Zapowiedzi

„Mahamaya Electronic Devices” – premiera w warszawskim Teatrze Dramatycznym

Już 26 czerwca na deskach warszawskiego Teatru Dramatycznego odbędzie się premiera „Mahamaya Electronic Devices”, spektaklu autorstwa uznanego dramatopisarza i laureata Paszportu Polityki Iwana Wyrypajewa. To dynamiczne przedstawienie, które prowokuje widzów do eksploracji własnej natury. Producentem jest startup Big Water, oprawę spektaklu stanowią grafiki komputerowe zaprojektowane przez zespół Full Metal Jacket oraz muzyka Jacka Jędrasika.

Premiera odbędzie się w dniach 26-27 czerwca w Warszawie na scenie głównej Teatru Dramatycznego (Pl. Defilad 1) o godz. 19.00.

BILETY DOSTĘPNE SĄ W TYM MIEJSCU (Kicket)

Po bardzo dobrze przyjętej premierze w londyńskim teatrze Sadler’s Wells najnowsza sztuka Iwana Wyrypajewa „Mahamaya Electronic Devices” pod koniec czerwca zadebiutuje w Warszawie. Aktorzy występujący na scenie nie wcielają się w żadną rolę, jedynie prowadzą ze sobą bezosobowy dialog, który prześwietla ukryte aspekty ludzkiej natury. „Mahamaya” pyta o istotne kwestie związane ze społeczeństwem, psychologią, filozofią, technologią i sztuczną inteligencją. Tytuł sztuki nawiązuje do pochodzącego z filozofii Wschodu pojęcia „mahamaya” – wielkiej iluzji angażującej świadomość człowieka i przesłaniającej prawdę. 

Spektakl zawiera połączenie transowej muzyki elektronicznej oraz teatru na żywo i prezentuje narrację, która nie tylko prowokuje do myślenia, ale też oszałamia wizualnie. Widzowie w Wielkiej Brytanii, ale także w Mołdawii, chwalili spektakl za jego artystyczną doskonałość i głęboki wpływ, jaki wywarł na ich życie. Jak wielu zauważyło, prawdziwa wartość „Mahamaya” leży w aktywnym uczestnictwie, tylko ono pozwoli w pełni zrozumieć jej głębię i znaczenie. 

Oprawę „Mahamaya” stanowią grafiki zaprojektowane przez zespół Full Metal Jacket oraz elektroniczna muzyka Jacka Jędrasika. Scenografia składa się wyłącznie ekranów, krzeseł i ekranu. Sztuka w całości odbywa się w języku angielskim. 

– Pracując nad wystawieniem spektaklu „Mahamaya” myśleliśmy o współczesnym, progresywnym widzu, dla którego codziennością jest ekran komputera lub klimat szklanego biurowca, ale też poszukiwanie odpowiedzi na pytania o świat, w którym żyje i który współtworzy – mówi Iwan Wyrypajew. – W końcu teatr to miejsce, gdzie można zapytać o wszystko, a my żyjemy w świecie, w którym wszyscy się boją, także zadawania pytań – dodaje.

Ukraiński kontekst „Mahamaya Electronic Devices”

W grudniu 2023 r. reżyser Iwan Wyrypajew został zaocznie skazany przez sąd w Moskwie na 8 lat więzienia za rzekome prowadzenie działalności dezinformacyjnej, a rosyjskie MSZ wystawiło za nim list gończy. Powstająca w tych trudnych okolicznościach „Mahamaya” nie pozostaje obojętna na wydarzenia, jakie rozgrywają się aktualnie na świecie, dotykając takich aspektów jak wojna czy dyktatura.

Sztuka „Mahamaya Electronic Devices” tworzona jest przez zespół z wielu krajów, zgromadzony wokół Fundacji TEAL HOUSE. Fundacja powstała w 2009 roku jako miejsce służące rozwojowi integralnym łączącym aspekty fizyczne, psychiczne i intelektualne oraz poziom duchowy człowieka. Pomysłodawcami projektu są Karolina Gruszka oraz Iwan Wyrypajew. Po wybuchu wojny w Ukrainie misja TEAL HOUSE rozszerzyła się o pomoc dla migrantów.

Aktywistów zebranych wokół TEAL HOUSE połączyła nie tylko tragedia związana z pełnoskalową inwazją ze strony Rosji, ale także silna potrzeba rozwoju. Zespół tworzą reżyserzy, aktorzy, artyści, dramatopisarze, menedżerowie teatralni i biznesowi, instruktorzy jogi i medytacji, psychologowie i nauczyciele, którzy trudną sytuację, w której się znaleźli wykorzystują do własnego rozwoju duchowego oraz jako okazję do pomocy innym.

Występują: Antigone Duchesne, Gladston Mahib, Philippe Tłokiński, Elizaveta Burmakova, Catalina Cazacu 

Realizacja

Reżyser i autor sztuki: Iwan Wyrypajew

Projektant oświetlenia: Iwan Wyrypajew

Producent oświetlenia: Mykola Mishyn

Scenograf: Mila Gogenko

Projektant dźwięku: Gennady Vyrypaev / Michał Tatara

Kompozytor: Jacek Jędrasik

Projektant kostiumów: Katarzyna Lewińska

Asystentka projektanta kostiumów: Katarzyna Smoter

Kierownik produkcji: Maria Łozińska

Iwan Wyrypajew to urodzony w 1974 roku dramaturg i reżyser teatralny i filmowy, którego sztuki należą do najbardziej znanych i często wystawianych w Europie. Jest autorem kilkudziesięciu inscenizacji teatralnych w ponad dwudziestu krajach świata. Laureat wielu nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych i teatralnych. Uznanie polskiej publiczności zyskał debiutem filmowym „Euforia”, wyróżnionym w Wenecji i Warszawie. W 2012 roku otrzymał Paszport “Polityki” w kategorii „Teatr”. Charakterystyczne jest jego podejście do teatru jako sztuki niezależnej i unikalnej formy wyrazu. Urodzony w Rosji, od kilkunastu lat mieszka w Polsce. Znany jest ze swojego zaangażowania w walkę o prawa człowieka. Po wybuchu wojny w Ukrainie próbował zrzec się obywatelstwa Rosji. Został skazany zaocznie na osiem lat kolonii karnej. Po wybuchu wojny na jego prośbę tantiemy od teatrów wystawiających jego sztuki w Rosji przekazywane są na pomoc Ukrainie.

Komentarze
Udostepnij