Zapowiedzi

Najbardziej przystępna książka o Powstaniu Warszawskim | „Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944”

CHCIELIŚMY BYĆ WOLNI
Powstanie Warszawskie 1944

Rafał Brodacki, Paweł Brudek, Paweł Ukielski, Katarzyna Utracka, Michał Tomasz Wójciuk, Andrzej Zawistowski

Najbardziej przystępna i rzetelna książka o Powstaniu Warszawskim, jaka dotychczas powstała.

Gdzie znajdowała się najważniejsza w powstańczej Warszawie barykada?
Dlaczego przed „krową” należało chować się w bramie?
Kiedy Powstanie Warszawskie objęło Puszczę Kampinoską?

Na te i inne pytania odpowiadają historycy i historyczka z Muzeum Powstania Warszawskiego w książce „Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944” – przygotowanym przez najlepszych specjalistów kompendium wiedzy, które wyjaśnia skomplikowane losy jednego z najważniejszych polskich wydarzeń historycznych. To pozycja obowiązkowa zarówno dla miłośników historii Powstania, jak i dla osób, które dopiero chciałby dowiedzieć się, co wydarzyło się w Warszawie w 1944 roku.

To także znacznie więcej niż zbiór suchych faktów czy kartek z kalendarza. Zespół autorski, który stworzył tę publikację, nie tylko uczestniczył w opracowaniu ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego, lecz także miał bezpośredni kontakt zarówno z Powstańcami, jak i zwiedzającymi. Właśnie dzięki temu powstała tak bogata i różnorodna publikacja, zapewniająca szerokie i wieloaspektowe spojrzenie na temat powstania. Oprócz głównej narracji czytelnik znajdzie w niej „piguły” tematyczne, syntetycznie opisujące najistotniejsze problemy i prezentujące biogramy bohaterów wydarzeń. Całość dopełniają starannie dobrane fotografie, dokumenty, relacje i mapy ujęte w nowoczesnej szacie graficznej
.

Od 18 lat celem Muzeum Powstania Warszawskiego jest popularyzowanie wiedzy o Powstaniu Warszawskim. Aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców, m.in. młodych ludzi, staramy się przekazywać trudne kwestie i tematy w sposób nie tylko rzetelny, ale też przystępny i atrakcyjny. Jestem przekonany, że książka »Chcieliśmy być wolni« zainteresuje czytelników w różnym wieku i odsłoni przed nimi kulisy jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski.

Jan Ołdakowski,
dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie to 63 dni walki. Jednak historia Powstania nie skończyła się wraz z jego upadkiem. To jedno z wydarzeń kluczowych dla zrozumienia historii Warszawy, Polski, Europy Środkowej, a także II wojny światowej. Tłumaczy ono tożsamość miasta, które w 1944 roku zostało niemal całkowicie starte z powierzchni ziemi, wyjaśnia okoliczności powojennego zniewolenia Polski oraz Europy Środkowej i Wschodniej, jest również przykładem wspólnoty celów Niemców i Sowietów na drodze do unicestwienia polskiej niepodległości.

„Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944” z tekstami autorstwa Rafała Brodackiego, Pawła Brudka, Pawła Ukielskiego, Katarzyny Utrackiej, Michała Tomasza Wójciuka oraz Andrzeja Zawistowskiego
w księgarniach od 13 lipca 2022 r.
Komentarze
Udostepnij