Zapowiedzi

„Mamy siebie”: artyści w poruszającym utworze dla Ukrainy

Środowisko muzyczne po raz kolejny udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych. Adam Sztaba wraz z najważniejszymi artystami polskiej sceny prezentuje kompozycję Mamy siebie, która powstała jako symbol wsparcia dla Ukrainy i narodu ukraińskiego.

„Ten chór nie miał prawa się zdarzyć” – tak Adam Sztaba opisał dzień, w którym w jednym miejscu i czasie spotkali się najwybitniejsi i uznani wokaliści, by wspólnie nagrać piosenkę Mamy siebie. Kompozytor wraz ze swoją żoną spontanicznie zorganizowali produkcję, a do współpracy zaprosili również Orkiestrę Polskiego Radia w Warszawie, Chór Polskiego Radia, sekcję rytmiczną Orkiestry Adama Sztaby oraz czołowych reżyserów dźwięku. Artyści wykonali piosenkę w językach polskim i ukraińskim.

Akcję wsparło również Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wydając nuty utworu Mamy siebie w opracowaniu na głos z fortepianem i chwytami gitarowymi. Dochód ze sprzedaży publikacji nutowej (dostępne wersje: drukowana i cyfrowa) oraz wersji cyfrowej nagrania przekazany zostanie Caritas Polska na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie.

Sam utwór, jak podkreśla Sztaba, „zrodził się w innej rzeczywistości. Był prezentem urodzinowym dla żony, Agnieszki, kiedy nikt nie wyobrażał sobie świata, jakim stał się po 24 lutego 2022 roku. Agnieszka podsunęła mi myśl, by stworzyć nową wersję tego utworu i w ramach wsparcia dla narodu ukraińskiego, nagrać go z wieloma artystami. Tekst autorstwa Carmell okazał się na tyle uniwersalny, że wymagał niewielkich zmian, a ja rozpocząłem pisanie aranżacji na pełny skład symfoniczny wsparty sekcją rytmiczną. Dzięki Polskiemu Radiu, a szczególnie Programowi 2, z którym jestem związany, do nagrania udało się zaprosić Orkiestrę i Chór Polskiego Radia oraz wybitnego reżysera dźwięku, Leszka Kamińskiego. Na moje zaproszenie zareagowali też muzycy mojej orkiestry oraz ponad sześćdziesięciu czołowych wokalistów. Będąc na co dzień uznanymi solistami, stanęli oni ramię w ramię i zaśpiewali w jednym chórze, który w tak niecodziennym składzie zaistniał tylko na tę krótką chwilę. Wszyscy, niezależnie od muzycznych światów z jakich pochodzimy, zjednoczyliśmy się, by nas lepiej usłyszano, by okazać jedność z Ukraińcami i dodać im otuchy w ogromie niesprawiedliwości i cierpienia, którego zaznali. I choć muzyką świata nie zmienimy, to mocno wierzę, że dzielenie się najlepszą częścią siebie, przekuje się w dobro”.

Mamy siebie – Music Against War

muzyka: Adam Sztaba

tekst: Carmell

wykonawcy: Artists for Ukraine

producent: Polskie Radio, SztabMusic

wydawca: Polskie Wydawnictwo Muzyczne

WOKALIŚCI / SOLIŚCI Kayah Ania Jopek Natalia Niemen Kasia Moś Natalia Kukulska Ania Karwan Olga Szomańska Kasia Wilk Dorota Miśkiewicz Carmell Igor Herbut Kuba Badach Kasia Cerekwicka Piotr Cugowski Ksenija Żuk Damian Ukeje Krzysztof Iwaneczko Nick Sinckler Janusz Radek Bovska Daria Kosiek Daga Gregorewicz Dana Vynnytska Magda Steczkowska Ania Szarmach Andrzej Piaseczny Kasia Dereń Małgorzata Markiewicz Daniel Wojsa Andrek Danek Kuba Zaborski Buslav    Basia Gąsienica-Giewont Ewelina Kordy Irena Kijewska Michał Rudaś Adam Krylik Agnieszka Przekupień Krzysztof Pietrzak Maja Studzińska Bela Komoszyńska Krzysztof Napiórkowski Marcin Wortmann Mietek Szcześniak Maja Kleszcz Kaja Mianowana Modest Ruciński Iza Połońska Edyta Krzemień   TGD Pedro Nazaruk Emilia Nazaruk Marta Ławska-Zawadzka Żaneta Mróz Monika Wydrzyńska Natalia Majewska Magdalena Kuchciak Ewelina Gawell Anna Świątczak Michał Mielczarek Maciej Bugalski Kamil Milczarek

Chór Polskiego Radia

Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie

Orkiestry Adama Sztaby

REŻYSERIA DŹWIĘKU, MIKS, MASTERING

Leszek Kamiński / Polskie Radio

VIDEO

Mortvideo / Marcin Kopiec

Więcej na: PWM – Polskie Wydawnictwo Muzyczne

FACEBOOK: https://www.facebook.com/PWMEdition/  
INSTAGRAM: https://www.instagram.com/pwm.com.pl/  
TWITTER: https://twitter.com/PWMedition  
YOUTUBE: https://www.youtube.com/PWMedition

Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest instytucją kultury od ponad 75 lat specjalizującą się w wydawaniu materiałów nutowych oraz książek z zakresu muzyki klasycznej, jazzu i muzyki filmowej. Szeroka oferta wydawnicza Oficyny obejmuje dzieła muzyki dawnej i współczesnej, repertuar polski i światowy, nuty przeznaczone dla amatorów i specjalistów, publikacje o charakterze pedagogicznym, naukowym i popularnym oraz obszerny katalog wydawnictw książkowych i leksykograficznych. PWM to jedna z najważniejszych instytucji muzycznych w Polsce, promująca wśród zagranicznych partnerów twórczość rodzimych kompozytorów, jest także przedstawicielem czołowych zagranicznych wydawców na terenie kraju. Odpowiadając na oczekiwania współczesnego odbiorcy PWM poszerzyło swoją działalność o nową markę fonograficzną – ANAKLASIS. Jako wydawca Ruchu Muzycznego Oficyna stwarza przestrzeń dla artystycznego dialogu i naukowej refleksji, wymiany myśli i kształtowania świadomości estetycznej. PWM inicjuje działania edukacyjne będąc głównym organizatorem popularnych Dni Edukacji Muzycznej, Kursu Edytorstwa Muzycznego czy ogólnopolskiej kampanii o prawie autorskim: „Jesteś twórcą – masz prawo”. Więcej: www.pwm.com.pl

Komentarze
Udostepnij