Recenzje

Najmłodsi w rodzinie

Isabelle Filliozat: Bracia i siostry. Harperkids, Warszawa 2020 – pisze Izabela Mikrut.

To książka cenna i potrzebna, bardziej zeszyt ćwiczeń psychologicznych niż zbiór łamigłówek – a jeśli rodzice po kryjomu sprawdzą, jak uzupełnia tę publikację ich pociecha, mogą dowiedzieć się znacznie więcej niż z prostych obserwacji (na które przeważnie i tak nie mają czasu). Wszystko zaczyna się od świetnego pomysłu: Isabelle Filliozat kieruje się do dzieci, które nagle zostały starszym rodzeństwem. Istnieje mnóstwo publikacji w cyklach edukacyjnych na ten temat: zwykle bohater zostaje doceniony, kiedy wykazuje się w stosunku do młodszego brata albo siostry opiekuńczością i wyrozumiałością. Nikt nie zajmuje się prawdziwymi uczuciami dzieci, które znienacka przestały być oczkiem w głowie rodziców. Isabelle Filliozat to zmienia. W cyklu zadań i gier logicznych oraz ćwiczeń z kreatywności wyjaśnia dzieciom, że każde miejsce w rodzinie ma swoje wady i zalety, a rodzice każde dziecko kochają inaczej wbrew zapewnieniom – a przynajmniej różnie tę miłość okazują, bo o pierwszego malucha najbardziej się troszczą, każdemu następnemu pozwalają na więcej. Rzeczowe i prawdziwe wyjaśnienia przekonają małych odbiorców i sprawią, że dzieci tej autorce zaufają.

Isabelle Filliozat chce usprawnić dialog między dziećmi i dorosłymi. Wprowadza system kuponów, które można wręczyć mamie lub tacie – i w ten sposób zakomunikować swoje potrzeby (kiedy dziecko nie chce mówić o tym, że marzy o zabawie w łaskotki albo o przytuleniu, czy o czasie spędzonym sam na sam z mamą lub tatą – bez elektronicznych przeszkadzaczy w tle – może wykorzystać kupon z tomiku zamiast mówić). Podaje sposoby opowiadania o tym, co jest nie tak: dzieci mogą się dowiedzieć, że ich uczucia są naturalne, ale niekoniecznie przychodzą na myśl zabieganym rodzicom – dzięki książeczce „Bracia i siostry” przekonają się, że mogą wprost wyrażać ważne dla siebie sprawy. Filliozat nie poprzestaje na tym. Wprowadza całe zestawy zadań, które mogą sporo powiedzieć o psychice dziecka i jego podejściu do tematu: pozwala wypełniać strony obrazkami albo komentarzami na temat członków rodziny, bawić się w uzupełnianki czy w zakreślanie odpowiednich komentarzy, najczęściej słyszanych w domu. Mali odbiorcy tej książki będą zajmować się odtwarzaniem uczuć bohaterów – a to oczywiście odbywać się może tylko przez ich własne uczucia, książka stanie się zatem kopalnią wiedzy na temat samych kilkulatków.

Naturalnie poza aspektami pedagogicznymi „Bracia i siostry” to również książka, która przynosi szereg zabaw. Są tu naklejki do uzupełniania stron, są strony, które trzeba zapisywać, zamalowywać lub wycinać – autorzy zachęcają do działań kreatywnych, które na pewno przydadzą się w usprawnianiu zdolności manualnych dziecka. Każdy maluch będzie usatysfakcjonowany takimi propozycjami zabawy – zwłaszcza że powiązanymi jeszcze z sytuacjami kojarzonymi z domu. „Bracia i siostry” to publikacja atrakcyjna dla małych odbiorców – i cenna dla rodziców, którzy chcieliby się dowiedzieć, co naprawdę myślą dzieci o powiększeniu rodziny i jakie tematy warto byłoby poruszyć w szczerej rozmowie.

Komentarze
Udostepnij
Tags: ,