Zapowiedzi

„Mój boski rozwód” – kwietniowa premiera w lubelskim Teatrze Osterwy

Sztuka irlandzkiej dramatopisarki Geraldine Aron z powodzeniem grana jest na całym świecie. Wystawiono ją już w blisko 30 krajach. 1 kwietnia 2023 roku „Mój boski rozwód” w tłumaczeniu Anny Wołek zagrany zostanie premierowo na Małej Scenie Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie w reżyserii Marka Pasiecznego.

Angela, bohaterka monodramu, staje przed przed koniecznością zmierzenia się z zupełnie nową dla siebie sytuacją życiową, jaką jest odejście męża. Jest to dla niej tym bardziej bolesne przeżycie, bo przecież ponad wszystko pragnęła kochać i być kochaną. Miłosny zawód budzi jednak w bohaterce wątpliwość, czy zawarty związek małżeński może kiedykolwiek stanowić bezpieczną polisę na szczęście i czy w związku z tym, warto składać swój los w rękach jakiegokolwiek człowieka. Poczucie osamotnienia Angeli wzmaga także fakt, iż jej córka też opuściła rodzinny dom. Kobieta zmaga się ze swoimi demonami, metryką, samotnością. A zmaganiom tym towarzyszy cała mozaika uczuć, w których na przemian dochodzą do głosu: zdziwienie, oburzenie, złość, cynizm, histeryczny śmiech, czy euforia. Choć jest to opowieść o trudnym momencie w życiu kobiety, to jednak nie pozbawiona momentów humorystycznych i dowcipnych.

Rolę Angeli gra Magdalena Sztejman, aktorka związana z lubelską sceną od początku swojej kariery zawodowej po ukończeniu krakowskiej PWST w 1994 roku. Obecnie można ją oglądać w Osterwie w takich sztukach, jak „Nora”, „Czego nie widać”, „Ich czworo” i „Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu”. Scenografia i kostiumy w „Moim boskim rozwodzie” są dziełem Bronki de Sage, a muzykę skomponował Robert Łuczak. Monodram powstał w ramach inicjatyw aktorskich, czyli Demokreacji.

Po premierze przedstawienie będzie można zobaczyć 2 kwietnia o godzinie 18 oraz 4, 5, 6 kwietnia o godzinie 17.

/KK/

Fot. Tomasz Bielawiec/materiał teatru

Komentarze
Udostepnij