Zapowiedzi

„Manon” z Wilna na 30. Bydgoskim Festiwalu Operowym

Obok Szekspirowskich Romea i Juli to najsłynniejsza para europejskich tragicznych kochanków: Manoni Kawaler Des Grieux  są bohaterami  literatury, poezji, dzieł muzycznych.

Jutro (25 kwietnia o godz. 18.30.) w Operze Nova okazja do wysłuchania i zobaczenia opery Julesa Masseneta „Manon” do libretta według skandalizującej (swego czasu), zawierającej wątki autobiograficzne, powieści Abbé Prevosta. Wspaniałą realizację Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu zobaczymy w ramach XXX Bydgoskiego Festiwalu Operowego.

Wileńska „Manon” została wyreżyserowana przez wybitnego francuskiego reżysera Vincenta Boussarda. W rolach głównych usłyszymy Viktoriję Miškūnaite oraz włoskiego tenora Mickaela Spadacciniego, którego kariera od debiutu w 2008 roku rozwija się błyskawicznie; zapraszany jest przez teatry operowe Europy ,Azji, Ameryki Płd.– w repertuarze Artysty jest ponad 40 głównych partii tenorowych.

Litewska narodowa scena prezentowała już na Bydgoskich Festiwalach Operowych dzieła Verdiego (Otello, Don Carlo), Halevy’ego (Żydówka), balety (Bajadera, Piaf) oraz musical Kandyd.

W całej historii operowych Festiwali w Bydgoszczy opera Masseneta prezentowana była tylko raz, w 2010 r.: był to „Wether” prezentowany przez Teatr Wielki w Poznaniu.

Ewa Chałat

fot. Martynas Aleksa

Komentarze
Udostepnij