MAGICZNY ROK 1947
Wojciecha Iwańczaka
Spotkanie z Autorem
30 listopada / sobota / godz. 14
Targi Książki Historycznej / Arkady Kubickiego w Warszawie
Czy rok 1497 był wyjątkowy? Nagromadzenie ciekawych, tajemniczych i brzemiennych w skutki wydarzeń, jakie wtedy zaszły na świecie dowodzi, że tak. Wybitny mediewista, prof. Wojciech Iwańczak konstruuje opowieść o odległych, aczkolwiek nierzadko splatających się zdarzeniach i ludziach kształtujących swoją epokę i wpływających na dalsze losy świata. Jedenaście wybranych epizodów z ówczesnymi władcami, artystami, prorokami, buntownikami, wojnami, odkryciami i katastrofami tworzą portret magicznego 1497 roku.
Pracę otwiera szkic poświęcony Michałowi Aniołowi i początkom jego artystycznej kariery, kiedy to na zamówienie kardynała Raffaelego Riaria tworzył rzeźbę pijącego wino Bachusa. Kolejne studia poświęcone są wielkim żeglarzom i ich odkryciom – podróży Vasco da Gamy wokół południowego krańca Afryki i dalej do Indii, oraz wyprawie Johna Cabota – aferzysty, malwersanta i odkrywcy – do wybrzeża Ameryki Północnej. W tym magicznym roku niebagatelną rolę odegrał Mikołaj Kopernik, który w trakcie studiów w Bolonii rozpoczął obserwacje nieba. Autor przywołuje również Girolama Savonaroliego – charyzmatycznego mnicha, który zawładnął duszami mieszkańców Florencji, lecz dokonał żywota na stosie. Rok 1497 to również wydarzenia, w których centrum stanęli król Polski Jan Olbracht i jego wciąż pełna zagadek wyprawa na Bukowinę oraz tragiczny książę opolski Mikołaj II, którego szekspirowski finał życia był splotem przypadkowych wydarzeń, intryg osobistych i politycznych.
Pozostałe szkice traktują o działaniach zbiorowych, próbie stworzenia kompleksowego systemu prawnego i o walce natury z człowiekiem jak upamiętniana do tej pory rebelia mieszkańców Kornwalii przeciw angielskiej władzy królewskiej; zajęcie Melilli, będące elementem rywalizacji między Hiszpanią i Portugalią o wpływy na świecie; ustanowienie przez Iwana III kodeksu praw oraz „bałtyckie tsunami”, które w 1497 roku spustoszyło Darłowo.
***
Prof. dr hab. Wojciech Iwańczak – profesor Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, jest historykiem mediewistą specjalizującym się w badaniach nad dziejami kultury europejskiej w późnym średniowieczu, w szczególności historią ziem Korony św. Wacława (Czechy, Morawy, Śląsk), a także dziejami geografii, kartografii i wielkich odkryć geograficznych