Zapowiedzi

Niemiecka klasyka według Eweliny Marciniak


Laureatka „Der Faust” kontynuuje swoją sceniczną drogę za granicą tym razem mierząc się z klasyką niemiecką. „Werter, sztuka o miłości i przyjaźni” na podstawie Johanna Wolfganga Goethego to kolejna praca polskiej reżyserki w czołowym niemieckim teatrze. Tym razem premiera odbędzie się w Deutsches Theater we czwartek, 10 marca 2022 roku o godzinie 20.00.

Ewelina Marciniak wraca do dobrze znanej romantycznej historii młodego samobójcy, aby zapytać jak może wyglądać to doświadczenie w perspektywie młodego wrażliwego człowieka w aktualnym świecie. Spektakt rozpoczyna się od sceny, w której główny bohater znajduje się pomiedzy życiem a śmiercią. Widzimy Wertera, który nie tylko cierpi, ale też widzi cierpienie innych.

Dla Wertera scena nie jest miejscem występu, udawanego cierpienia, ale możliwością spotkania. Staram się zbadać jak patriarchalne społeczeństwo odrzuca inność i obojętnie obserwuje jak Werter powoli zanurza się w ciemności. Wyjątkowość Wertera to nie tylko bezgraniczna miłość do Lotty, ale przede wszystkim unikatowa wrażliwość na drugiego człowieka. Pozwala ukochanej Lottcie odejść i ustanowić siebie na nowo – bez Wertera, bez Alberta, bez oczekiwań – powiedziała  Ewelina Marciniak.

To ostatnia premiera reżyserki przed debiutem na Theatretreffen w dniach 6-22 maja, na które została zaproszona inscenizacja „Dziewica Orleańska” wystawiana na deskach teatru w Mannheim. „Werther, Ein Spiel von Liebe und Freundschaft” powstała w we współpracy ze sprawdzonym polskim zespołem  realizatorów.

Reżyseria

Ewelina Marciniak

Dramaturgia

Jarosław Murawski
John von Düffel

Scenografia
Mirek Kaczmarek

Kostiumy
Natalia Mleczak

Choreografia
Dominika Knapik

Muzyka

Jan Duszyński

Video

Przemyslaw Chojnacki & YANKI FILM

Obsada

Marcel Kohler (Werther)

Regine Zimmermann (Lotte)

Paul Grill (Albert / Mr. M.)

Thorsten Hierse (Wilhelm, Werthers Freund)

Natali Seelig (Mrs. M.)

Spektakle zaplanowane są na:

10 marca 2022 r.

11 marca 2022 r.

16 marca 2022 r.

19 marca 2022 r.

6 kwietnia 2022 r.

17 kwietnia 2022 r.

24 kwietnia 2022 r.

FOT. Arno Declair

Komentarze
Udostepnij