Zapowiedzi

Na Zdrowy 2021 Rok książka o tym, co zdrowe

Nareszcie głos rozsądku i solidna porcja wiedzy  w dyskusji o zdrowym odżywianiu!

Niezbędny przewodnik po tym, co „organiczne”, „tradycyjne”, „wolne od” i…

„Naturalne” odżywianie to cel prawdziwego wyścigu, w którym od lat biorą udział dietetycy, celebryci, media i my sami. Jednak nasze poglądy w tej kwestii wcale nie są ugruntowane. Niepokojeni i zdezorientowani coraz to nowymi alarmami pojawiającymi się w mediach na temat szkodliwości kolejnych składników, utwierdziliśmy się w przekonaniu, że „manipulowanie” żywnością to największe to największe zło, zapominając, iż rośliny ulepszamy od początków rolnictwa.

Na czym opieramy pewność, że pomarańczowy to naturalny kolor marchewki? Albo ryż, po który sięgamy w sklepie, jest naprawdę ekologiczny? Czy istnieje coś takiego jak „nadwrażliwość na gluten”?

Aby sprawdzić jakość oraz pochodzenie tego, co trafia na nasz talerz, i rozwiać liczne wątpliwości autorzy – włoscy naukowcy i pogromcy mitów: chemik i biotechnolożka znana z bestsellerowego poradnika Bez parabenów. Jak bronić się przed kosmetycznymi oszustwami i mądrze dbać o urodę – opisują historię pokarmów, analizują dowody zgromadzone przez badaczy i wsłuchują się w prastarą mądrość rolników. Dzięki ich pełnemu pasji spojrzeniu oraz rzetelnym objaśnieniom możemy wreszcie dokonać świadomego wyboru jako konsumenci, bez obaw, że działamy „przeciw naturze”.

Dario Bressanini – chemik, nauczyciel uniwersytecki, popularyzator nauki, współpracownik czasopisma „Le Scienze”, autor bloga La scienza in cucina (Nauka w kuchni). Autor i współautor ośmiu książek popularnonaukowych, poświęconych głównie odżywianiu, zdrowemu stylowi życia opisanemu z krytycznej perspektywy naukowej. Interesuje go dekonstrukcja popularnych mitów o zdrowym odżywianiu.

Beatrice Mautino – absolwentka biotechnologii przemysłowej, doktor nauk neurologicznych na Uniwersytecie w Turynie oraz magister komunikacji naukowej. Od 2012 r. jest odpowiedzialna za program konferencji Festiwalu Nauki w Genui. Autorka i współautorka czterech książek popularnonaukowych, współpracuje z czasopismem naukowym „Le Scienze”, gdzie prowadzi rubrykę o kosmetykach. Opublikowana w Wydawnictwie Literackim książka Bez parabenów. Jak bronić się przed kosmetycznymi oszustwami i mądrze dbać o urodę (2019) okazała się wydawniczym sukcesem.

Dario Bressanini, Beatrice Mautino  ● Przeciw naturze. Prawdy i mity o GMO, żywności ekologicznej, glutenie i o tym, co się kryje w naszym jedzeniu  ● przeł. Tomasz Kwiecień ● 27 stycznia 

W lutym

Mary Reynolds ● Ogrodowe przebudzenie. W trosce o ziemię i nas samych ● przeł. Katarzyna Makaruk  ● 24 lutego

Komentarze
Udostepnij