Zapowiedzi

Najciekawsze wydarzenia w katowickim Muzeum Śląskim na nadchodzący tydzień

Muzeum Śląskie partnerem 3.edycji konkursu Majesty Skis//Redefined!

Oprowadzanie kuratorskie, wykład o sztuce kierowany do osób G(g)łuchych oraz warsztaty artystyczne dla najmłodszych z Superbohaterami w tle, czyli najciekawsze wydarzenia w Muzeum Śląskim w Katowicach na nadchodzący tydzień.

Miło nam poinformować, że Muzeum Śląskie w Katowicach dołączyło do grona Partnerów
3. Edycji Konkursu na projekt użytkowy Majesty Skis//Redefined – konkursu dla młodych, kreatywnych projektantów!
Nasza koleżanka Magdalena Niziołek – kustosz działu sztuki, została zaproszona do udziału w obradach w charakterze członka Jury.

Przy okazji wystawy „Spojrzenie z góry. Archiwum Wandy Rutkiewicz” w holu kasowym prezentowaliśmy obiekty użytkowe z poprzednich edycji konkursu.

W ramach wydarzeń towarzyszących do wystawy, odbyło się także spotkanie z założycielem marki Majesty – Januszem Borowcem.
Spotkanie można obejrzeć na naszym profilu FB, a na zakończenie spotkania, wyjątkowa para nart z grafiką Krzysztofa Ostrowskiego (Cool Kids of Death) została przekazana w darze do zbiorów muzeum, wzbogacając powiększającą się kolekcję designu Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Zachęcamy młodych, kreatywnych do udziału w 3. edycji konkursu Majesty Skis//Redefined.

Prace można nadsyłać do 19 kwietnia 2024 r.

Jury:

Magdalenia Nizołek – Kustosz Działu Sztuki Muzeum Śląskiego

Natalia Kawczyńska, Centrum Designu Gdynia

Beata Nikolajczyk-Miniak, Instytut Wzornictwa – Łódzka ASP, laureatka 1szej edycji konkursu Skis Re//Defined

Krzysztof Ostrowski – Instytut Animacji i Gier – Łódzka ASP, twórca komiksowy, lider zespołu Cool Kids of Death

Partnerzy konkursu:

Muzeum Śląskie w Katowicach

Gdynia Design Days

Gdyńskie Centrum Kultury

Konsulat Kultury w Gdyni

Design użytkowy, idee eko odpowiedzialności, upcycling, troska o środowisko naturalne – to elementy dla wielu z nas istotne, zarówno w pracy jak i w życiu prywatnym.

Więcej informacji na temat konkursu oraz regulamin znajduje się pod tym

linkiem: https://konkurs.majestyskis.com/

1/ Piątek, 19.04.2024, godz.17:30, Galeria Plastyki Nieprofesjonalnej

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Wojny nigdy dość!”

Ekspozycja ukazuje kuratorski, szczególnie aktualny komentarz do otaczającej nas rzeczywistości wobec minionych i trwających na świecie konfliktów zbrojnych. Kuratorki wystawy wyrażają sprzeciw wobec agresji, ukazując prace artystów, którzy odpowiedzieli na przemoc wojenną sztuką.

Spotkanie poprowadzą: Sonia Wilk, Magdalena Łuków vel Broniszewska, Katarzyna Kościelny.

Kolejne oprowadzania kuratorskie:
17.05.2024 / piątek / 17:30

21.06.2024 / piątek / 17:30

13.09.2023 / piątek / 17:30

11.10.2023 / piątek / 17:30

Wystawa prezentowana jest do 13.10.2024

Bilety: 7zł

https://bilety.muzeumslaskie.pl/rezerwacja/nienumerowane.html?id=57643

2/ Sobota, 20.04.2024, godz. 11:30, warsztaty dla rodzin z dziećmi (6-9 lat) w ramach cyklu  „Sztuczka, czyli sztuka dla niedużych.

Superbohaterowie są wśród nas!

Uczestnicy warsztatów odwiedzą wystawę „Poza Edenem” aby zobaczyć, jak współcześni artyści ukazują superbohaterów. Razem z edukatorami z muzeum, najmłodsi uczestnicy będą się zastanawiać, czy każdy może takim bohaterem zostać i co to właściwe znaczy, być superbohaterem.
Na koniec uczestnicy zajęć stworzą własne prace pod tytułem „Moja superbohaterka. Mój superbohater”.

Wystawa „Poza Edenem. Sztuka współczesna ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach” prezentuje bogactwo i poziom jednej z największych na Śląsku kolekcji sztuki współczesnej, dającej się zaliczyć do przeglądów reprezentatywnych w skali ogólnokrajowej. Na ekspozycji można oglądać prace takich artystów jak: Andrzej Urbanowicz, Natalia LL, Zbylut Grzywacz, Urszula Broll, Grupa Luxus, Jan Tarasin, Stanisław Dróżdż, Jerzy Rosołowicz oraz wielu innych.

Kuratorami wystawy są Joanna Szeligowska-Farquhar i dr Michał Burdziński.

3/ Sobota, 20.04.2024, godz. 14:30, wykład „Sztuka kochania. Życie intymne w sztuce – od  Pompejów po czasy współczesne” w ramach cyklu „Motywy znane i lubiane”, cyklu w Polskim Języku Migowym z tłumaczeniem na język mówiony.

Spotkania adresowane są do osób niesłyszących i słyszących. Prelekcje Michała Justyckiego przybliżają postaci i motywy mocno osadzone w kulturze, także popularnej.

Erotyzm, miłość cielesna nie są motywami charakterystycznymi dla sztuki współczesnej. Już starożytni Grecy i Rzymianie… W trakcie wykładu będzie można zobaczyć jak w różnych epokach zmieniało się podejście do miłości fizycznej, jej artystycznego wyrazu, popularności motywu w sztuce. Wiele prac o tematyce erotycznej nie było prezentowanych publicznie, ukrywano je przed szeroką publicznością choć mówią nie tylko o ludzkiej seksualności, ale też o historii kultury i obyczajów.

Wykład dla dorosłych od 18 lat.

Sala B, poziom -3,
Bilety: 1 zł, do nabycia w kasach i online:

https://bilety.muzeumslaskie.pl/rezerwacja/termin.html?idw=631&data=2024-04-20

Komentarze
Udostepnij