Choć Warszawę od Seulu dzieli prawie 8 tysięcy kilometrów, to 2024 rok połączy nasze kraje kultura. Z okazji 35. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Republiką Korei, Instytut Adama Mickiewicza zaprasza na polski program kulturalny w Korei Południowej. Ta rocznica to okazja do zaprezentowania szerokiego wachlarza polskich artystów z dziedzin muzyki poważnej, jazzu, folku, sztuk wizualnych, filmu czy animacji. Zespoły i indywidualni twórcy pojawią się na najważniejszych festiwalach dzięki współpracy z największymi instytucjami i muzeami Korei. Program wydarzeń powstawał w ścisłej współpracy zarówno z wieloletnimi, jak i nowymi partnerami Instytutu i jest kontynuacją rozpoczętych w 2009 roku działań Instytutu Adama Mickiewicza na Półwyspie Koreańskim. W tym okresie nawiązaliśmy współpracę z ponad czterdziestoma partnerami ze wszystkich dziedzin sztuki i kultury. Są to zarówno renomowane festiwale jak Seoul International Music Festival, znakomite sale koncertowe czy muzea jak Muzeum Narodowe w Korei.
Seoul International Music Festival: 18 października 2024
Koncert z udziałem światowej sławy wiolonczelisty Arto Norasa oraz polskich muzyków otworzy Seoul International Music Festival. Artyści wystąpią 18 października 2024 w IBK Chamber Hall – jednej z najstarszych sal koncertowych Seulu w Seoul Arts Center. W programie koncertu znajdą się utwory Karola Szymanowskiego, Wojciecha Kilara oraz Krzysztofa Pendereckiego.
Koncert otwarcia będzie kolejną odsłoną współpracy z prestiżowym partnerem – Seoul International Music Festival. Dyrektorem artystycznym wydarzenia jest Jeajoon Ryu, koreański kompozytor oraz uczeń Krzysztofa Pendereckiego, uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Jarasum Jazz Festival: 18-20 października 2024 i nie tylko
Największy, plenerowy festiwal jazzowy w Korei – Jarasum Jazz Festival – odbędzie się w dniach 18-20 października 2024 roku. Po 12 latach Instytut Adama Mickiewicza ma zaszczyt ponownie zaprezentować na tym festiwalu polski focus. Do udziału organizatorzy zaprosili znanych polskich artystów. Leszek Możdżer wystąpi na największej scenie festiwalu. Ten zaszczyt przypadł także w udziale Kindze Głyk z zespołem. Wśród innych prezentacji będzie można także posłuchać zespołów Immortal Onion oraz Błoto. Jarasum Jazz Festival to doroczny festiwal jazzowy odbywający się na wyspie Jara w Korei od 2004 roku. Wydarzenie co roku gromadzi ponad stutysięczną publiczność oraz najwybitniejszych artystów jazzowych z całego świata.
Kinga Głyk z zespołem pojawi się jeszcze na Asan Jazz Festival. Z kolei 19 i 20 października 2024 Kinga Głyk, Immortal Onion oraz Błoto wystąpią Gangneung Arts Center podczas Art Gathering.
Tournée orkiestry Sinfonia Varsovia w Korei: 26-27 listopada 2024
Sinfonia Varsovia, polska orkiestra symfoniczna, która na co dzień rezyduje w Warszawie, ruszy w trzecią już trasę koncertową po Republice Korei i zagra dwa koncerty.
Pierwszy koncert odbędzie się 26 listopada 2024 w Daegu na Festiwalu World Orchestra Series. Dzień później muzycy wystąpią w oddalonej o 280 kilometrów stolicy kraju, w Seoul Arts Center. W programach występów znajdą się m.in. utwory „Mała suita” Witolda Lutosławskiego, „Rapsodia litewska op.11” Mieczysława Karłowicza i „Orawa” Wojciecha Kilara.
Polski program kulturalny zaplanowano od sierpnia 2024 do stycznia 2025. Do najważniejszych wydarzeń należy premierowa prezentacja wystawy w Polskim Pawilonie na Gwangju Biennale czy pierwszy w historii przegląd polskiej animacji i sztuki wideo w Korei. Informacje o wydarzeniach, wywiady z artystami, opisy kuratorskie i wiele więcej będzie można znaleźć na Culture.pl po polsku, angielsku i koreańsku.
Współpraca kulturalna obejmuje łącznie 6 miesięcy świętowania, 18 dni projekcji filmowych, 10 koncertów oraz wystawę. W Polsce także będzie można znaleźć coś dla siebie – wyjątkowe wydarzenia muzyczne przygotowuje Centrum Kultury Koreańskiej.