Premiera w BTL
„Marvin”
„Czasami lepiej jest nie chodzić do lekarzy. Zawsze coś znajdą” – stwierdza Dinozaur Marvin w chwilę po tym, jak dowiaduje się (od lekarza właśnie), że ma wyginąć.
Od tego momentu jego życie zmienia się diametralnie. Lecz wyginięcie nie jest jeszcze takie najgorsze: najgorsze jest to, że nie ma Przyjaciela, któremu mógłby się na to pożalić…
Czy nasz uroczy Dinozaur odnajdzie Przyjaciela – na śmierć i życie?
Czy może to Przyjaźń odnajdzie Jego?
Zapraszamy na ciepłą, pełną humoru opowieść o przyjaźni i o tym, że w życiu najważniejsze są małe, maluteńkie chwile, z których tworzy się wielkie wspomnienia. I że z wśród tych malutkich, maluteńkich chwil najpiękniejsza jest zawsze ta (jak twierdzi Motyl Ulisses), która nazywa się: „ta-tu-teraz”.Spektakl bierze udział w 31. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
TWÓRCY
autor: Marta Guśniowska
reżyseria: Marta Guśniowska
scenografia: Michał Wyszkowski
muzyka: Marcin Nagnajewicz
OBSADA
Krzysztof Bitdorf, Michał Jarmoszuk, Łucja Grzeszczyk-Żukowska, Mateusz Smaczny, Piotr Wiktorko, Maciej Zalewski
PREMIERA: 8 listopada 2024 r., godz. 19:00
POZOSTAŁE POKAZY:
→ 09-11-2024 – godz. 18:00
→ 10-11-2024 – godz. 16:00
→ 12-11-2024 – godz. 10:30
→ 13-11-2024 – godz. 09:00
→ 14-11-2024 – godz. 09:00
→ 15-11-2024 – godz. 09:00
→ 16-11-2024 – godz. 16:00
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Adam Karol Drozdowski, Dominik Gac, Anna Pajęcka, Kamila Łapicka, Eryk Maciejowski, Wiktoria Wojas.
Co więcej w BTL?
Na scenę dla dorosłych powraca „Zemsta” Aleksandra Fredry. Połączenie klasyki komedii z reżyserską wirtuozerią Pawła Aignera zaowocowało dowcipnym, przenikliwym i na wskroś współczesnym widowiskiem. Nie dziwi zatem fakt, że spektakl otrzymał Nagrodę Specjalną za najciekawsze wystawienie utworu Aleksandra Fredry w IX Konkursie „Klasyka Żywa”.
Wśród innych propozycji dla młodych i dorosłych znalazły się „Z głową byka” autorstwa i w reżyserii Roberta Jarosza oraz „Pustostany” na podstawie kultowej powieści Doroty Kotas, z docenioną przez krytykę Łucją Grzeszczyk-Żukowską w roli lokatorki opuszczonej kamienicy. Oba spektakle dotykają tematu kondycji psychicznej współczesnych młodych. Będzie je można zobaczyć na przełomie listopada i grudnia.
W repertuarze dla dzieci znajdzie się nie tylko premierowy „Marvin”, ale także sześć innych tytułów – dobrze znanych i lubianych. Najmłodszym oferujemy kameralne spektakle takie jak „Palko”, „Lenka” czy „Kulki”. Dzieci będą miały też okazję poznać wzruszającą historię „Robota i Motylka”, śmiać się w głos z żartów bohaterów „Czerwonego Kapturka” czy śpiewać piosenki wraz z „Karmelkiem”.
Jak co miesiąc, zapraszamy dzieci i rodziców na czytanie z cyklu „Nieznane baśnie i legendy polskie” w autorskim wydaniu Marty Guśniowskiej. Powracają również warsztaty plastyczne. W listopadzie rozpoczniemy comiesięczny cykl pt. „Stwórz lalkę teatralną”, który poprowadzą specjalistki i specjaliści Pracowni Plastycznej BTL.