Zapowiedzi

Maria Klassenberg. Choreografie domowe / TR Warszawa i Volksbühne Berlin

TR Warszawa i Volksbühne Berlin organizują wspólne wydarzenie artystyczne – performans “Maria Klassenberg. Choreografie domowe” w reżyserii Katarzyny Kalwat. Międzynarodowy performans odbędzie się 31 maja 2020 roku o godzinie 19:00 na Zoomie oraz Facebook Live TR Warszawa i Volksbühne Berlin.

Katarzyna Kalwat, reżyserka i autorka koncepcji projektu podkreśla, że: “Maria Klassenberg. Choreografie domowe” to humorystyczny, krytyczny komentarz do obecnej sytuacji zalecanej izolacji. Uwięzione i uwięzieni wskutek pandemii artystki i artyści włączają się w internetową nadprodukcję, która ma uprawomocnić ich istnienie, twórczość i status zawodowy. “Maria Klassenberg. Choreografie domowe” są artystycznym sprzeciwem wobec przymusu ciągłego tworzenia i afirmacją odpoczynku. Chcemy zatrzeć granice pomiędzy rolami twórców i odbiorców, między teatrem a współczesną technologią.

PERFORMANS TRWA!

Twórcy i twórczynie projektu o Marii Klassenberg zapraszają wszystkich chętnych/wszystkie chętne do udziału w przygotowanym specjalnie na czas kwarantanny performansie. Wystarczy zgłosić się przez formularz, zalogować się na platformę Zoom i podążać za instrukcjami. Działanie 31 maja 2020 roku o godzinie 19:00 rozpoczną aktorzy TR Warszawa – Jan Dravnel i Justyna Wasilewska oraz aktorzy Volksbühne Berlin – Sarah Franke i Daniel Nerlich.

W performansie można wziąć udział aktywnie; można być też jego obserwatorem/obserwatorką. Cały performans będzie transmitowany na żywo na Facebooku TR Warszawa i Volksbühne Berlin, a jego zapis wideo znajdzie się w planowanym spektaklu i wystawie poświęconej twórczości Marii Klassenberg.

Link do formularza zgłoszeniowego: https://forms.gle/ZM7gn3oo1Gc6sw9P9

BĄDŹ JAK MARIA KLASSENBERG. Współtwórz performans “Choreografie domowe”

Maria Klassenberg, ta radykalna artystka wizualna i performerka działająca od lat 70-tych ubiegłego wieku tworzyła wszystkie swoje performanse w domu. Ich świadkami byli przyjaciele i najbliżsi, zobowiązani obietnicą milczenia. W “Choreografiach domowych” może wziąć udział każdy i każda. Uczestnicy i uczestniczki odtworzą performans na żywo we własnych mieszkaniach, zgodnie ze wskazówkami artystki.

KIM JEST MARIA KLASSENBERG?

Artystka wizualna i performerka Maria Klassenberg nie istniała, została wymyślona. Powołała ją do życia w marcu 2019 roku reżyserka Katarzyna Kalwat z grupą współpracujących twórców i twórczyń, którzy rekonstruują jej biografię, spuściznę twórczą i archiwum. Być fikcją to jednak nie to samo, co nie być prawdą. Nieistnienie Klassenberg symbolizuje wszystkich odrzuconych, wybitnych bohaterów i bohaterki polskiej awangardy, których twórczość znajduje się poza oficjalnym obiegiem artystycznym.

Spuścizna Marii Klassenberg została objęta opieką kuratorską przez krytyczkę i historyczkę sztuki, Andę Rottenberg. W realizację tego wieloetapowego projektu artystycznego biorą udział performerki, performerzy, aktorki, aktorzy, artystki i artyści wizualni współpracujący z Galerią Raster oraz krytycy, krytyczki, kuratorki i kuratorzy sztuki, którzy uwierzytelniają istnienie bohaterki. “Archiwum Marii Klassenberg, 1970-1980” odtworzone zostało przez Anetę Grzeszkowską, artystkę wizualną związaną z Galerią Raster, która przygotowywała archiwum Marii Klassenberg we współpracy z Janem Smagą. Kolejne odsłony projektu wokół biografii i twórczości Marii Klassenberg mają formę instalacji teatralnych, przeznaczonych do prezentowania w przestrzeni galeryjnej.

MARIA KLASSENBERG. EKSTAZY WORK IN PROGRESS

Pierwsze pokazy spektaklu-instalacji-wystawy work in progress “Maria Klassenberg. Ekstazy” odbyły się w Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowskim w marcu 2019 (w ramach Generation After. Showcase organizowanego przez Nowy Teatr w Warszawie) oraz czerwcu 2019 roku (w ramach spotkania przedstawicielek i przedstawicieli kongresu SIBMAS – międzynarodowego stowarzyszenia instytutów, bibliotek, muzeów i archiwów teatralnych i performatywnych). Autorką koncepcji i reżyserką “Maria Klassenberg. Ekstazy” work in progress była Katarzyna Kalwat, autorem tekstu i dramaturgiem – Beniamin Bukowski, a scenografię, kostiumy i światło stworzyła Anna Tomczyńska. W spektaklu-wystawie-instalacji udział wzięły: Natalia Kalita (aktorka TR Warszawa), Urszula Kiebzak (aktorka Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej) oraz kuratorka i historyczka sztuki, Anda Rottenberg. Asystentką Katarzyny Kalwat i inspicjentką była Karolina Gębska, zaś pokazy work in progress wyprodukowała Marta Kuźmiak. “Maria Klassenberg. Ekstazy” work in progress powstały we współpracy z kuratorką Joanną Zielińską, związaną obecnie z belgijskim muzeum sztuki współczesnej M HKA. Na wystawie towarzyszącej spektaklowi work in progress prezentowane było “Archiwum Marii Klassenberg, 1970-1980”, którego koncepcję oraz scenariusz stworzyła i opracowała Aneta Grzeszykowska we współpracy z Janem Smagą. W pracach Marii Klassenberg (archiwum) wzięli udział performerka Anna Rutkowska i performer Wojciech Żera. Producentem spektaklu-instalacji-wystawy “Maria Klassenberg. Ekstazy” work in progress był TR Warszawa, projekt powstał we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamkiem Ujazdowskim.

TEKSTY O “MARII KLASSENBERG. EKSTAZY” WORK IN PROGRESS:

Agata Adamiecka-Sitek, Dwutygodnik.com: https://www.dwutygodnik.com/artykul/8244-i-jedna-nie-ruszy-bez-drugiej.html

Marcin Miętus, Miesięcznik “Dialog”: http://www.dialog-pismo.pl/przedstawienia/artystka-nieobecna

Iwona Kurz, “Widok. Teorie i Praktyki Kultury Wizualnej”: https://www.pismowidok.org/pl/archiwum/2019/23-sila-kobiet/performowanie-genealogii

Victor Inisan, “La Gazette des festivals”: http://www.iogazette.fr/festivals/2019/generation-a-risque/

*

MIĘDZYNARODOWA KOPRODUKCJA SPEKTAKLU “MARIA KLASSENBERG. EKSTAZY”

Finalnym etapem projektu będzie międzynarodowa premiera spektaklu “Maria Klassenberg. Ekstazy” w reż. Katarzyny Kalwat, połączonego z wystawą prac artystki. Projekt współprodukują TR Warszawa i Volksbühne (w ramach festiwalu POSTWEST). Pierwotnie premiery spektaklu miały odbyć się: 27 maja 2020 roku w Berlinie i jesienią 2020 roku w Warszawie. Ze względu na pandemię COVID-19 premiery koprodukcji TR Warszawa i Volksbühne musiały zostać przesunięte; obecnie obie premiery – berlińska i warszawska planowane są na sezon 2020/2021.

Organizowany przez Volksbühne ze środków Kulturstiftung des Bundes międzynarodowy festiwal artystyczny POSTWEST prezentuje wybrane produkcje teatrów z Europy środkowo-wschodniej. Spektakle badają konflikty, koncepcje i stereotypy narosłe wokół dawnego podziału na Wschód i Zachód.

MARIA KLASSENBERG. CHOREOGRAFIE DOMOWE

TWÓRCY I TWÓRCZYNIE

koncepcja i reżyseria: Katarzyna Kalwat

asystent reżyserki: Piotr Pacześniak

dramaturgia: Beniamin Bukowski

muzyka: Wojtek Blecharz

udział wezmą: Jan Dravnel, Justyna Wasilewska, Sarah Franke, Daniel Nerlich

gość specjalny: Anda Rottenberg

inspicjent / host: Wojciech Sobolewski

kierowniczka produkcji: Magda Igielska

koprodukcja: TR Warszawa, Volksbühne Berlin

projekt realizowany przy wsparciu Kulturstiftung des Bundes oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej

premiera: 31 maja 2020 roku (niedziela), godz. 19:00, Facebook Live Volksbühne Berlin i TR Warszawa

Komentarze
Udostepnij