Zapowiedzi

Małgorzata Sikorska-Miszczuk z nagrodą dramaturgiczną STREFY KONTAKTU

Dramatopisarka, librecistka i scenarzystka – Sikorska-Miszczuk nagrodzona we Wrocławiu…

W sobotę 4 lutego 2023 na gali 5. edycji konkursu dramaturgicznego STREFY KONTAKTU organizowanego od 2016 roku przez Wrocławski Teatr Współczesny i Miasto Wrocław, ogłoszono werdykt jury. Anna Augustynowicz, Agnieszka Jakimiak, Katarzyna Niedurny, Ryszard Koziołek i Zbigniew Majchrowski (Przewodniczący) przyznali pięć nagród dla sztuk wybranych spośród 28 nadesłanych na konkurs.

Wśród nagrodzonych znalazła się Małgorzata Sikorska-Miszczuk za sztukę DZIENNIK SZAŁU
I CHCIWOŚCI nadesłaną na STREFY KONTAKTU. 

Małgorzata Sikorska-Miszczuk to dramatopisarka, librecistka i scenarzystka. Jest autorką nagradzanych w Polsce i za granicą sztuk teatralnych, librett operowych, słuchowisk radiowych, sztuk dla dzieci, scenariuszy do filmów fabularnych oraz seriali. Jej dramaty zostały przetłumaczone na kilkanaście języków. Na podstawie jej librett operowych powstały opery skomponowane przez czołowych kompozytorów polskich, m. in. Pawła Mykietyna „Czarodziejska góra” czy „Noc kruków” Zygmunta Krauzego. Spektakle na podstawie jej tekstów reżyserowali czołowi polscy reżyserzy i reżyserki. Jej ostatnią realizacją była sztuka ALICJA W KRAINIE SNÓW napisana (wspólnie z Wawrzyńcem Kostrzewskim) dla Teatru Ateneum w Warszawie, której premiera odbyła się w listopadzie 2022 roku.

DZIENNIK SZAŁU I CHCIWOŚCI to dramat traktujący o bezwzględności, brutalności i chciwości, jaka ogarnęła współczesną Polskę, dla mnie – od zawsze – „krainę głodu” – mówi autorka, Małgorzata Sikorska-Miszczuk. – To historia o bohaterach, którzy niszczą się w imię pieniądza, gotowych na wszystko, fantazjujących o śmierci korpodziewczyn w sukienkach z risk made in warsaw, umierających podczas skanowania umowy.

Nagrody dramaturgiczne STREFY KONTAKTU otrzymali również Ignacy Karpowicz za sztukę ROZMOWY MIJANE, Zenon Fajfer za sztukę UWOLNIENIE, Vera Popova i Wojciech Ziemilski za sztukę ZADANIA AKTORSKIE i Michał Walczak za sztukę BUDOWNICZY SCHRONÓW

Do udziału w konkursie zapraszani są nie tylko dramatopisarze, ale również twórcy innych gatunków literackich oraz artyści działający w innych niż teatr dziedzinach sztuki. Jego głównym założeniem ideowym jest tworzenie impulsu do poszerzania języka scenicznego
i konstruowania nowych form teatralnych.

Komentarze
Udostepnij