Zapowiedzi

Madonny i Ladacznice – premiera w warszawskim Teatrze XL

CO: PRAPREMIERA POLSKA! Komedia! Madonny i Ladacznice reż. Grzegorz Mrówczyński

GDZIE: TEATR XL- TU MI WOLNO Plac Hallera 5 lok.10a

KIEDY: 22 LUTY 2020 G.19

BILETY: teatrxl.com

🍾🔥Podajemy rozpiskę zdarzeń na wieczór:

🌶18.00 Rozpoczęcie wieczoru w naszej kawiarnio-księgarni TU MI WOLNO

Otwarcie loterii premierowej

🌶19.00 POLSKA PREMIERA “Madonny i Ladacznice” w reż. Grzegorza Mrówczyńskiego

🌶20.30 Podziękowania

🍾🥂Świętowanie tortem i szampanem

🌶21.00 Finał loterii premierowej /prowadzi niezastąpiony Grzegorz Jarek/ równolegle rozmowy w kuluarach.

🌶22.00 Zakończenie: podziękowania i uściski

O SPEKTAKLU:

” KOBIETO NIE OBWINIAJ KOBIETY

TYŚ SWEGO ŚWIATA KRÓLOWA

W TOBIE MĄDROŚĆ – A SIŁA ATLETY

MOŻESZ ZACZĄĆ ŻYCIE OD NOWA”

to hasło w jednej ze scen wykrzykują nasze bohaterki- Kasia i Liza. Czy i w jaki sposób wykorzystają je w swoim życiu?

Madonny i ladacznice to wartka, żartobliwa i dająca do myślenia opowieść o kobiecych postawach wobec rodziny, pracy i świata, o kobiecych aspiracjach i narzuconych przez płeć ograniczeniach, o poszukiwaniu sensu istnienia z miłością, zdradą i obyczajowymi tabu w tle.

W krótkich obrazach widz śledzi losy Kasi i Lizy, kuzynek i przyjaciółek, od ich ósmego do osiemdziesiątego ósmego roku życia. Rodzice, szkoła, pierwsza miłość, niezadowalająca dorosła codzienność, ratowanie dobrego samopoczucia modnymi treningami ducha i ciała, aż wreszcie szok – przełomowe zdarzenie inicjujące nowe otwarcie dla każdej z nich… Która lepiej poradzi sobie z wyzwaniem?  Kasia – wychowująca dziecko „kura domowa”, zahukana przez matkę, która nigdy w córkę nie wierzyła i zawsze skrupulatnie ją kontrolowała? Czy przebojowa Liza, świetnie ustawiona zawodowo singielka, wychowana w atmosferze zaufania i aprobaty?

Z problemem „jak żyć?” Kasia i Liza mierzą się do ostatniej odsłony. W domu spokojnej starości dawne emocje i zdarzenia wciąż wracają na pamięć i wyciskają piętno na relacji między bohaterkami, a wiecznie stawiana do kąta kobieca seksualność nadal domaga się swoich praw.

AUTORKA: Chrisa Spilotti

TYTUŁ ORYGINAŁU: Kto odkrył Amerykę

TŁUMACZENIE: Ewa T.Szyler

REŻYSERIA: Grzegorz Mrówczyński

WYSTĘPUJĄ:

LIZA- Diana Karamon

KASIA – Izabela Górska

***

Chrisa Spilioti (1956-2018) – grecka aktorka i dramatopisarka. Absolwentka Szkoły Dramatycznej Teatru Narodowego w Atenach stworzyła niezapomniane kreacje aktorskie w dziełach takich mistrzów jak Ajschylos, Sofokles, Szekspir czy Czechow. Szeroko znana greckiej publiczności także z ról w filmach telewizyjnych oraz z autorskich audycji radiowych.

Spośród napisanych przez nią utworów teatralnych największy rozgłos zdobyła sztuka Kto odkrył Amerykę?(prezentowana w Teatrze XL pod znamiennym tytułem Madonny i ladacznice) . Utwór ten, grany nieprzerwanie od dwudziestu dwóch  lat, doczekał się ponad trzydziestu inscenizacji w różnych teatrach, a jego popularność uważana jest za zjawisko wyjątkowe we współczesnej dramaturgii greckiej. Przetłumaczony na sześć języków wystawiany był także na Cyprze, w Nowym Jorku, Holandii i Chorwacji.

Chrisa Spilioti odeszła przedwcześnie w lipcu 2018 roku.  Zginęła w tragicznym pożarze we wschodniej Attyce, który pochłonął ponad sto ofiar.

Komentarze
Udostepnij