Zapowiedzi

Najbliższe spektakle w poznańskim Centrum Kultury Zamek

 Już jutro w Sali Wielkiej CK ZAMEK czeka nas „Freak Show” Karoliny Czarneckiej – artystki muzycznej, raperki, performerki i aktorki, która w tym roku świętuje dekadę działalności artystycznej. W ostatnim dniu kwietnia Sala Wielka i Atrium będzie przestrzenią, w której porozmawiamy o temacie wyzwań i nadużyć w pracy w instytucjach kultury, a to dzięki spektaklowi „Lista uchybień”. W drugim tygodniu maja Teatr Klucz, zwycięzca konkursu The Best OFF, przedstawi swoje słodko-gorzkie „Intermezzo”.

Karolina Czarnecka | Freak Show (Seans Cybernetyczny)

Karolina Czarnecka – artystka muzyczna, raperka, performerka i aktorka.

W 2023 roku Karolina Czarnecka rozpoczęła projekt: „Seans Cybernetyczny”. Jest to trzecia część cyberopowieści – za fanami(-kami)/użytkownikami(-czkami) są już dwie, które można obejrzeć i odsłuchać w sieci: „wyspaSPAM” i „Dno”. Kolejną i ostatnią jest album „Matka”.

Czeka Cię wzruszająca opowieść o… samotności. Czy w dzisiejszych czasach wspólnota to iluzja? Czy rodzina jest niemodna? A może sensem jest tęsknota, tęsknota za wyspą – idealną „wyspąSPAM” z filtrami, emotikonami i wyidealizowanymi bożkami? Utopijny, niedościgniony raj?

Na scenie pojawią się – Dziwa: Chora Artystka, Najstarszy Muzyk Świata, Kobieta-Nerd, Hetero, Który Płacze oraz ona – bohaterka opowieści, Dziwo.

Karolina Czarnecka z zespołem podczas koncertu „Freak Show” wykona swoje największe hity i premierowy materiał z najnowszego albumu „Matka”.

Data: 26.04.2024
Miejsce: Sala Wielka
Bilety: 70 zł (przedsprzedaż), 80 zł (w dniu koncertu)

„Lista uchybień” – spektakl, wystawa i rozmowa wokół tematu wyzwań i nadużyć w pracy w instytucjach kultury

„Lista uchybień” to spektakl przygotowany przez zespół artystek(-ów) społecznych związanych ze Stowarzyszeniem Pedagogów i Pedagożek Teatru. Tworząc opowieść o wyzwaniach pracy w instytucjach kultury, zabierają głos w toczącej się dyskusji na temat kultury jako środowiska pracy. Spektakl powstał na podstawie autorskiego scenariusza napisanego w oparciu o 9 pogłębionych wywiadów z pracownikami(-cami) instytucji kultury z różnych części Polski.

Pokazowi spektaklu towarzyszy wystawa grafik Katarzyny Belczyk, ilustratorki, która w celny i ironiczny sposób komentuje wyzwania związane na przykład z pracą artystyczną. Jej bohater potato_face_stories ma na Instagramie grono wiernych fanów(-ek).

Po spektaklu zapraszamy na rozmowę z zespołem artystek(-ów). Umożliwi ona zapoznanie się z procesem realizacji „Listy uchybień”, a także pozwoli uczestnikom(-czkom) wydarzenia na podzielenie się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami na temat kultury jako środowiska pracy.

Impulsem do realizacji wywiadów oraz opartego na nich spektaklu był dokument („Lista uchybień”), który został wręczony pracowniczce jednej z instytucji kultury w pierwszym dniu po jej powrocie z urlopu. Znalazł się tam szereg zarzutów dotyczących jej pracy. Zamiast dialogu z przełożoną – spis niedociągnięć. Zamiast szukania rozwiązań – plan naprawczy i groźba sankcji.

Data: 30.04.2024
Miejsce: Sala Wielka, Atrium
Bilety: 20 zł

czas trwania: 80’ (spektakl), 80’ (wystawa i rozmowa)
cena: 20 zł

„Intermezzo” – TEATR KLUCZ im. W. DENEKI, reż. i chor. Janusz Orlik

Najnowszy spektakl twórców najlepszego spektaklu teatru niezależnego w roku 2022!

Teatr Klucz wygrał konkurs The Best OFF dzięki swojej poprzedniej sztuce, „Tranquillo”, teraz podbija serca widzów zabawnym, słodko-gorzkim „Intermezzo”!

Reżyser spektaklu, Janusz Orlik, opowiadając o przedstawieniu zaczyna od cytatu klasyka:

„Ponoć William Shakespeare powiedział: Cały świat to scena, a ludzie na nim to tylko aktorzy. Każdy z nich wchodzi na scenę i znika.

Być może będzie śmiesznie, a możliwe, że jak w prawdziwym, idealnym teatrze – dramatycznie, gdzie w pozornie zgodnym i idyllicznym artystycznym świecie, każdy tylko czeka aż to ktoś inny zapomni tekstu – powinie mu się noga.

Wszystko wskazuje na to, że artyści na scenę wejdą, by z niej w końcu zejść. Przypuszczalnie zrobią to o własnych siłach, choć niewykluczone, że ktoś im w tym pomoże lub zostaną wyprowadzeni siłą.

Prawdopodobnie tylko artyści zapadną głęboko w pamięć, a ta sztuka przeminie i znajdzie swoje zaszczytne miejsce w najgłębszych otchłaniach teatralnego grzęzawiska, widz zostanie wpuszczony w maliny, a jedyne co zapamięta to wypity kieliszek wina po jego zakończeniu.

Z przymrużeniem oka spektakl „Intermezzo” dedykowany jest wszystkim artystom, a w szczególności tym niespełnionym i mającym nieustanną nadzieję, że „ten następny” może wreszcie będzie ich numerem jeden”.

Janusz Orlik

Na przedstawienie zapraszamy widzów nastoletnich i dorosłych (pojedyncze słowa i gesty niecenzuralne). Spektakl prezentowany z audiodeskrypcją, tłumaczony na polski język migowy oraz język angielski (napisy).

Bilety: 40 zł (normalne), 30 zł (ulgowe), 30 zł (osoba z niepełnosprawnością + osoba opiekuńcza)

Materiały o spektaklu:

https://czaskultury.pl/artykul/perfect-people/
https://video.poznan.pl/wideo/kultura/intermezzo-w-ck-zamek/
Recenzja w listopadowym numerze miesięcznika „Teatr” – Dominik Gac „To jest jakieś tajemnicze” (recenzja dostępna tylko w wersji papierowej – https://teatr-pismo.pl/numer/11-2023/)

Aktorki i aktorzy Teatru Klucz są uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej „Przylesie” prowadzonego przez Stowarzyszenie Na Tak. Ich przygoda z teatrem zaczęła się w 2006 roku, od Pracowni teatralnej prowadzonej przez terapeutkę Hannę Rynowiecką i aktora Wojciecha Denekę. Od kilku lat grupa pracuje w Centrum Kultury ZAMEK. W 2022 roku opiekę artystyczną nad nią objął Janusz Orlik, tancerz, choreograf i pedagog tańca, do zespołu dołączyli zawodowi tancerze, zmianie uległa też nazwa teatru.

Janusz Orlik – absolwent warszawskiej szkoły baletowej. Studiował w Bruckner Konservatorium Linz w Austrii. Autor spektakli „Exérèse monobloc”, „a bliźniego swego jak siebie samego”, „Live on stage”, „Święto wiosny”, „Mute”, „Insight” (Nagroda Specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za najlepszą choreografię przyznana w ramach Polskiej Platformy Tańca 2014), „Koda (a tribute)” oraz „III Symfonia” (wyróżnienie w „Konkursie na utwór choreograficzny do muzyki kompozytora polskiego” organizowanego przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS). Od 2002 roku jest stałym członkiem zespołu Vincent Dance Theatre (Wielka Brytania). Współpracował m.in.: z Joanną Leśnierowską, Nigelem Charnockiem, Rosalind Crisp, Isabelle Schad, Ugo Dehaesem, Olgą Cobos i Peterem Miką. Prowadzi szereg warsztatów choreograficznych w wielu placówkach edukacyjnych i ośrodkach kultury w kraju i zagranicą.

***

reżyseria, choreografia, scenografia, opracowanie muzyczne: Janusz Orlik
asystent reżysera: Antek Kurjata
obsada: Mariusz Józefiak, Jarosław Kubiak, Antek Kurjata, Daniel Laskowski, Lidia Piskorska, Piotr Roszak, Karol Solski, Magdalena Szalbierz, Mariusz Sztuba
kostiumy: Agnieszka Ostrowska
reżyseria świateł: Janusz Orlik, Arkadiusz Kuczyński
opieka terapeutyczna: Hanna Rynowiecka
interpretacja w PJM: Karina Akseńczuk, Antek Kurjata
audiodeskrypcja: Marcin Głowiński
tłumaczenie na j. angielski: Szymon Nowak
produkcja: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

Data: 8.05.2024
Miejsce: Sala Wielka
Bilety: 30 zł (ulgowe), 40 zł (normalne)

Komentarze
Udostepnij