Zapowiedzi

Międzynarodowy Festiwal Monodramu SITFY Poland w Krakowie

Informujemy, że w dniach 20-23 kwietnia 2024, w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki w Krakowie, odbędzie się pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Monodramu SITFY Poland, którego organizatorami są Międzynarodowy Festiwal Teatralny dla Młodzieży w Szarm el-Szejk (SITFY) w Egipcie oraz KITE Theater (krakowska fundacja artystyczna).

O SITFY Poland

Międzynarodowy Festiwal Teatralny dla Młodzieży w Szarm el-Szejk (SITFY) to platforma spotkań i wymiany doświadczeń dla młodych twórców teatralnych z całego świata, szczególnie tych, którzy rozwijają swoje umiejętności w akademiach sztuk teatralnych, na uniwersytetach oraz w innych ośrodkach edukacyjnych. Założony przez egipskiego reżysera Mazena El Gharabawy, festiwal został uruchomiony 7 stycznia 2016 roku i oferuje młodzieży zafascynowanej teatrem możliwość prezentacji talentów i tym samym uznania w szerszych kręgach. 

Cechą wyróżniającą Festiwal jest fakt, że nie jest on jedynie przedsięwzięciem dorosłych skierowanym do młodzieży – to młodzi ludzie przejmują pełną odpowiedzialność za organizację i wszystkie aspekty festiwalu. Z pomocą i wsparciem znanych artystów oraz profesorów świata teatru, młodzi twórcy mają okazję zdobyć praktyczną wiedzę i doświadczenie w branży, w której zamierzają się rozwijać.

Po sukcesie ośmiu edycji, które odbyły się w Szarm el-Szejk, organizatorzy festiwalu zdecydowali o jego ekspansji i zorganizowaniu kolejnych edycji w różnych częściach świata. Polska, Kraków, zostały wybrane na pierwszą europejską lokalizację festiwalu SITFY.

Dlaczego właśnie Polska?

Polska od dawna zajmuje wyjątkowe miejsce w egipskich sercach, co wynika z głębokich więzi historycznych i kulturowych. Polska diaspora w Egipcie była kiedyś najliczniejszą grupą Polaków na kontynencie afrykańskim. Po drugiej wojnie światowej Polska, będąc częścią bloku wschodniego, wspierała lewicujące lub prosowieckie państwa arabskie, w tym Egipt. Na mocy umowy polsko-egipskiej, podpisanej w 1965 roku, wielu młodych Egipcjan miało możliwość studiowania w Polsce, co przyczyniło się do zbliżenia obu narodów. Polska zaznaczyła swoją obecność w Egipcie poprzez znaczące działania archeologiczne, a współpraca dwustronna zyskała na sile, obejmując nie tylko turystykę i handel, ale także rozwijającą się współpracę kulturalną. Odnawianie porozumienia z 1965 roku w czerwcu 2022 roku jeszcze bardziej umocniło te relacje.

SITFY Poland, odbywający się w Krakowie, to pierwszy na skalę międzynarodową festiwal konkursowy dla twórców teatralnych łączący artystów ze Wschodu i Zachodu pod wspólnym, artystycznym sztandarem w hołdzie dla sztuki monodramu. 

Program festiwalu i wstęp na przedstawienia:

W ramach SITFY Poland zostanie zaprezentowanych siedem monodramów konkursowych, wyłonionych z ponad 50 zgłoszeń przez polsko-egipską komisję, oraz jedno przedstawienie honorowe.

Kraje uczestniczące: Hiszpania, Włochy, Rumunia, Polska, Arabia Saudyjska, Oman i Kosowo (program znajduje się w zamieszczonych zdjęciach).

Wstęp na wszystkie przedstawienia WOLNY!

Aby zapewnić sobie miejsce, widzowie proszenie są o dokonie rejestracji za pośrednictwem adresu kitetheater@gmail.com (w wiadomości należy podać tytuł przedstawienia)

Wszystkie spektakle będą także transmitowane life i do każdego został utworzony osobny event na FB pod adresem: https://www.facebook.com/sitfypoland

Pod podaną stroną znajdują się także bardziej szczegółowe i aktualizowane na bieżąco informacje na temat wydarzenia. Informacje te zostaną także udostępnione na stronach Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki.

Komentarze
Udostepnij