Recenzje

Mikroświat

Bart Rossel, Medy Oberendorff: Niezwykła księga owadów. Nasza Księgarnia, Warszawa 2019 – pisze Izabela Mikrut.

Ta książka jest ogromna i już samymi swoimi rozmiarami przyciągnie maluchy i wzbudzi ich zainteresowanie. Dodatkowym atutem będzie jej temat – Bart Rossel i Medy Oberendorff przyglądają się… owadom. To stworzenia zwykle pomijane w księgach o zwierzętach, tymczasem mogą rodzić wiele pytań. Bez wątpienia „Niezwykła księga owadów” bierze swój początek w fascynacji – ale nie jest to publikacja encyklopedyczna. Autorzy wybierają kilka gatunków, które najbardziej ich inspirują – i przytaczają maluchom zestawy ciekawostek na ich temat. Nie ma mowy o wyczerpaniu zagadnienia, może to być początek lekturowej przygody – albo szansa na zainteresowanie kilkulatków różnorodnością natury. Samodzielne czytanie ułatwi duży druk i odpowiednio dobierane przykłady. Najpierw przytacza Rossel klasyfikację i pochodzenie owadów, ale szybko przechodzi do wybranych motywów. Pisze o „konstrukcji” owadów czy o ich przeobrażeniach – ale to tylko niezbędny wstęp do niecodziennej opowieści.

Dzieci dowiedzą się z tej książki, który owad jest najmniejszy na świecie i, prawem kontrastu, poznają też czterech rekordzistów – dzięki realistycznemu rysunkowi i porównaniu z własną dłonią (oraz naturalnej wielkości myszką na ilustracji) przekonają się, które owady mają największe rozmiary. Sprawdzą, co udają larwy (która przebiera się za gałązkę, a która imituje ptasią kupę), ale też co oznaczają barwy poszczególnych gatunków lub – kto przepędza wroga hałasem. Nauczą się tropić ślady owadów (przez szukanie kępek piany na lawendzie). Osobny rozdział został poświęcony mrówkom, ale pojawi się też w książce mrówkolew czy owad, który we wroga strzela z odwłoka… wrzątkiem. Powie autor, do czego zdolne są piękne złotooki i dlaczego osa szmaragdowa może być bohaterką horroru. Przedstawi ciekawostki na temat świetlików i motyli, przypomni, jak rozmnażają się owady w ulu i dlaczego szczypawka ma być najlepszą mamą na świecie. Opowie o owadach w wodzie, w odchodach i w padlinie – tak, żeby zasugerować odbiorcom zróżnicowanie środowisk, w jakich występują insekty. Bart Rossel stara się przede wszystkim zaintrygować dzieci, uświadomić im, że świat owadów jest niezwykły i czeka na odkrywanie. Proponuje bardzo krótkie teksty nasycone anegdotycznymi danymi. Z kolei Medy Oberendord zajmuje się stroną graficzną – podsuwa najmłodszym ogromne ilustracje pokazujące piękno owadów i ich zróżnicowanie. Za sprawą rozmiarów książki dzieci mogą dokładniej przyjrzeć się szczegółom w budowie różnych gatunków – jest to zatem nie tylko popis ilustratorski, ale również edukowanie małych odbiorców.

Nie wszystkim owady wydają się atrakcyjnym tematem do lektury, jednak „Niezwykła księga owadów” robi wrażenie – to tom ogromny i pozwalający poznać coś więcej niż widać na pierwszy rzut oka. Książka, w której liczy się wiedza, ale też – radość odkrywania tajemnic. Świat owadów funkcjonuje tu niemal jak osobny kosmos, to dla najmłodszych czytelników okazja do zaspokojenia ciekawości i do zdobywania nowych informacji. Jest to też tom bardzo starannie przygotowany: z myślą o małych odbiorcach, tak, żeby przekonać ich i do czytania, i do zbierania ciekawostek ze świata przyrody. Poza wartościami edukacyjnymi to po prostu imponujący picture book.

Komentarze
Udostepnij
Tags: , ,