Zapowiedzi

„Mały Książę” – premiera w Teatrze Pinokio w Łodzi

„Mały Książę” u dziadka na urodzinach.

„Mały Książę” to coś więcej niż obowiązkowa lektura szkolna: to także uniwersalna opowieść o odpowiedzialności za drugiego człowieka, o dorastaniu do miłości i przyjaźni oraz o potrzebie pielęgnowania w sobie dziecięcej wrażliwości. Nowego odczytania tekstu Antoine’a de Saint-Exupéry’ego w adaptacji Kuby Kaprala podjęła się reżyserka Dorota Abbe. Na scenie Teatru Pinokio w Łodzi tytuł zrealizowany zostanie w odsłonie, jaką pierwotnie założył dla niego sam autor, czyli nie tylko dla najmłodszych. Premiera spektaklu już 25 maja.

 „Mały Książę” będzie spektaklem familijnym, a sposobem na dotarcie do reprezentantów różnych pokoleń ma być wielowarstwowość przekazu.

– Dla mnie jest to przede wszystkim opowieść o samotności, niezrozumieniu, szukaniu swojego miejsca w świecie, ale też o dziecięcej wrażliwości i o umieraniu – mówi Dorota Abbe. – Poprosiłam o przygotowanie adaptacji Kubę Kaprala i wspólnie zastanawialiśmy się, jak podejść do tematu, który już na wiele sposobów zaistniał w kulturze i w popkulturze. Chcieliśmy powiedzieć coś aktualnego, tu i teraz zmierzyć się z filozofią zawartą w książce, tak, żeby porozmawiać ze współczesnym widzem, tym najmłodszym i tym starszym. Pomyślałam, że ciekawym zamysłem będzie obsadzenie w roli Małego Księcia kogoś dojrzałego. Krzysztof Ciesielski wydawał mi się idealny do tej roli, a pomysł pociągnął za sobą całą koncepcję – wyjaśnia reżyserka i zdradza, że teksty z „Małego Księcia” włożone zostaną w usta członków rodziny, szykujących urodzinową niespodziankę dla dziadka, a jednocześnie mierzących się ze swoimi niezałatwionymi sprawami.

Obok Krzysztofa Ciesielskiego w spektaklu wystąpią również: Łukasz Bzura, Żaneta Małkowska, Hanna Matusiak, Anna Sztuder-Mieszek, Natalia Wieciech oraz Ewa Wróblewska.

Muzykę do spektaklu tworzy Grzegorz Mazoń, scenografię i kostiumy opracowuje Grupa Mixer, za choreografię odpowiada Szymon Michniewicz-Sowa, a reżyserią świateł zajął się Łukasz Wieczorek. Ten zespół realizatorów dobrze znany jest już widzom Teatru Pinokio w Łodzi, odpowiadał bowiem za stworzenie spektaklu „Wielki Buzz Grow” w reżyserii Doroty Abbe, nagrodzonego na VI Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu oraz na XXXI Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu. Jury i publiczność docenili stronę audiowizualną spektaklu, która również stanowić będzie atut „Małego Księcia”. Nowoczesne w formie kostiumy, podkreślające charakter postaci i scenografia mają wspierać przekaz treści i wzmacniać jej oddziaływanie na widzów.

Przedstawienie powstaje z myślą o widzach od dziesiątego roku życia. Premiera odbędzie się 25 maja o g. 17.00, a do końca maja spektakl zobaczyć będzie można siedmiokrotnie.

MAŁY KSIĄŻĘ

na podstawie tekstu Antoine’a de Saint-Exupéry’ego

Adaptacja: Kuba Kapral

Reżyseria: Dorota Abbe

Scenografia: Grupa Mixer

Choreografia: Szymon Michlewicz-Sowa

Muzyka: Grzegorz Mazoń

Obsada: Łukasz Bzura, Krzysztof Ciesielski, Żaneta Małkowska, Hanna Matusiak, Anna Sztuder- Mieszek, Natalia Wieciech, Ewa Wróblewska

Premiera: 25 maja 2024 r.

fot. mat. prom. Teatr Nowy w Poznaniu

Komentarze
Udostepnij