Zapowiedzi

Niebawem premiera „Maszyny” w bydgoskim Teatrze Polskim

Wielkimi krokami zbliża się premiera spektaklu „Maszyna” w reżyserii Jagody Szelc, która odbędzie się 29 maja o godz.19.00 w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. To właśnie tym spektaklem, który jest debiutem teatralnym reżyserki, świętować będziemy ponowne otwarcie instytucji kultury.

Maszyna działa od dawna. Działa codziennie. Działa systemowo. Nie trzeba jej uruchamiać. Trzeba ją konserwować. Popsuta działa też wyśmienicie.
Można się nią zachwycać. Można w nią grać. Można nie zwracać uwagi na jej działanie. Więc czemu bez przerwy wsłuchujesz się w nią z otwartymi ustami?
Maszyna naświetla dźwiękiem. Niedawno odkryto, że jeśli przez określony czas będzie się naświetlać kogoś konkretną długością fali dźwiękowej oraz wibracją tej fali, to nastąpią modyfikacje zachowań, a dalszej kolejności: kolonizowanie myśli. Proces ten przebiega poprzez przyuczanie, zapewnianie, wytwarzanie odruchów, przycinanie, przyzwalanie, ocenianie, powtarzanie, zaniechanie. Dobrze jest nie wychylać się za bardzo – zmniejszamy wtedy ryzyko zakłóceń. Budowanie więzi także mu nie służy. Skuteczne oswojenie do konkretnych społecznych ról daje natomiast pewność, że porządek społeczny i ekonomiczny pozostanie nienaruszony, a my spełnimy swoje zadania.

W “Maszynie” materializują są najdrobniejsze procesy lonżowania myśli, rozpięte między czułością a torturą. Działają według określonych procedur, ale ich temperatura i kierunek zmieniają się zależnie od płci, wieku, klasy społecznej i ekonomicznej – a przede wszystkim w zależności od tego, co usłyszysz. W każdej odsłonie doświadczamy więc tylko wycinka możliwości Maszyny.

Spektakl bierze udział w 27. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Maszyna

reżyseria Jagoda Szelc

dramaturgia  Marta Keil

scenariusz Jagoda Szelc i Marta Keil wraz z zespołem aktorskim

światła i wizualizacje  Przemysław Brynkiewicz

scenografia Natalia Giza

kostiumy Maja Skrzypek

muzyka Teoniki Rożynek

konsultacja choreograficzna  Agnieszka Kryst

montaż wideo  Anna Garncarczyk

inspicjent/ asystent reżysera Adam Pakieła

charakteryzacja Adriana Klemenska, Michał Boroń

występują: Sara Celler-Jezierska, Michalina Rodak, Małgorzata Trofimiuk, Mirosław Guzowski, Damian Kwiatkowski, Jerzy Pożarowski

specjalne podziękowania InSzPer, Jakub Momro, Karolina Grzywnowicz

CENA BILETÓW

premiera 75 zł

spektakle popremierowe:

            normalny 60 zł

            ulgowy 35 zł

Warsztaty do spektaklu

Warsztaty do spektaklu “Maszyna” w reżyserii Jagody Szelc będą muzyczno – performatywną kontynuacją spektaklu, która będzie skupiać się na fonosferze oraz obrazowaniu dźwięku. Poza “Kolonią karną” Franza Kafki, czyli głównej inspiracji do stworzenia spektaklu, uczestnicy warsztatów poznają kafkowskie “Aforyzmy z Zürau”, które autor – dosłownie wyciął ze swoich zeszytów. Te będą pretekstem do rozwinięcia niezwykłego i skomplikowanego ciągu myśli. Franz Kafka, przy odczytywaniu swoich dzieł, zwracał niezwykłą uwagę na głos oraz wydźwięk samego zdania. W powieściach Kafki głos jest jedną z form manifestacji prawa – podczas warsztatów uczestnicy rozwiną teatralną, muzyczną i performerską wyobraźnię, przekładając dzieła Franza Kafki w swój własny muzyczny obraz.

wiek: +16

prowadzenie: Karolina Sosińska – pedagożka Teatru Polskiego oraz Krzysztof Kroschel – specjalista dźwięku scenicznego Teatru Polskiego 

Warsztaty nie wymagają posiadania umiejętności muzycznych ani wokalnych.

Kolejne pokazy spektaklu zostały zaplanowane na:

  • 30 maja, godz. 19.00,
  • 12 czerwca, godz. 16.00,
  • 13 czerwca, godz. 18.00,
  • 18 czerwca, godz. 19.00,
  • 19 czerwca, godz. 19.00.

fot. Natalia Kabanow

Komentarze
Udostepnij