Recenzje

Nałóg

Krista & Becca Ritchie: Addicted. Podwójna pokusa. W.A.B., Warszawa 2019 – pisze Izabela Mikrut.

Zwykle w powieściach erotycznych było tak, że autorzy przytaczali niby zwyczajnych bohaterów, którzy tylko w określonych okolicznościach eksponowali rosnące pożądanie. Ale popularność gatunku sprawiła, że przestało mieć sens udawanie czystości w dzień i szaleństw łóżkowych w nocy – seks coraz bardziej definiował postacie. Ten motyw do ekstremum doprowadziły Krista & Becca Ritchie serią Addicted: tutaj główna bohaterka, Lily Calloway, jest po prostu seksoholiczką. Nie stroni od kontaktów z przypadkowymi partnerami (ani od seksu grupowego), lubi wszystkie możliwe rodzaje współżycia, a w chwilach poza seksem masturbuje się, żeby rozładować napięcie. Choroba osiąga u niej apogeum, dziewczyna ma poważny problem. W ostatnim tomie serii Addicted Lily jest już w stałym związku z Lorenem, poważnie myśli o przyszłości. Chłopak zna jej przypadłość, zresztą przez pewien czas służył za przykrywkę, partnera na niby, żeby chronić Lily przed obmawianiem ze strony innych. Teraz musi pomóc jej uwolnić się z nałogu, sprawić, żeby bohaterka czerpała satysfakcję ze zdrowego życia seksualnego, a nie szukała sposobów na osiągnięcie orgazmu w każdej chwili dnia i pod wpływem stresu.

„Podwójna pokusa” to zatem powieść, w której autorki świadomie otwierają sobie możliwość eksponowania scen erotycznych w literackim wydaniu już od pierwszych stron – faktycznie nie czekają zbyt długo na możliwość uruchomienia fantazji seksualnych. Lil i Lo korzystają wprawdzie z usług terapeutki, ona pracuje nad sobą, on wie, jak powinien się zachowywać, żeby udało się poskromić żywioł. Seksoholizm Lily jest najbardziej eksponowanym w książce problemem: to rodzaj choroby psychicznej, z której wyjątkowo trudno się będzie wyleczyć. Żeby było jeszcze bardziej skomplikowanie, Lily dopada przeszłość: ktoś, kto wie o jej kompulsywnych zachowaniach, planuje zniszczyć jej życie. Dziewczyna dostaje anonimy z obelgami, a część dawnych znajomych upomina się o kolejne „numerki”. Tyle tylko, że teraz Lily chce mieć jednego, stałego partnera. Wie, że Lo jest jej przyjacielem, że ją rozumie i nie pozwoli skrzywdzić. Próbuje odwdzięczyć mu się wiernością i pracą nad sobą. W „Podwójnej pokusie” akcja będzie wprawdzie toczyć się wokół kolejnych spotkań łóżkowych pary bohaterów – lub ograniczeń związanych z seksem – ale autorki dokładają do tego jeszcze kilka motywów: relacje Lo z ojcem (który może pomóc, jeśli zostanie wtajemniczony w całą sprawę), wizję młodszej siostry Lily oraz związku starszej siostry. Krąg bliższych i dalszych znajomych nie ułatwia wytrwania w postanowieniach, jednak Lily i Loren chcą stworzyć szczęśliwy związek. Zdają sobie sprawę z tego, że są dziwną parą – jednak nie istnieją pary doskonałe i to umacnia ich w postanowieniu wytrwania przy sobie.

W nietypowej ze społecznego punktu widzenia (ludzie dziwią się, że kobieta może być uzależniona od seksu) przypadłości Lily ginie temat uzależnienia Lorena. Bo i on zmaga się z chorobą, bardziej zrozumiałą dla postronnych: próbuje odstawić alkohol. Robi to oczywiście dla swojej miłości i po to, by być wsparciem dla Lily. Ale jego dylematy nie są w tomie tak bardzo eksponowane czy w ogóle potrzebne – służą tylko za tło, mimo włączenia do tytułu. Siostry Ritchie uznają, że to seks przyniesie im sławę i uznanie publiczności, dostarczają więc odbiorczyniom (zwłaszcza!) wysmakowanych obrazów erotycznych w połączeniu z ciągłym, niemożliwym do ugaszenia pożądaniem u bohaterki. Tworzą sobie powieść, w której seks dominuje jako motywacja i pragnienie – zupełnie bez związku z prawdziwymi uczuciami. I w ten sposób zapisują się na rynku powieści erotycznych. Warto zaznaczyć, że bardzo mocno opracowują też stronę literacką narracji – proponują obszerną powieść, którą fragmentami czyta się jak młodzieżową obyczajówkę: nie jest to literatura porno.

Komentarze
Udostepnij
Tags: ,