Zapowiedzi

„Na pierwszy rzut oka” – premiera w warszawskiej Polonii

NA PIERWSZY RZUT OKA – debiut Marii Seweryn w monodramie

Monodram Marii Seweryn „Na pierwszy rzut oka” w reż. Adma Sajnuka będzie miał premierę 1 października o 19.30 w Teatrze Polonia.

„Na pierwszy rzut oka” to dramat autorstwa australijsko-brytyjskiej autorki Susie Miller, w ciągu kilku pierwszych lat na światowych scenach (prapremiera w 2019 roku, w Griffin Theatre w Sydney, wystawienia m.in. na West Endzie i Broadwayu) został obsypany prestiżowymi nagrodami, w tym np.: AWGIE w kategorii „Dramat” (2020); David Williamson Award w kategorii „Wybitne teksty dla teatru” (2020) czy Major AWGIE we wszystkich kategoriach: teatr, film, telewizja.

Dlatego wszyscy znawcy uważają go za jeden z najlepiej napisanych monologów scenicznych ostatnich kilku lub nawet kilkunastu lat. Ale do tego dochodzi coś najważniejszego – temat!

To opowieść adwokatki u progu wielskiej kariery, która wyspecjalizowała się w niezwykle skutecznej obronie gwałcicieli i która sama pada ofiarą takiego przestępstwa, a sprawcą jest jej równie zdolny kolega adwokat. Tessa staje przed wyborem: uznać, że nic się nie stało lub zaryzykować całą karierę i reputację, by zmierzyć się z systemem prawnym, którego wcześniej była częścią.

Ten niezwykły monodram w wykonaniu Marii Seweryn trafi do widzów dokładnie wtedy, kiedy w Polsce coraz głośniejsza jest dyskusja o koniecznych zmianach w prawie i sądowej praktyce w kwestii gwałtu. Mówiła o tym mec. Danuta Wawrowska, laureatka nagrody ostatniego Kongresu Kobiet, „Gazeta Wyborcza” opublikowała już (19 września br.) wywiad z prawniczką Agatą Bzdyń, a kolejna rozmowa na ten sam temat ma ukazać się niebawem.

„Na pierwszy rzut oka” to monodramowi debiut Marii Seweryn!

Reżyseria: Adam Sajnuk

Przekład: Klaudyna Rozhin

Scenografia: Katarzyna Adamczyk

Kostiumy: Tomasz Ossoliński

Muzyka: Michał Lamża

Perkusja: Marcin Jahr/Grzegorz Poliszak

Asystentka ds. scenografii: Małgorzata Domańska

Projekcje wideo: Paweł Nowicki

Realizacja światła: Adam Szadkowski

Realizacja dźwięku: Michał Cacko

Producent wykonawczy: Rafał Rossa

Komentarze
Udostepnij