Zapowiedzi

Ministerialne dotacje 2020 dla kieleckiego Teatru Kubuś

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło pierwsze wyniki naborów wniosków o finansowe dotacje. Teatr Lalki i Aktora Kubuś otrzymał z nich ponad 140 tysięcy złotych na realizację projektów kulturalnych w mieście, w tym zwłaszcza Wakacyjny Festiwal Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART!

Szósta edycja tego letniego przedsięwzięcia z ministerialnym wsparciem na kwotę 102 tysięcy złotych znalazła się w gronie 33 wybranych projektów programu “Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży”, spośród 328 propozycji zgłoszonych z całej Polski. Festiwal Hurra! ART! odbywa się w trzy wakacyjne weekendy, a w jego programie są spektakle, koncerty, warsztaty, pokazy filmów. Wiele z tych atrakcji jest bezpłatnych, zaś sam przegląd na którym prezentowane są najciekawsze przedsięwzięcia artystyczne z kraju, trwale wpisał się już w wakacyjny kalendarz Kielc.

Finansowe wsparcie w wysokości 40 tys. zł otrzymał również projekt Teatru “Kubuś” pt. “Bohaterowie” realizowany wspólnie z Ośrodkiem dla Cudzoziemców w Łukowie. Dzięki dotacji przyznanej w ramach programu “Kultura Dostępna”, ( do którego zgłoszono aż 759 wniosków!) Teatr już po raz trzeci zrealizuje działania integracyjno-edukacyjne obejmujące m.in. warsztaty, wystawy oraz plenerowe pokazy teatralne w wykonaniu dzieci i młodzieży.

O dofinansowania z programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego co roku ubiega się kilkuset wnioskodawców – instytucji, fundacji i stowarzyszeń.

Dzięki skutecznemu pozyskiwaniu tych dodatkowych środków przez Teatr “Kubuś”, w minionym sezonie obok propozycji repertuarowych w kieleckim teatrze lalek zrealizowano Festiwal Hurra! ART!, konkurs dla projektantów i scenografów Animatus oraz projekty “Święto” i “Wczytuję sztukę”. Łączna kwota zewnętrznego wsparcia wyniosła 419 tys. zł.

Teatr zamierza wszystkie te inicjatywy kontynuować – pozostałe wnioski o dotacje czekają na rozstrzygnięcie.

Fot. Anna Kaleta

Komentarze
Udostepnij