Zapowiedzi

Moc zmysłów, czyli premiera wystawy w działaniu „Gwiezdne Dzieci” w warszawskim Teatrze Guliwer

20 maja Teatr Guliwer zaprosi po raz pierwszy na premierowe pokazy wystawy w działaniu „Gwiezdne Dzieci” autorstwa kolektywu „Rój” w składzie: Jaśmina Wójcik, Alicja Nauman i Jakub Wróblewski. Pokazy odbędą się w ramach realizowanego w teatrze projektu RówniRóżni.doc, a sama wystawa została stworzona w procesie działań warsztatowych wraz z grupą dzieci neuroróżnorodnych oraz konsultacji z dziećmi i osobami dorosłymi w spektrum autyzmu.

Na uczestniczki i uczestników wystawy czeka różnorodny świat zmysłów: kolory, faktury, światło i dźwięki. Wystawa będzie miejscem, w którym osoby uczestniczące będą odkrywać moc zmysłów, dotykać i oglądać materiały tekstylne i obiekty, a także odkrywać różne ścieżki dźwiękowe. Osobom uczestniczącym będzie towarzyszyć aktorka i aktor z zespołu Teatru – Honorata Zajączkowska i Maciej Owczarzak. Wystawa skierowana jest do dzieci powyżej 6 roku życia.

– Kiedy tworzyliśmy tę wystawę, wyobrażaliśmy sobie, że jesteśmy Gwiezdnymi Dziećmi, istotami ekstremalnie wrażliwymi i uważnymi na potrzeby inności. Gwiezdne Dzieci są bardzo ciekawskie, uwielbiają dotykać tego co je otacza i zastanawiać się jakie stany to w nich wywołuje (przyjemne, czy może wręcz przeciwnie). Bawiąc się zauważyliśmy, że czasami były one podobne, a czasami zupełnie różne. Czy gdyby takie Gwiezdne Dzieci naprawdę odwiedziły Ziemię, to czy mogłyby nauczyć Ziemian większej empatii i wrażliwości? Czy to miałoby szansę się udać? – opowiadają twórcy i twórczynie wystawy.

Nad realizacją wystawy obok kolektywu „Rój” czuwają także: Antonina Nowacka (muzyka), Krzysztof Sokół (nagranie audio), Dawid Wicha (działania muzyczne), Tomasz Piotrowski (druki 3D), Katarzyna Brzozowska (asystentka realizacji), Barbara Winkler (działania wizualno-sensoryczne), dzieci z klasy 3 SP z Chocimskiej Szkoły Terapeutycznej (Grażyny 11), Marianna Grabowska, Zoja Wróblewska (konsultacje oASD), Elżbieta Pejko (konsultacje dotyczące partycypacji), Robert Drobniuch i Anna Kierkosz (kuratorzy projektu), Julianna Chrzanowska i Agnieszka Evans (współkuratorki).

„Gwiezdne Dzieci” są realizowane w ramach projektu Równi.Różni.doc finansowanego ze środków PFRON. Głównym celem projektu jest zmniejszanie barier w obszarach widzenia, rozumienia i czucia. Istotą projektu RówniRóżni.doc jest partycypacja: spotkanie i współpraca zespołu teatru, profesjonalnych artystów, pracujących metodą teatru dokumentu i osób ze szczególnymi potrzebami oraz ich opiekunów. Premiera spektaklu wystawy jest drugą z dwóch realizacji w ramach projektu.

Więcej informacji o wystawie i projekcie dostępnych jest na stronie teatru www.teatrguliwer.pl.

Partnerstwo i wsparcie merytoryczne premiery: Fundacja Synapsis oraz Terapeutyczna Szkoła Podstawowa Chocimska.

Autorami koncepcji projektu Równi.Rózni.doc są reżyser i dyrektor Teatru Lalek Guliwer Robert Drobniuch, oraz kuratorka ds. edukacji i projektów w Teatrze Lalek Guliwer Anna Kierkosz.

Komentarze
Udostepnij