Zapowiedzi

Lunapark emocji z „Werterem” w Teatrze Polskim w Bydgoszczy

9  (niedziela) oraz 11 (wtorek) czerwca na małą scenę Teatru Polskiego w Bydgoszczy powróci „Werter” w reżyserii Grzegorza Jaremki. Spektakl, inspirowany „Cierpieniami młodego Wertera” autorstwa Johanna Wolfganga von Goethego, na deskach TPB po raz ostatni gościł w lutym, a czerwcowe pokazy będą ostatnią okazją, by zobaczyć przedstawienie przed końcem trwającego sezonu artystycznego.

W spektaklu zamiast rekonstrukcji powieściowej akcji „Cierpień młodego Wertera”, twórcy oraz twórczynie proponują tożsamościowy kalejdoskop. Werter zestawiony z romantyczną poezją i namysłem teoretycznym nad miłością, filtrowany przez japońskie kluby samobójcze, twórczość muzyczną sad boys, a także powracającą kulturę emo. Samotny, wyalienowany Werter staje się przyczynkiem do opowieści o miłości własnej, performowaniu siebie, igraniu ze śmiercią i produkowaniu nowych sposobów bycia  i kochania.

Epistolarna powieść Goethego o destrukcyjnej miłości to kopalnia postaw przedkładających uczucie ponad wszelką racjonalność i była aktualizowana w licznych ujęciach pokoleniowych. Kolejne generacje odwoływały się do postaci Wertera, żeby dopełniać własne narracje o pędzie ku śmierci czy miłości, której nie da się znieść. W przedstawieniu Jaremki na scenie oprócz postaci powieści Goethego, przedstawione zostają przede wszystkim postawy, silne emocje oraz cechy charakteru bohatera werterowskiego.

W przedstawieniu motywy werterowskie osadzone są w czasach współczesnych – zamiast listów pojawiają się wpisy na blogach internetowych, poruszane są kwestie zdrowia psychicznego młodzieży oraz psychologów szkolnych. W spektaklu znajduje się też wiele nawiązań do popkultury, które dopełniają jego współczesny wydźwięk.

Pokazy odbędą się już 9 czerwca (niedziela) o godz. 18:00 oraz 11 czerwca (wtorek) o godz. 10:00 i 19:00 na małej scenie TPB.

Bilety do nabycia w kasie Teatru Polskiego w Bydgoszczy czynnej od środy do piątku w godz. 14:00-18:00 a także na godzinę przed spektaklami (bilety@teatrpolski.pl; +48 52 339 78 18; +48 885 60 70 90) oraz poprzez stronę www.teatrpolski.pl (zakładka KUP BILET).

fot. Łukasz Kulpa

Komentarze
Udostepnij