Zapowiedzi

” Murem za kobietą. Rzecz o Barbarze Ubryk” – czerwcowa premiera w krakowskim Nowym Proxima

Tym razem autorem scenariusza jest Weronika Murek, pisarka nominowana m.in do Paszportów „Polityki”, Nagrody Literackiej „Nike”, Nagrody Literackiej Gdynia oraz do Nagrody Conrada. Tematem z jakim zmierzy się pisarka będzie historia Barbary Ubryk. Tekst sceniczny powstaje na specjalne zamówienie. 

Spektakl ” Murem za kobietą. Rzecz o Barbarze Ubryk” z udziałem Katarzyny Chlebny wyreżyseruje Julia Mark. Premiera odbędzie się na Scenie Berlin Teatru Nowego Proxima 25 i 26 czerwca.

O spektaklu: Sto pięćdziesiąt lat temu policjanci wtargnęli do celi w krakowskim klasztorze Karmelitanek Bosych, opodal dzisiejszej ulicy Kopernika. Gołe ściany, zamurowane okno, rozrzucona na podłodze słoma i odchody – a w tej „scenografii” zagłodzona naga kobieta. Barbara Ubryk spędziła w tych warunkach dwadzieścia lat.

Przyjęło się o niej myśleć jak o chorej psychicznie, ale jak było naprawdę? Może choroba pojawiła się na skutek wieloletniej izolacji? Dlaczego – mimo jednoznacznych dowodów obciążających Karmelitanki – umorzono śledztwo w jej sprawie? I wreszcie – czemu archiwa krakowskich Karmelitanek są wciąż zamknięte?

Historia ubezwłasnowolnionej i odizolowanej kobiety wstrząsnęła ówczesną Polską i odbiła się szerokim echem na świecie. Pomimo upływu lat temat okazuje się nadal aktualny. Pytanie o to, co dzieje się w głowie kobiety skazanej na wykluczenie pozostaje otwarte…

Katarzyna Chlebny – znana przede wszystkim z magnetycznej Macabry Dolorosy – po raz kolejny porusza kontrowersyjny, niełatwy temat.

Bilety: www.teatrnowy.com.pl

fot. Tomasz Schaefer

Komentarze
Udostepnij