Zapowiedzi

„Na borg” w byłym Żydowskim Domu Przedpogrzebowym. Premiera słupskiego Nowego Teatru im. Witkacego

28 czerwca w byłym Żydowskim Domu Przedpogrzebowym przy ul. Rabina dr Maxa Josepha 6 w Słupsku, odbędzie się premiera spektaklu „Na borg” wg tekstu Małgorzaty Maciejewskiej w reżyserii Marty Streker.

„Na borg” to rozpięta między światem nieba i ziemi baśń o prawie do godnego życia, pełna ludowego humoru, groteski i pytań o sprawy ostateczne.

Wydająca ostatnie tchnienie Anielka postanawia podważyć odwieczne prawa i pozostać na ziemi. Okazuje się, że buntowniczek takich jak ona jest we wsi więcej. Wywołuje to niemałe poruszenie, a same Niebiosa wysyłają śledczych w poszukiwaniu krnąbrnych uciekinierek.

„Na borg” oddaje głos bohaterkom, które przez lata heroicznie radziły sobie z biedą i trudami życia. Kobietom, które nie mogły nawet marzyć o lepszym losie w świecie pełnym męskiej przemocy. Po latach upokorzeń mszczą swoje krzywdy, wywracając stary porządek i rozpoczynając niezwykłą, kobiecą rewolucję.

Planowana data premiery: 28 czerwca 2024 r

Spektakl odbędzie się w byłym Żydowskim Domu Przedpogrzebowym przy ul. Rabina dr Maxa Josepha 6 w Słupsku.

Spektakl jest realizowany w ramach IV edycji programu „Dramatopisanie”, którego organizatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, a środki na jego realizację pochodzą z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „Dramatopisanie” to rozpoczęty w 2020 program stypendialny służący wspieraniu polskiej dramaturgii współczesnej.

Komentarze
Udostepnij