Zapowiedzi

Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek” w Warszawie

W październiku już po raz czternasty odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych teatrowi alternatywnemu. Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek” zaprezentuje przegląd najciekawszych przedstawień z całego świata udowadniając, że granice wyobraźni nie istnieją. Między światłem a mrokiem, dźwiękiem a ciszą aktorzy i animatorzy wykreują wyjątkowe światy. Wszystkie spektakle powalczą o nagrody, których łączna pula wynosi 20 000 zł. Start festiwalu już 5 października, wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Skojarzenie teatru lalek z przedstawieniami dla dzieci jest powszechne. Od 14 lat festiwal „Lalka Też Człowiek” na przekór temu przekonaniu zaprasza co roku do Polski najlepsze światowe spektakle i grupy teatru lalki dla dorosłych. Już w październiku na ponad tydzień do Warszawy zjadą teatralni twórcy ze Słowenii, Białorusi, Czech Francji, Niemiec, Włoch i oczywiście Polski. Publiczność wyruszy w niezwykłą podróż, w której pozna całe spektrum możliwości teatru lalkowego wykorzystującego zarówno tradycyjne środki wyrazu, jak i nowe, często nieoczekiwane technologie, na pograniczu różnych dziedzin sztuki. Lalki bowiem nie zawsze są człekokształtne. Czasami ich rolę pełni rulon tektury, innym razem – blaszane wiadro. To za sprawą animatorów publiczność przekracza granice świata doskonale znanego – ludzkiego – by odkrywać ten surrealistyczny, niewyrażalny w tradycyjnym teatrze.
Tak będzie w przypadku francuskiego spektaklu „D’un air instablem”, w którym zgromadzona publiczność usłyszy – powstającą na żywo – muzykę. Jej istnienie nie będzie jednak wywodzić się z klasycznych instrumentów, a z przedmiotów codziennego użytku. To właśnie za sprawą szklanych i plastikowych butelek, metalowych puszek, rur a nawet filtrów akwariowych czy silników lodówek Laurent Bigot – autor i reżyser – sprawi, że towarzyszące mu na scenie animanty ożyją i rozpoczną rozmowę. Jak potoczą się losy bohaterów? Tego nie może być pewien nawet autor, bo przedmioty te okazują się być sprytnymi i nieprzewidywalnymi partnerami.
Podczas festiwalu odbędzie się także światowa premiera nowego spektaklu berlińskiego Merlin Puppet Theatre. Grupa zaprezentuje „Pętlę”/”Die Schlinge” – rozgrywającą się na dwóch metrach kwadratowych rozpiętą między komedią a absurdem opowieść o kryzysie wieku średniego. Polskę reprezentować będzie, wielokrotnie nagradzany i uznany przez miesięcznik „TEATR” za jeden z najlepszych spektakli teatrów alternatywnych w kraju – Toporland. Podszyty czarnym humorem i podzielony na ciąg zaskakujących scen spektakl, w którym emocje kreowane są przez wykonywaną na żywo kompozycję muzyczną, inspirowaną twórczością Rolanda Topora i Johanna Sebastiana Bacha. Główną rolę odegra tu kontrabas i olbrzymi rulon tektury. Ten, zaprezentuje zgromadzonej publiczności, swoje zaskakujące wnętrze. Przedstawienie targa emocjami do tego stopnia, że słowa okazują się być zbędne – przez 50 minut nie padnie ani jedno.
Festiwal „Lalka Też Człowiek” dowodzi, że teatr lalkowy umożliwia podejmowanie tematów ważnych, trudnych i dotkliwie aktualnych, a dzięki wyjątkowym formom jakie ma do dyspozycji, ma większą siłę oddziaływania na (dorosłego) odbiorcę.
Wydarzenie otworzy zaplanowany na godzinę 18 występ kabaretu Czyści jak Łza pod tytułem „Czyści jak Łza – Nie potwierdzamy, nie zaprzeczamy”. Pretekstem do wspólnej artystyczno-sentymentalnej podróży stała się świeżo wydana książka satyryków – Marka Markiewicza i Jaromira Wroniszewskiego – pod takim samym tytułem. Autorom towarzyszyć będą goście: tancerka – Magdalena Faszcza, iluzjonista – Wiesław Machiński, akordeonista – Zbigniew Ostrowski, perkusista – Adam Pancer oraz basista – Przemysław Lenart.

 

“Lalka Też Człowiek” 2019

PROGRAM

5 X g.15:00 D.K. Kadr – ul Rzymowskiego 32

Wernisaż wystawy “ISTOTY PRAWDZIWE”    (wystawa lalek Renaty Gołaszewskiej-Adamczyk) g.18:00 Instytut Teatralny ul. Jazdów 1

otwarcie Festiwalu – “Czyści jak Łza  – Nie potwierdzamy, nie zaprzeczamy” – kabaret Czyści jak Łza

20:00 prezentacja filmów animowanych

 6X g.15:00 i 18:00  D.K. Kadr – ul Rzymowskiego 32

MOČ (MOC / POWER) – Lutkovno Gledališče Ljubljana – Słowenia

g.18:00 Instytut Teatralny ul. Jazdów 1

ZRANIONY JELEŃ  (Wounded Deer ) – Opolski Teatr Lalki i Aktora

7 X g.18:00 i 19:30 Instytut Teatralny ul. Jazdów 1

D’UN AIR INSTABLE (Niestabilne Powietrze)- Laurent Bigot (Francja)

g.20:00 Służewski Dom Kultury ul. Jana Sebastiana Bacha 15,

DIE SCHLINGE  (Pętla / The Loop) – Merlin Puppet Theater (Niemcy)

8 X g.18:00 Instytut Teatralny ul. Jazdów 1

DIE SCHLINGE  (Pętla / The Loop) – Merlin Puppet Theater (Niemcy)

18:00 i 19:30 Służewski Dom Kultury ul. Jana Sebastiana Bacha 15,

D’UN AIR INSTABLE (Niestabilne Powietrze ) – Laurent Bigot (Francja)

9 X g.18:00 Instytut Teatralny ul. Jazdów 1

BOXES (Pudełka) Maayan Iungman (Niemcy)

g.20:00 Służewski Dom Kultury ul. Jana Sebastiana Bacha 15,

OPOWIEŚCI MAŁEJ LUPITINY GONZÁLEZ  (The Stories of the Little Lupitina González) – Loutky bez hranic  (Czechy)

10 X g.18:00 Instytut Teatralny ul. Jazdów 1

OPOWIEŚCI MAŁEJ LUPITINY GONZÁLEZ  (The Stories of the Little Lupitina González) – Loutky bez hranic  (Czechy)

g.20:00 prezentacja filmów animowanych

11 X g.18:00 Instytut Teatralny ul. Jazdów 1

ODMĘT – Michał Ferenc

g.20:00 Służewski Dom Kultury ul. Jana Sebastiana Bacha 15

THE RITE OF SPRING (Święto Wiosny) – Lutkovno Gledališče Ljubljana – Słowenia (?)

 12 X g.20:00 Instytut Teatralny ul. Jazdów 1

ONY – Białostocki Teatr Lalek

g.17:00 Służewski Dom Kultury ul. Jana Sebastiana Bacha 15

TOPORLAND – Unia Teatr Niemożliwy

 13 X g.18:00 Instytut Teatralny ul. Jazdów 1

Obietnica Poranka – Teatr Lalek z Grodna

zakończenie Festiwalu – ogłoszenie werdyktu jurorów i wręczenie nagród

na wszystkie wydarzenia Festiwalu wstęp jest wolny

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Festiwal współfinansowany przez m.st. Warszawa i Unię Teatr Niemożliwy

                                   

   

 

Komentarze
Udostepnij