Recenzje

Najlepsza opieka

Małgorzata Biegańska-Hendryk troszczy się o koty. Chce, żeby każdy przygarnięty czworonóg miał jak najlepsze warunki do życia – i żeby właściciele kotów nie popełniali prostych błędów, które mogą zrujnować zdrowie pupili.

„Rozmowa z kotem” to tom przeznaczony dla wszystkich poszukujących jak najprostszych i konkretnych wskazówek. Książka wypełniona jest poradami opartymi na praktyce – autorka nie tylko ma w domu kilka kotów, ale jeszcze prowadziła przez wiele lat dom tymczasowy – jest zatem w stanie zebrać swoje doświadczenia i obserwacje, podeprzeć je wiedzą teoretyczną (której czytelnikom raczej oszczędza) i zapewnić zestaw wyjaśnień. Zamienia opowieść w rzetelnie przygotowany przewodnik po wspólnej egzystencji. Rozwiewa wątpliwości co do diety i zabezpieczania okien oraz balkonów, zajmuje się tematem kociej kuwety, towarzystwem innych kotów, zabawkami czy potrzebami zwierząt. Podpowiada, jak przyzwyczajać koty do transporterów, żeby zmniejszać stres przed wizytami u weterynarza (chociaż jednocześnie jest świadoma, jak karkołomne to zadanie). Naświetla różnice między opieką nad starymi i schorowanymi zwierzętami a doglądaniem kociąt. Każdy aspekt domowego zajmowania się kotami został tu zaprezentowany możliwie jak najpełniej, tak, żeby odbiorcom nie pozostawiać wątpliwości co do kociej codzienności. Najbardziej zależy autorce na szerzeniu wiedzy, na rozwiewaniu mitów i usuwaniu szkodliwych przekonań – zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele nieszczęść wydarza się z powodu nieświadomości właścicieli, a co za tym idzie – jak łatwo można byłoby uniknąć rozmaitych problemów, gdyby w porę udało się kociarzy ostrzec. Tu dobre chęci nie wystarczą, trzeba jeszcze przynajmniej podstawowego przygotowania i to Małgorzata Biegańska-Hendryk zapewnia. Dodając jeszcze drobne uwagi z własnej praktyki – przykłady, które mają uświadomić czytelnikom, że zna się na rzeczy i faktycznie może zaradzić wielu problemom.

„Rozmowa z kotem” to książka, w której aspekty literackie się nie liczą. Poza wstępem, w którym autorka przygląda się udomowieniu kotów, stawia na poradnik. Wyjątkiem są wstępy do kolejnych rozdziałów – i automatycznie nawiązania do tytułowej rozmowy z kotem: dialogi, jakie przeprowadza właściciel ze swoim zwierzęciem, dzięki którym dowiaduje się czegoś o jego potrzebach i uczuciach. Nie są to zbyt udane partie, Małgorzata Biegańska-Hendryk bazować chce tu na emocjach czytelników – ale książka z powodzeniem obyłaby się bez takich wstawek. Znacznie silniej działać będą zresztą zdjęcia – wielkoformatowe portrety kotów (także tych po przejściach, mimo wszystko pięknych). To książka kierowana do kociarzy, ale zwłaszcza do tych, którzy swoje życie z kotami dopiero zaczynają – spodoba im się ze względu na przejrzystość i ogrom przydatnych wiadomości. Warto mieć ją pod ręką, przynajmniej dopóki wiadomości przekazywane przez autorkę nie staną się oczywiste – i wypełniane odruchowo. To propozycja dla wszystkich tych, którzy chcą się nauczyć, jak dbać o koty – i zapewnić im jak najlepsze warunki.

Izabela Mikrut

Małgorzata Biegańska-Hendryk: Rozmowa z kotem. Buchmann, Warszawa 2021.

Komentarze
Udostepnij
Tags: ,