Zapowiedzi

Nadchodzący weekend w Chorzowskim Teatrze Ogrodowym

13 sierpnia (pt) o 19:00

w Sztygarce

Teatr Rozrywki 

Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej formie)

tekst: Adam Long, Daniel Singer, Jess Winfield

przekład: Włodzimierz Kaczkowski
reżyseria: Magdalena Wojtacha, Marek Chudziński, Jakub Wróblewski
scenografia i kostiumy: Magdalena Wiluś
muzyka: Kamil Franczak

czas trwania: około 100 minut

na scenie: Magdalena Wojtacha, Marek Chudziński, Jakub Wróblewski
głos Szekspira: Adam Szymura

Co stanie się, gdy połączymy mistyczny teatr elżbietański z przypadkowością losu? Czy kakofonią jest łączenie maurowskich wersetów ze stylem rodem z Bronxu? Co otrzymamy z mieszanki intelektu, odwagi, przenikliwości i… braku granic? Jest wiele możliwości, ale tym razem będą to wszystkie dzieła Williama Szekspira. W jeden wieczór.

W przeszłości takie spotkania sprawiały ogromną satysfakcję wszystkim widzom, którzy wspólnie przeżywali dramaty Łabędzia ze Stratfordu. Szekspir jednak postanowił zmienić moderatorów tych wspólnych wieczorów. W 404 rocznicę swojej śmierci pozwala sobie na odrobinę szaleństwa. Stawia na osoby, które praktycznie się nie znają, w przeciwieństwie do ich legendarnych poprzedników. Brzmi to ryzykownie, ale w tym szaleństwie może być metoda. Dodatkowo miejsce, w którym przychodzi im się spotkać, daje niezmierzone możliwości. Twórców ogranicza jedynie własna wyobraźnia.

Bilety: 30 zł w Sztygarce (chwilowo możliwość zapłaty wyłącznie gotówką!)

14 sierpnia (sb) o 15:00

w Sztygarce

DZIECINADA

Wielkie święto dzieci tym razem odbywać się będzie 14 sierpnia.

Najpierw Władysław Aniszewski, znakomity aktor Teatru Banialuka przedstawi krótki spektakl. Następnie dzieci wezmą udział w warsztatach teatralnych i plastycznych przygotowanych jak zwykle przez niezawodną Fundację Edukacyjną Kombinatory: przekonają się, jak stworzyć teatr w warunkach domowych i z wykorzystaniem surowców wtórnych. Ostatnim etapem Dziecinady będzie – tradycyjnie – przedstawienie przez dzieci własnej bajki, napisanej specjalnie na ten dzień.

Na Dziecinadę wstęp wolny dla wszystkich.

15 sierpnia (n) o 19:00

w ChCK

Teatr Papahema – premiera światowa live

GALLERY OF MODERN heART

reżyseria: zespół

opieka dramaturgiczna: Elżbieta Chowaniec

ruch sceniczny: Anna Sawicka-Hodun

scenografia: Maks Mac

muzyka: Natasza Topor, Dariusz Chociej

multimedia: Agnieszka Waszczeniuk

lalka: Aleksandra Miska-Iwańczyk

reżyseria światła: Maciej Iwańczyk

czas trwania: 65 minut

na scenie: Paulina Moś (Sylvia von Harden), Helena Radzikowska (Mona Lisa), Paweł Rutkowski (Stańczyk), Mateusz Trzmiel (Banksy)

Są obrazy, które każą nam się na chwilę zatrzymać. Niezależnie od tego, czy spacerujemy przez muzealne sale, czy wertujemy albumy, czy, jak coraz częściej bywa, wpatrujemy się w ekran komputera albo telefonu. Bez względu na okoliczności zwracają naszą uwagę. Dlaczego akurat one? Przecież powstały w różnych epokach i technikach, rozmaita jest ich tematyka. Niektóre z nich są bardzo znane, inne widzimy po raz pierwszy. A jednak coś je łączy. Zapewne to, że próbują nam coś „powiedzieć”. Zawierają więcej, niż pokazują. Niosą tajemnicę. Budują skojarzenia. Pokazują złożoność świata. Uczą empatii i tolerancji. Wszystko to stanowi o ich potencjale narracyjnym. Oczywiście dobór dzieł, za pośrednictwem których opowiemy o świecie obrazów, jest względny, warunkowany wrażliwością i aktualnymi zdarzeniami. Zresztą nie stworzyliśmy tej kompozycji sami. Impuls do przywołania na scenie konkretnych obrazów dał nam tajemniczy artysta: wandal i geniusz, który posiada niezwykłą zdolność redefiniowania pojęcia sztuki. W naszym wspólnym performansie możliwe jest spotkanie twórczości Leonarda da Vinci, Matejki, Dixa, Velazqueza, Gierymskiego, Bilińskiej, Duchampa, Delacroix, Picassa, Warhola i… Banksy’ego. Osobliwa to Galeria, tym bardziej, że jej bohaterowie, którzy zazwyczaj patrzą na nas niemi i nieruchomi, dostają tu szansę na wyjście ze swojej ramy; poza ramy tradycyjnie rozumianej sztuki.

Spektakl dla osób powyżej 16. roku życia.

bilety: 30 zł w kasie ChCK

Komentarze
Udostepnij