Zapisy (z) Rewolucji
Zapraszamy do udziału w cyklu warsztatów metodą teatru dokumentalnego z elementami treningu fizycznego aktora opracowanego przez Teatr CHOREA.
Zapraszamy do wzięcia udziału w edukacyjnym projekcie artystycznym – „Zapisy (z) Rewolucji”. To unikalna możliwość uczestnictwa w cyklu warsztatów dramaturgicznych, które wykorzystują metody teatru dokumentalnego, w szczególności metodę verbatim, oraz elementy pracy z ciałem, głosem i rytmem.
Podczas naszych warsztatów teatralnych skupimy się na eksploracji historii rewolucji, które kształtowały miasto Łódź w przeszłości, oraz rewolucji, które dojrzewają wewnątrz każdego z nas jako jednostek. Nasza praca będzie koncentrowała się na echach historii, które wciąż manifestują się w naszej pamięci, świadomości i tożsamości.
Poprzez odwołanie się do pamięci zbiorowej, pamięci miejsca oraz świadomości ciała, naszym celem jest odkrycie tego, co pozostało w nas z dawnych rewolucjonistów i próba na nowo opowiedzenia zapomnianej historii Łodzi. Chcemy odbudować historię rewolucji, buntu i walki o godność, tworząc wydarzenie performatywne, którego premiera odbędzie się w ramach Festiwalu Wielu Kultur w Łodzi.
Dołącz do nas, aby razem eksplorować przeszłość i teraźniejszość, odkrywać nowe sposoby wyrażania się i budować coś niezwykłego!
Zapraszamy serdecznie do udziału!
[Link do formularza zgłoszeniowego]
INFORMACJE O WARSZTATACH
Warsztaty mają na celu promowanie teatru dokumentalnego wśród widzów i młodych twórców teatralnych w Łodzi. Składają się cyklu 6 weekendowych spotkań skierowanych do dramaturgów, reżyserów, aktorów, muzyków, badaczy i scenografów. Podczas tych kursów uczestnicy zdobywają nowe umiejętności w opisywaniu i prezentowaniu rzeczywistości w formie spektaklu dokumentalnego. Zakończeniem kursów są przeglądy spektakli, które są efektem pracy uczestników, bazując zarówno na ich własnych pomysłach, jak i scenariuszach.
O METODZIE
Teatr dokumentalny opiera się na historii, wspomnieniach i przeżyciach jednostki, często pomijanych w tekstach literackich. Metoda verbatim, która polega na dosłownym przedstawieniu świata na scenie, jest szeroko stosowana w innych krajach, jednak w Polsce nie zdobyła dotychczas takiej popularności. Głównym założeniem projektu jest wprowadzenie tej formy na polską scenę teatralną oraz rozwój narzędzi oferowanych przez teatr dokumentalny.
DLA KOGO SKIEROWANY JEST WARSZTAT
– amatorzy teatru i aktorstwa
– uczniowie szkół artystycznych, studenci kierunków takich jak: aktorstwo, taniec, choreografia, reżyseria, dramatopisarstwo, historia, nowe media, performatyka, teatrologia, produkcja teatralna, dziennikarstwo
– mieszkańcy Łodzi zainteresowani historią miasta
„Zapisy (z) Rewolucji” skierowany jest dla osób w wieku 16+ , studentów, młodych dorosłych, osób dojrzałych, amatorów teatru i historii oraz aktorów zawodowych, pedagogów teatru i animatorów kultury.
Poziom zaawansowania warsztatu będzie dostosowany do potrzeb i potencjału grupy w taki sposób, by każdy jego uczestnik mógł rozwinąć swoje mocne strony i zdobyć nowe umiejętności.
____________________________________________________________________________
HARMONOGRAM:
I warsztat- 18-19.05- 11:00-16:00
II warsztat- 08-09.06- 11:00-16:00
III warsztat- 29-30.06- 11:00-16:00
IV warsztat- 21-22.09- 11:00-16:00
V warsztat- 19-20.10- 11:00-16:00- pokaz pracy w ramach Festiwalu Wielu Kultur
VI warsztat- 09-10.11-11:00-16:00- zakończenie cyklu, ewaluacja z zespołem
* uczestnik projektu zobowiązany jest do udziału w całym procesie warsztatów
PROWADZĄCY
Krzysztof Kopka mieszka we Wrocławiu. Z wykształcenia teatrolog. Reżyser m.in. „Koriolana” uznanego za najlepszy spektakl szekspirowski sezonu 1998/1999 oraz polsko-rosyjskiego spektaklu „1612” (Teatr Ad Spectatores/Teatr.doc) nagrodzonego na gdyńskim Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Tłumacz z rosyjskiego, przełożył kilkanaście dramatów twórców z kręgu „nowej dramy”. W wydawnictwie Słowo/obraz terytoria wydał antologię współczesnego dramatu rosyjskiego „Lepsi!”. Imał się różnych zawodów, obecnie jest dramaturgiem (m.in. współautorem „Ballady o Zakaczawiu”, „Reź”) i scenarzystą (filmy „80 milionów”, „Fotograf”; seriale „Głęboka woda”, „Komisja morderstw”). Wraz z „Teatrem na faktach” został laureatem nagrody „Kreatywny Wrocław”. Wykłada na ASP we Wrocławiu (Katedra Scenografii).
Ewa Otomańska – Animatorka kultury, pedagożka teatru, artystka i koordynatorka projektów artystycznych. Absolwentka studiów teatrologicznych pierwszego stopnia oraz studentka promocji sztuki na Uniwersytecie Łódzkim. Od 2011 roku współpracuje z Teatrem Chorea. W latach 2010-2013 uczestniczka i instruktorka programu PaT (Profilaktyka a Teatr). Uczestniczka organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego warsztatu “Praca ze społecznością lokalną” (2017) oraz kursu “Teatr- Sztuka Społeczna”(2022) organizowany przez Teatr Realistyczny i Instytut Jerzego Grotowskiego, skupiającym się na metodach teatralnej pracy z osobami z niepełnosprawnościami, z osadzonymi, z osobami LGBTQ+, migrantami oraz mieszkańcami obszarów rewitalizowanych. Obecnie w trakcie kursu kwalifikacyjnego teatroterapii organizowanego przez ZTZ. W swoich działaniach stara korzystać z potencjału jaki daje sztuka zaangażowana społecznie i działanie na zasobach grup.
Od 2017 autorka recenzji spektakli teatru niezależnego oraz recenzentka pisząca dla gazety festiwalowej Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Reżyserka cyklu spektakli organizowanych w ramach 111,112 i 113 rocznicy obchodów wybuchu rewolucji 1905 w Łodzi- „Rewolucja 1905- Żyjesz w mieście rewolucji!” oraz spektaklu, którego premiera odbyła się w Teatrze Szwalnia w Łodzi, w ramach obchodów 114 rocznicy Powstania Łódzkiego i wybuchu Rewolucji 1905 roku, który został objęty honorowym patronatem władz miasta Łodzi. Od 2011 roku współpracuje z Teatrem Chorea jako tancerka, aktorka i performerka.
Tomasz Rodowicz- prowadzący warsztaty
Aktor, reżyser, muzyk, pedagog. Współzałożyciel pierwszego w Polsce ośrodka socjoterapii dla młodzieży uzależnionej od narkotyków. W latach 1974-76 współpracował z Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego przy projektach parateatralnych. Współtwórca Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice” i jego członek w latach 1977- 2003. Współzałożyciel Stowarzyszenia Teatralnego CHOREA i jego lider od 2004 roku. Dyrektor artystyczny Fabryki Sztuki w Łodzi od 2007 roku. Wykładowca na Uniwersytecie Łódzkim, Akademii Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (filia w Bytomiu), Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Twórca i dyrektor artystyczny Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego Perspektywy i Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy. Lider licznych projektów dydaktycznych i artystyczno-edukacyjnych, prowadzonych w Polsce i na całym świecie. Twórca i reżyser międzynarodowego edukacyjno-artystycznego projektu taneczno-muzycznego „Oratorium Dance Project (2011-2012). Twórca podręcznika treningu aktorskiego pt. „Trening fizyczny aktora – od działań indywidualnych do zespołu”. Reżyser wielu spektakli, twórca i wykonawca muzyki.
__________________________________________________________________________________
Projekt “Zapisy (z) Rewolucji” stanowi początek prac nad wspólnym spektaklem Teatru CHOREA oraz Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, planowanego w ramach obchodów 120 rocznicy wybuchu Rewolucji 1905 roku w Łodzi.
Uczestnicy niniejszego projektu zostaną zaproszeni do dalszej pracy nad spektaklem.