Zapowiedzi

„Mój boski rozwód” – premiera w Teatrze Małym w łódzkiej Manufakturze

„Mój boski rozwód” Geraldine Aron w tłumaczeniu Anny Wołek i Krystyny Podleskiej to pierwsza premiera rozpoczynającego się jubileuszowego XV sezonu teatralnego Teatru Małego w Manufakturze. Reżyser Mariusz Pilawski zaprasza 15 września.

Tekst o kobiecie i dla kobiety. Wnikliwy, poruszający, opowiadany  w dowcipnym tonie co lubią także mężczyźni. Może zaistnieć w trakcie tego spektaklu bezustanna potrzeba stałego uśmiechu także poprzez nieproszone łzy. Nieustająco wracamy do rozmowy, dyskusji o różnicy płci, o bezpośredniej walce i jej de facto koniecznej potrzebie. No bo przecież gdyby nie „wojna Państwa Róż” nasze życie byłoby miałkie, nudniejsze i sporo mniej atrakcyjne. Taka teza dla potrzeby opowiedzenia wciąż ważnej historii ludzkiego życia.

W rolę przewodnika i opowiadacza wciela się dorosła do stosownego wieku łódzka aktorka Karolina Lutczyn. A ja pomogłem Jej tę historię wyreżyserować. Mamy tu wszystko co potrzebne dla opowiedzenia historii człowieka – kobiety, Mamy zwyczajne, dobre i nieustająco zaskakujące życie. Mamy podróże i nowoczesny sznyt ze skuterem w tle, mamy towarzyszącego psa Robina rasy beagle, mamy słodki żart, lekarską opiekę europejskiej służby zdrowia, atrakcyjne poszukiwanie pracy , kryminalne instynkty i pęd za tęsknotą, ludzką wrażliwością i ciągłą potrzebą odnajdowania miłości. Bez niej te kilkadziesiąt lat spędzone na planecie Ziemia nie miałoby najmniejszego sensu.

Dlaczego wziąłem ten tekst na teatralne biurko? Z powodu mojego Dziadka, który dożył sędziwego wieku 101 lat. Zadałem mu pytanie dwa lata przed jego śmiercią dosyć istotne, nawet egzystencjalne acz proste. Skoro zbliża się Twoja chwila pożegnania z życiem czego Ci drogi Dziadku będzie  najbardziej żal gdy staniesz przed obliczem przysłowiowego „św. Piotra”? Popatrzył się przeciągle w niebo swoimi słabo już widzącymi oczami i spokojnie z uśmiechem na ustach odpowiedział – B A B! … Kobiet… Miłości…

Mariusz Pilawski

Karolina Lutczyn – urodzona  w 1975 roku,  absolwentka wydziału aktorskiego  „łódzkiej filmówki” oraz  krakowskiej PWST 2001 – zadebiutowała w Teatrze Nowym w Warszawie pod opieką kultowego reżysera Adama Hanuszkiewicza występując w licznych rolach i w doborowym towarzystwie warszawskich aktorów, potem grała przez wiele lat w popularnym fabularyzowanym serialu ” Detektywi” i po okresie warszawskim powróciła  na łódzkie podwórko kultury ubogacając swój artystyczny życiorys o reżyserskie przypadki- nakręciła m.in. film w plenerze – okolicy Dworku w Byszewach-realizując  film na podstawie opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza PANNY z WILKA. Od ubiegłego sezonu rozpoczęła współpracę z Teatrem Małym w Manufakturze wcielając się w postać Haliny lubianej przez widzów komedii Krzysztofa Jaroszyńskiego ” ROMA i JULIAN”- teraz od 15 września zagra rolę Angeli Kennedy Lipski w monodramie MÓJ BOSKI ROZWÓD Geraldina Aron.

Komentarze
Udostepnij