przed dorosłym życiem. Młode pokolenie w sztuce ma inną świadomość. To pokolenie jest dostosowane do nowych czasów. Ono sobie lepiej radzi. Bo wie, że trzeba sobie radzić. Choć może udaje, że tak jest?  Ba, chyba na pewno nie radzi sobie lepiej. Łukasz Barys ukazując Pokolenie Z, które wyrusza właśnie do walki o swój świat, swój los i los całej planety, zdobył się na współczucie dla obu stron, obu pokoleń. I to jest jego i nasze zwycięstwo.” – napisała w laudacji Małgorzata Sikorska-Miszczuk, przewodnicząca Kapituły Nagrody, w której zasiadali Zyta Rudzka, Beniamin Bukowski, Roman Pawłowski i  Paweł Szkotak.

W finale konkursu znalazły się także dramaty Dobre papiery Anny Wakulik i Pray the gay away  Michała Kordy.

Nagroda, którą zainicjowaliśmy w 100 -lecie urodzin związanego przez wiele lat z Gliwicami Tadeusza Różewicza jest wyrazem naszej determinacji oraz wewnętrznej potrzeby czynnego wspierania twórców piszących dla teatru, promowania wartościowych zjawisk zachodzących we współczesnej dramaturgii w Polsce. Obecny sezon rozpoczęliśmy na Dużej Scenie prapremierą sztuki „Freak” Piotra Rowickiego, wyróżnionej w ubiegłorocznej edycji Konkursu; na Scenie Kameralnej odbyła się kilka tygodni temu prapremiera „Dobrej Rodziny” Joanny Oparek. Tuż po niej zrealizowaliśmy własnym sumptem „telewizyjną” realizację utworu „Feblik” Małgorzaty Maciejewskiej, która w 2022 r. zdobyła nagrodę główną – nagranie będzie bezpłatnie udostępnione w Internecie. W ręce czytelników oddaliśmy książkę – „Kartotekę Dramaturgiczną 1”,  a w niej trzy uznane w 2022 r. przez Kapitułę Konkursu za najlepsze sztuki autorstwa Małgorzaty Maciejewskiej, Jolanty Fainstein i Krzysztofa Szekalskiego.  Robimy zatem wszystko co możemy, aby dawać instytucjonalne oparcie autorom poświęcającym swój talent i czas  dla teatru.     – powiedział Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach, przewodniczący Rady Programowej Nagrody.

Podczas uroczystości finałowej ogłoszono także III edycję Konkursu.

fot. P. Wiśniewski

Komentarze
Udostepnij