Zapowiedzi

Najbliższe wydarzenia w gdańskim Teatrze Wybrzeże

Gdańska scena informuje między innymi o warsztatach, Jarmarku Bożonarodzeniowym i nominacji dla Karoliny Kowalskiej.

1 Teatr Wybrzeże na Gdańskim Jarmarku Bożonarodzeniowym 

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenia przygotowane specjalnie na Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy.

Zwiedzanie teatru, mikołajkowe czytanie bajki, rysowanie z widokiem na bajecznie zimowy Targ Węglowy. Poczujcie z nami magię Gdańskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego.

Zwiedzanie Teatru z widokiem na Jarmark Bożonarodzeniowy

Dołącz do zwiedzania Teatru Wybrzeże, którego kulminacyjnym punktem będzie wyjście na taras widokowy, z którego roztacza się bajkowy widok na Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy na Targu Węglowym.

Terminy:

czwartek, 28 listopada godz. 19:00

niedziela, 1 grudnia godz. 11:00

poniedziałek, 9 grudnia godz. 18:00

Bilety na zwiedzanie dostępne w cenie 20 zł na stronie www.bilety.teatrwybrzeze.pl

Dziadek do orzechów – mikołajkowe czytanie z widokiem na Jarmark Bożonarodzeniowy

Klasyczną baśń autorstwa E.T.A. Hoffmanna przeczytają Marzena Nieczuja Urbańska oraz Jerzy Gorzko. Zapraszamy Was do spędzenia grudniowego wieczoru z dziećmi w klimatycznej przestrzeni foyer Dużej Sceny Teatru Wybrzeże. A to wszystko oczywiście z widokiem na Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy.

Termin:

piątek, 6 grudnia godzina 18:00 – Mikołajki

Wstęp bezpłatny

Urbansketching z widokiem na Jarmark Bożonarodzeniowy

we współpracy grupą Urban Sketchers Gdańsk organizujemy pierwsze tego typu spotkanie w naszym teatrze: Urbansketching Jarmarku Bożonarodzeniowego z foyer Teatru Wybrzeże oraz Urbansketching wnętrza foyer Teatru Wybrzeże.

Oczami wyobraźni już widzimy rysowniczki i rysowników rozsianych po przestrzeni Teatru ze szkicownikami i ołówkami w ręku, z widokiem na Jarmark za oknami. Jest to bardzo inspirująca wizja. Serdecznie zapraszamy.

Termin:

niedziela, 1 grudnia, godz. 10:00 – 14:00

Wstęp bezpłatny

Podczas spotkania otwarty będzie bufet teatralny dla uczestników spotkania.

 Głosowanie na Najlepszy Jarmark Bożonarodzeniowy w Europie

W tym roku Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku walczy o tytuł Najlepszego Jarmarku Bożonarodzeniowego w Europie. Jako jedyny reprezentant Polski, gdański jarmark został nominowany w konkursie Best Christmas Market 2025 organizowanym przez European Best Destinations.

Jako Partnerzy Programu Gdańskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego serdecznie zapraszamy do głosowania na Gdańsk. To fantastyczna okazja, żeby polski jarmark zdobył tytuł najlepszego w Europie.

Głosowanie odbędzie się w dniach 20-27 listopada 2024 pod adresem https://jb24.gda.pl

(w tym terminie strona przekształci się w stronę do głosowania). Można głosować 1 raz dziennie z 1 adresu IP. Wspierając Gdańsk codziennie, w okresie głosowania można oddać łącznie 8 głosów z 1 urządzenia z dostępem do Internetu.

2 Zapraszamy na cykl wydarzeń wokół Ogrodu Teatralnego

W tym tygodniu odbędą się dwa warsztaty 26 listopada oraz 1 grudnia

„Choreografia ogrodu”

Warsztat teatralno-choreograficzne z Maćko Prusakiem to spotkanie twórcze inspirowane życiem, które wypełnia po brzegi najskromniejszy nawet skrawek ziemi oddany przyrodzie.

W ogrodzie, poza tym, co kamienne, wszystko żyje, a to co żyje, jest w ruchu, bo ruch to życie.

Wszystko wzrasta, rozkwita, przekwita, istnieje przez chwilę, przemija, po czym odradza się, gdy upłynie stosowny czas. Rośliny i zwierzęta, wszystko kołysze się, pełza, fruwa, drży, podryguje, wspina się lub opada. Botaniczny kosmos.

Te wszystkie formy poruszeń mogą się stać pretekstem do badania możliwych sposobów myślenia o ruchu w tańcu lub teatrze.

Warsztat ma na celu przyjrzenie się plastyce ruchu stworzeń innych niż człowiek i próbie artystycznego „zaanektowania” jej przez ciało i umysł. Punktem wyjścia do takich działań będzie klasyczna impresja teatralna Henryka Tomaszewskiego z 1961 r., zatytułowana „Ziarno i skorupa”, która mimo upływu lat stanowi doskonały przykład nowoczesnego myślenia o ruchu w teatrze, które, szukając nowych form ekspresji, nierzadko inspirację znajduje w naturze.

Warsztat odbędzie się we wtorek, 26 listopada o godz. 19:00 na Scenie Stara Apteka. Zajęcia dostępne dla młodzieży 13+ oraz dorosłych.

Zapisy: https://forms.gle/KSe3wL34P3K86nGX8

O Prowadzącym:

Maćko Prusak – Od 2023 roku etatowy choreograf Teatru Wybrzeże. Edukację w zakresie tańca, baletu, plastyki ruchu i elementów sztuki dramatycznej zdobywał pod kierunkiem Henryka Tomaszewskiego we Wrocławskim Teatrze Pantomimy. Od 2003 tworzy choreografie do spektakli takich reżyserów jak Jan Klata (tworzył ruch sceniczny do wszystkich jego spektakli), Artur Tyszkiewicz, Małgorzata Bogajewska, Paweł Miśkiewicz, Grzegorz Jarzyna, Marcin Liber, Łukasz Czuj czy Jakub Skrzywanek. Wyreżyserował kilka spektakli, w tym BACHANTKI we Wrocławskim Teatrze Pantominy, DOKTOR DOLITTLE w Teatrze Ludowym w Krakowie czy ZŁOTY KLUCZ w Teatrze Wybrzeże.

Dźwięki ogrodu

Wyobraź sobie, że jesteś w ogrodzie. Poczuj się częścią natury. Weź głęboki wdech i wydech i wsłuchaj się w otaczające cię odgłosy…

Poszukaj własnego dźwięku. Sprawdź, co na niego wpływa i jakie ma znaczenie w teatrze.

Serdecznie zapraszamy na warsztat dotyczący dźwięku: jego struktury, działania, wykorzystania w życiu codziennym, procesie scenicznym i relaksacji.

Zajęcia skupione na naturalnych dźwiękach zakończymy koncertem relaksacyjnym. 

Unikatowe wydarzenie poprowadzi nasza aktorka Katarzyna Dałek oraz muzyk Marcin Nenko. 

1 grudnia, godz. 12:00, Czarna Sala (wejście od Dużej Sceny)

Zapisy: https://forms.gle/sYWwzGvYhuSsuVyf8

 Jak się przygotować?

Najlepiej założyć luźne, sportowe ubranie.

Podczas koncertu można położyć się w wygodnej dla siebie pozycji, przynieść karimatę, kocyk, opaskę na oczy – wszystko to, co sprawi, że będziemy czuli się dobrze.

Zajęcia dostępne dla osób z niepełnosprawnością wzroku.

Warsztat nieodpowiedni dla kobiet w ciąży, osób z silnymi stanami depresyjnymi, z epilepsją, ze schizofrenią oraz osób z zastawkami czy rozrusznikami serca.

O prowadzących:

Katarzyna Dałek – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (dyplom 2010). Uczęszczała do Szkoły Muzycznej II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Łodzi na wydział wokalny. Od 2012 roku etatowa aktorka Teatru Wybrzeże. Jest laureatką wielu nagród artystycznych i wyróżnień. Uczy aktorstwa w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

 Marcin Nenko – Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie (Katedra Muzyki Współczesnej i Jazzu) oraz Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie (Socjologia). Od 2023 roku etatowy kierownik muzyczny Teatru Wybrzeże. Jest autorem muzyki do ponad 30 spektakli teatralnych. Od 2022 roku jest także producentem muzycznym i realizatorem nagrań w Studiu Zbrodnia w Gdańsku.

Warsztaty w ramach projektu KPO dla Kultury „Ogród Teatralny, czyli zielona społecznościowa przestrzeń na dachu Teatru Wybrzeże”sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU.

3 Relacje w teatrze: zieleń, AI i sztuka. Podcast w RMF MAX

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o relacjach między kulturą, ekologią i technologią. Odkrywamy, jak teatr może budować więzi, inspirować i wprowadzać innowacje, które zmieniają naszą wspólnotę na lepsze. Rozmawiamy o tym, jak teatr może stać się przestrzenią dialogu, budować wspólnotę i tworzyć nowe sposoby współistnienia natury, kultury i technologii. Rozmawia: Natalia Ryba.

„Ogród Teatralny” to zielona przestrzeń społecznościowa na dachu teatru, sprzyjająca spotkaniom i promująca ekologiczny styl życia. Jednocześnie Teatr rozwija kompetencje zespołu dzięki szkoleniom z wykorzystania sztucznej inteligencji, wprowadzając nowoczesne rozwiązania w swoje działania.

RMFON:
https://www.rmfon.pl/podcasty/teatralne-innowacje

Spotify:
https://open.spotify.com/show/2JiNHF7z94W7iSiT3XYQKO

Apple Podcasts:
https://podcasts.apple.com/pl/podcast/id1781191924

Projekt „Ogród Teatralny, czyli zielona społecznościowa przestrzeń na dachu Teatru Wybrzeże” jest realizowany w ramach KPO dla Kultury. Sfinansowany przez Unię Europejską #NextGenerationEU.

4 Kolejna nominacja dla Karoliny Kowalskiej

Karolina Kowalska przyzwyczaiła nas już do nagród. Tym razem została nominowana do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury za rolę w spektaklu „Piękna Zośka” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego. Trzech nagrodzonych wybierze kapituła konkursu 29 listopada.

Na Karolinę możecie też oddawać głosy w plebiscycie publiczności organizowanym przez Gazetę Wyborczą Trójmiasto!
Link do głosowania: https://tiny.pl/jm31n9xt

W poprzednim sezonie była najczęściej nagradzaną aktorką naszego teatru. Zdobyła Nagrodę Nardellego za debiut na scenach dramatycznych, Grand Prix na Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu, Nagrodę im. Jana Świderskiego w 30. Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. A to tylko niektóre z nagród.

Serdecznie gratulujemy nominacji i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!

fot. Natalia Kabanow

Komentarze
Udostepnij