Zapowiedzi

Mazowiecki Instytut Kultury zaprasza na nowy sezon Pojęciownika Teatralnego

Pojęciownik Teatralny – idziemy dalej!

Mazowiecki Instytut Kultury otwiera nowy sezon Pojęciownika Teatralnego – internetowego projektu dla młodych miłośników teatru, którzy chcą od kulis poznawać fascynującą teatralną rzeczywistość. Co dwa tygodnie we wtorki w mediach społecznościowych MIK-u prezentowane będą filmy przybliżające proces powstawania spektakli, słuchowisk Teatru Polskiego Radia oraz przedstawień Teatru Telewizji. Pierwszy odcinek już 14 września.

Koniec wakacji to jednocześnie początek nowego sezonu teatralnego, a wraz z nim – nowych teatralnych emocji i – wszyscy mamy nadzieję – powrotu publiczności, aktorów i twórców teatralnych na widownie i sceniczne deski. A skoro nowy sezon – czas również na nową edycję Pojęciownika Teatralnego – internetowego projektu Mazowieckiego Instytutu, adresowanego do młodych miłośników teatru, w którym mamy okazję z bliska przyjrzeć się fascynującej teatralnej rzeczywistości.

W poprzedniej edycji młodzi widzowie Pojęciownika nauczyli się wielu kluczowych haseł, które na co dzień funkcjonują w teatralnym świecie i ten świat opisują. W ciągu 29 odcinków przebyli podróż przez cały teatralny alfabet, poznając znaczenie pojęć takich jak: aktor, charakteryzacja, dramat, foyer, inspicjent, kostium, maska, rekwizyt, reżyser, scenograf czy trema. Nowy sezon Pojęciownika to okazja, aby zdobytą wcześniej wiedzę osadzić w konkretnej teatralnej rzeczywistości, która dzięki poznanym hasłom nie wyda się już obca i niedostępna.

Emisja pierwszego odcinka nowej edycji już za nami. Można go obejrzeć na kanale You Tube MIK-u. Kolejne będą prezentowane co dwa tygodnie we wtorki o 18:00. Mali teatralni specjaliści będą mieli okazję zobaczyć jak przebiega produkcja spektaklu teatralnego. Pierwsze dwa odcinki będą poświęcone kulisom powstawania spektaklu Kajko i Kokosz. Szkoła Latania w warszawskim Teatrze Syrena. Obserwować będziemy sam proces pracy nas spektaklem, ale zajrzymy także na jego premierę. Z tak ugruntowaną wiedzą ruszymy poznawać inne formy teatralnej produkcji. Zobaczymy jak powstaje słuchowisko w Teatrze Polskiego Radia oraz spektakl Teatru Telewizji.

Nie zabraknie również akcentu historyczno-teatralnego. Skoro dowiedzieliśmy się już tyle o samym teatrze, wiemy jak przygotowywane są spektakle, to zastanówmy się jak w ogóle teatr powstał, kto go wymyślił i po co, jak wyglądał w swoich początkach i czy bardzo zmienił się do dziś? Aby to sprawdzić w środku grudnia przeniesiemy się do słonecznej starożytnej Grecji. Warto tam zajrzeć, aby dowiedzieć się wielu ciekawostek, np. że rolę kobiece zawsze grali panowie, a samo teatralne widowisko było częścią większej imprezy o zupełnie nieoczywistym, zgoła nieteatralnym charakterze.

Oto plany Pojęciownika Teatralnego na najbliższy czas. Ale to nie koniec. Na dalszą część nowego sezonu w nowym roku kalendarzowym już szykujemy nowe teatralne sztuczki.

Dotychczasowe odcinki Pojęciownika dostępne są na kanale You Tube Mazowieckiego Instytutu Kultury – ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ ODCINKÓW.

Rozkład jazdy:

14 września Jak powstaje spektakl cz.1?
28 września Jak powstaje spektakl cz.2?
12 października Jak powstaje Teatr Polskiego Radia cz.1?
26 października Jak powstaje Teatr Polskiego Radia cz.2?
9 listopada Jak powstaje Teatr Telewizji cz.1?
23 listopada Jak powstaje Teatr Telewizji cz.2?
7 grudnia Jak powstał teatr cz.1?
21 grudnia Jak powstał teatr cz.2?

Komentarze
Udostepnij