Zapowiedzi

“Matki” Passiniego wygrały plebiscyt Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski 2018

Wystawiony przez Teatr Żydowski w Warszawie spektakl “Matki” w reż. Pawła Passiniego zdobył największą liczbę głosów, które do 2 grudnia na stronie internetowej www.tftp2018.tvp.pl mogli oddawać widzowie TVP Kultura. Zwycięski spektakl zostanie wyemitowany 18 grudnia o godz. 20:20.

Wyreżyserowane przez Pawła Passiniego “Matki” to spektakl – performance, którego premiera odbyła się w Teatrze Żydowskim w Warszawie w maju 2016 roku. Scenariusz Patrycji Dołowy, według pomysłu Gołdy Tencer, odwołuje się do tragicznych historii żydowskich dzieci, które w czasie II wojny światowej były oddawane przez matki polskim kobietom, bo tylko to było dla nich ratunkiem przed śmiercią. Obok Gołdy Tencer na scenie wystąpili aktorzy Teatru Żydowskiego, adeptki Studia Aktorskiego netTTheatre oraz członkowie Stowarzyszenia “Dzieci Holocaustu”.

W ramach festiwalu wybrane inscenizacje ważnych polskich dzieł klasycznych lub współczesnych emitowane były w TVP Kultura co miesiąc, od marca 2018. Do 20 listopada zaprezentowano siedem spektakli przygotowanych przez czołowe polskie sceny. Wyreżyserowany przez Pawła Passiniego spektakl “Matki” którego premiera odbyła się w Teatrze Żydowskim w Warszawie w maju 2016 roku, odwołuje się do tragicznych historii żydowskich dzieci, które w czasie II wojny światowej były oddawane przez matki polskim kobietom, gdyż tylko to było dla nich ratunkiem przed śmiercią.

“Czym jest dla matki ten moment tuż przed decyzją? Przed tą, by zacząć uczyć dziecko, jak zapomnieć jej i swoje własne imię. I chwilę potem, gdy ich imiona są już tylko słowami zapisanymi na małej karteczce schowanej pod ziemią wraz z innymi imionami – karteczkami.

I przed decyzją drugiej mamy, by uczynić nieznane dziecko swoim. Dziś, razem z zupełnie już dorosłymi dziećmi z ‘koszyków’, próbujemy być z obiema mamami w ich momentach tuż przed. Po omacku szukamy w tych chwilach odpowiedzi na pytania, które będą musiały paść. Pytania o tożsamość, ciągłość, powinność. Pytania, które uwierają i rozpychają się w słowie matka, domagając się uwagi” – tak o spektaklu mówią twórcy przedstawienia.

Niezwykły w “Matkach” jest udział Dzieci Holocaustu: Elżbiety Ficowskiej i Joanny Sobolewskiej-Pyz oraz Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela, którzy opowiadają o autentycznych przeżyciach związanych z odkrywaniem prawdy o swoich żydowskich i polskich matkach.

***

W plebiscycie brały udział również spektakle:

“Ślub”, reż. Anna Augustynowicz, koprodukcja Teatru Współczesnego w Szczecinie i Teatru im. Kochanowskiego w Opolu,

“Krawiec Niteczka”, reż. Jarosław Kilian, Teatr Lalka w Warszawie,

“Zabijanie Gomułki”, reż. Jacek Głomb, Teatr Modrzejewskiej w Legnicy,

“Wesele. Wyspiański-Malczewski-Konieczny”, reż. Włodzimierz Staniewski, Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice,

“Bóg Niżyński”, reż. Piotr Tomaszuk, Teatr Wierszalin w Supraślu oraz

“Wszystko o mojej matce”, reż. Michał Borczuch, Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie.

Telewizyjny Festiwal Teatrów Polski to cykliczne wydarzenie przygotowywane razem z Agencją Kreacji Teatru Telewizji. Zostało zainaugurowane w 2015 roku, gdy świętowano 250-lecie Teatru Narodowego i teatru publicznego w Polsce. W 2018 roku odbywało się ono pod auspicjami jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wybrane inscenizacje ważnych polskich dzieł klasycznych lub współczesnych były w TVP Kultura emitowane co miesiąc od marca 2018 (z wakacyjną przerwą). Do 20 listopada zostało zaprezentowanych siedem wyjątkowych i nagradzanych spektakli przygotowanych przez czołowe polskie sceny.

Komentarze
Udostepnij