Zapowiedzi

Najlepsze aktorki i aktorzy z całej Polski już od soboty w kaliskim Teatrze Bogusławskiego. Czy będzie można kupić wejściówki?

Za nami trzy pierwsze spektakle 64. Kaliskich Spotkań Teatralnych  – „1989” i „Wyzwolenie” wyjazdowo w Gdańsku oraz propozycja gospodarzy „Czerwone Nosy”. Od 11 do 18 maja główna porcja festiwalowych emocji – na kaliskich scenach podczas ośmiu dni wystąpi blisko osiemdziesięciu aktorów w czternastu gościnnych przedstawieniach. Czy są jeszcze dostępne bilety na spektakle konkursowe?

Jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce, choć w całości poświęcony sztuce aktorskiej, jednocześnie jest wielkim przeglądem polskiego teatru i tego, jak sztuka teatru spełnia swoją rolę refleksji nad otaczającym światem. Tegoroczna edycja rozpoczęła się wyjazdem do Gdańska 1 maja, a zakończy się uroczystym ogłoszeniem werdyktu jury w niedzielę 18 maja.

Są jeszcze do kupienia bilety na trzy przedstawienia konkursowe:

Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć” w reż. Marcina Libera z Teatru im. J. Słowackiego z Krakowa, które tylko pozornie opowiada o jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiej polityki ostatnich dekad, twórcy „Samoobrony”. Jego burzliwa działalność prowokuje do przyjrzenia się sytuacji całej społecznej, mocno doświadczonej transformacją lat 90., ale przede wszystkim mechanizmom polityki, w której zdeformowanych trybach tkwimy po dziś. Tańce i śpiew  gwarantowane. Muzyka na żywo w wykonaniu zespołu Nagrobki! Sala OSRiR, niedziela 12 maja o godz. 17:00, bilety 110 zł.

Fobia” z warszawskiego Teatru Nowego przygotowana przez artystów wizualnych,  Szweda Markusa Öhrna i Karola Radziszewskiego (z muzyką na żywo w wykonaniu Michała Pepola i Bartka Wąsika) to groteskowa krytyka społeczeństwa, w której twórcy zaskakującą formę, jest przy tym lekki i dowcipny, a jednocześnie bardzo kontrowersyjny. Takiego przedstawienia jeszcze w Kaliszu nie było! Ostrzeżenie: spektakl zawiera sceny przemocy, przemocy seksualnej, krew i wulgarny język – tylko dla widzów dorosłych. Sala OSRiR, wtorek 14 maja o godz. 20:00, bilety 120 zł.

Widzowie będą mogli skorzystać z darmowego transportu autobusowego spod Teatru na Salę OSRiR – autobus będzie podstawiony pod Kasą Teatru 20 min przed rozpoczęciem przedstawień. Po zakończeniu spektakli zabierze widzów z powrotem pod Teatr.

Mała piętnastka. Legendy pomorskie” to obsypana nagrodami propozycja z słupskiego Teatru Nowego w reż. Tomasza Mana. Brawurowo zagrany spektakl z gościnnym udziałem Mariusza Bonaszewskiego przypomina zapomnianą dziś historię katastrofy z 1948 r. na Jeziorze Gardno nieopodal Słupska, podczas której zatonęły łódki z grupą nastoletnich harcerek. Scena CKiS, czwartek 16 maja o godz. 19:30, bilety ulgowe 40 / normalne 80 zł. Spektakl będzie tłumaczony na Polski Język Migowy.

Wejściówki będą do zdobycia na 15 minut przed rozpoczęciem przedstawień na Dużej Scenie i Scenie Kameralnej oraz na godzinę przed przedstawieniami na OSRiR i CKiS – dostępność będzie uzależniona od liczby wolnych foteli.

Festiwal jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Miasta Kalisza. Główny sponsor: MTM Consulting Developer; sponsor platynowy: Kalmedica –  Apartamenty Szczęśliwy Senior; sponsor złoty: Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta Eko, Grupa LIS – Volvo Car Kalisz; sponsor srebrny: PKO, Colian Developer, Klinika Stomatologiczna Ptak; sponsor brązowy: Aleksandra i Andrzej Rogowscy, Społem Kalisz, ZUH Chabierski oraz Dariusz Rodecki.

fot. Magdalena Tramer

Komentarze
Udostepnij