Zapowiedzi

Mosquito State z nagrodzonymi efektami specjalnymi. Studio Platige Image zdradza szczegóły produkcji

Na ekrany kin wchodzi Mosquito State Filipa Jana Rymszy. Mimo że akcja rozgrywa się w Nowym Jorku, a w przed kamerą występują zagraniczni, anglojęzyczni aktorzy, film jest polską produkcją, zrealizowaną w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Swój udział w powstaniu Mosquito State miało również studio Platige Image, odpowiedzialne za część cyfrowych efektów specjalnych.

Film miał swoją premierę na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji, gdzie otrzymał nagrodę Bisato d’Oro za najlepsze zdjęcia dla Erica Koretza. Jeszcze w 2020 Mosquito Statetriumfowało na prestiżowym festiwalu filmów fantastycznych i horroru – Sitges w Katalonii, gdzie otrzymał statuetkę za najlepsze efekty specjalne. Platige Image jako jedno ze studiów, odpowiadało za realizację części efektów wizualnych do tej produkcji. W tym roku debiut Filipa Jana Rymszy pokazywany był również w Gdyni, gdzie zwyciężył w konkursie Inne Spojrzenie.

Mosquito State to historia Richarda, który mieszka w odciętym od świata ekskluzywnym apartamencie w samym centrum Nowego Jorku z imponującym widokiem na Central Park. Jednym z zadań studia Platige Image było stworzenie realistycznej panoramy nowojorskiego Central Parku rozpościerającej się za oknami apartamentu, zamieszkanego przez Richarda. Wśród niemalże 90 ujęć znalazło się kilka skomplikowanych i wymagających scen.

Część z realizowanych przez nas ujęć wymagała zaawansowanego śledzenia kamery (match moving). Otrzymaliśmy dokładne informacje na temat położenia apartamentu ze wskazaniem konkretnego budynku i piętra, na którym powinien on się znajdować. Odtworzyliśmy jego uproszczoną geometrię oraz umieściliśmy na odpowiedniej wysokości w scenie 3D – opowiada Robert Stasz, VFX Producent Platige Image przy Mosquito State.

Odtworzyliśmy również geometrię Central Parku wraz z otaczającymi go budynkami, po czym wykorzystaliśmy projekcje 3D do uzyskania odpowiednich tekstur, dopasowanych do występujących w danej scenie warunków oświetleniowych. Całość projektu była dla nas wyzwaniem z uwagi na stosunkowo krótki czas realizacji. Efekt finalny naszej pracy można oglądać od 29 października w kinach. Za estetykę (vfx art direction) oraz dobór technologii po stronie Platige Image odpowiadała Agata Wacławiak-Pączkowska. Natomiast Dmytro Kolisnyk poprowadził dział compositingu, czuwając nad spójnością ujęć – dodaje Robert Stasz.

Utrzymany w wyjątkowym klimacie Mosquito State od momentu pierwszych pokazów zbiera pochwały w recenzjach polskich i zagranicznych. „Mosquito State” Filipa Jana Rymszy to techniczny majstersztyk, wyróżniający się na tle walczących o Złote Lwy na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych obrazów niespotykaną w rodzimym kinie wizualną wrażliwością – zwracał uwagę Tomasz Bielenia z Interii. Trzeba to sobie powiedzieć wprost – pod względem technicznym ten film jest cackiem. Mamy tu znakomite zdjęcia przywołujące na myśl senne fantazje czy wręcz koszmary, przemyślaną scenografię i robiące wrażenie efekty specjalne – pisał Karol Barzowski dla Onetu. Pochwały w stronę filmu płynęły też ze strony najważniejszych branżowych mediów zagranicznych. The Hollywood Reporter zwracał uwagę na to, że Mosquito State to połączenie twórczości Cronenberga i Kafki natomiast Guardian nazwał debiut Rymszy kinem ekscytująco dynamicznym.

Efekty do „Mosquito State” były bardzo trudnym przedsięwzięciem. Zespół Platige Image doskonale współpracował z innymi firmami zatrudnionymi do realizacji efektów. Z technicznego, jak i artystycznego punktu widzenia, praca warszawskiego studia spełniła wszystkie moje oczekiwania i nie mogę się doczekać ponownej współpracy przy okazji mojego następnego filmu. zaznacza Filip Jan Rymsza, reżyser.

Mosquito State można oglądać w kinach od 29 października.

__

O grupie: 

Platige Image to studio produkcji i postprodukcji, które specjalizuje się w grafice komputerowej, animacji 3D i efektach wizualnych na potrzeby filmu, rozrywki i reklamy. Produkuje masowe imprezy i realizuje design na potrzeby transmisji na żywo dla studiów telewizyjnych z użyciem technologii Vizrt. Jest szczególnie cenione za cinematiki tworzone dla znanych na całym świecie studiów produkujących gry wideo. Zespół składa się z ponad 250 profesjonalistów z branży kreacji: reżyserów, reżyserów kreatywnych, grafików, animatorów i producentów. Platige ma swoim koncie kilkaset nagród i wyróżnień; w ciągu ponad 20 lat działalności studio zostało uhonorowane licznymi nagrodami i wyróżnieniami, m.in. BAFTA, EFA, Goya i  SIGGRAPH. Było również nominowane do Oscarów, Złotej Palmy Festiwalu Filmowego w Cannes oraz Złotego Lwa Festiwalu Filmowego w Wenecji. 

Komentarze
Udostepnij