Zapowiedzi

Nabór tekstów do AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy w liczbach

Nabór tekstów do AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy w liczbach.

16 stycznia Teatr Polski w Bydgoszczy otworzył nabór do czwartej edycji międzynarodowego konkursu dla dramatopisarzy i dramatopisarek – AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy. Nabór zakończył się 15 kwietnia b.r., a łącznie zgłoszonych zostało 268 tekstów. Na laureatkę lub laureata czeka nagroda w wysokości 50 tys. złotych, która zostanie przyznana podczas XXIII edycji Festiwalu Prapremier planowanego w dniach 17 – 23 listopada.

Do tegorocznej edycji AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy zostało zgłoszonych 268 tekstów z aż 19 krajów. Zgłoszeń w języku polskim w tym roku było 163, w języku angielskim 50, w języku rosyjskim 30 i 25 w języku ukraińskim. W pierwszym etapie Jury w składzie: Davit Gabunia, Julia Holewińska i Agnieszka Lubomira Piotrowska, wybierze pięć tekstów finałowych. Finałowa piątka zostanie ogłoszona już pod koniec czerwca br.. Wybrane teksty zostaną zaprezentowane w formie szkiców scenicznych w listopadzie podczas drugiego tygodnia XXIII edycji Festiwalu Prapremier.

Konkurs kierowany jest do dramatopisarzy i dramatopisarek z krajów Centralnej i Wschodniej Europy, Bałkanów, Kaukazu i Azji Centralnej: Polski, Albanii, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogóry, Czech, Estonii, Finlandii, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Kosowa, Litwy, Łotwy, Macedonii, Mołdawii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Ukrainy, Uzbekistanu i Węgier. Kraje AURORY łączą wspólne, czy podobne, doświadczenia historyczne, ekonomiczne i emancypacyjne.

Celem konkursu jest wspieranie twórczości, poszukiwanie nowego języka teatralnego i wyłonienie najciekawszych tekstów, które podejmują̨ tematy istotne dla współczesności, zmuszają̨ do refleksji, pogłębiają̨ wiedzę o świecie innych kultur. Finałowy tydzień AURORY jest miejscem spotkań i wymiany doświadczeń artystów i artystek z szeroko pojmowanego „regionu”.

Komentarze
Udostepnij